eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny najmu mieszkań znów rosną

Ceny najmu mieszkań znów rosną

2022-07-28 12:14

Ceny najmu mieszkań znów rosną

Ceny najmu mieszkań znów rosną © beeboys - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Stawki najmu mieszkań znów rosną - wynika z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io. Wzrost nie jest tak szybki jak wiosną, niemniej jednak stawki wzrosły w porównaniu z majem o 3%, a w porównaniu do ubiegłego roku - o 26%. Wzrosła liczba ofert mieszkań na wynajem, a także rentowność inwestycji w mieszkania na wynajem - do 4,69% netto.

Przeczytaj także: Raty kredytów rosną dużo szybciej niż ceny najmu

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak kształtowały się stawki najmu w czerwcu 2022?
  • Co było tańsze w czerwcu - najem czy rata kredytu?
  • Jaka jest obecnie rentowność inwestycji w mieszkanie?


Stawki najmu znów rosną


Koszty najmu w czerwcu wzrosły o prawie 3% w porównaniu z majem. Dla porównania jeszcze w kwietniu był to wzrost o 7% m/m. Rekordzistą był Białystok, gdzie stawki najmu wzrosły w ciągu miesiąca o 12%. Uwagę zwracają również Lublin (9% m/m) i Toruń (7,5%m/m). Z kolei niewielkie spadki pojawiły się w Częstochowie (-2% m/m), Rzeszowie (-0,9% m/m), Gdyni (-0,6% m/m) i Krakowie (-0,2% m/m).

fot. mat. prasowe

Stawki najmu w czerwcu 2022 r.

Przeciętnie stawki wzrosły o prawie 3% w porównaniu z majem.


Jest więcej ofert - studenci wyprowadzili się na lato


Niewielkim pocieszaniem może być to, że liczba aktywnych ogłoszeń wzrosła do 23 tysięcy. Jeszcze w kwietniu było to 18 tysięcy ogłoszeń. Nareszcie jest więc w czym wybierać, choć wciąż zdecydowanie mniej niż przed rokiem, kiedy było ich 33 tysiące. To przede wszystkim efekt zwalniania lokali przez studentów. Taka sytuacja utrzyma się zapewne do września, kiedy studenci zaczną szukać mieszkań na kolejny rok akademicki. Od października ofert znów będzie mniej, a ceny zapewne ponownie zaczną szybko rosnąć.

Najem 70 m2 we Wrocławiu zdrożał o 1 180 zł


Jeśli chodzi o cały II kwartał, to stawki dla małych mieszkań (poniżej 35 m2) są aż o 29% wyższe niż przed rokiem. Najem lokali średniej wielkości (35 – 60 m2) zdrożał o 26%, a dużych (powyżej 60 m2) o 28%. Jednak jeśli przeliczymy to na konkretne kwoty, to najmocniej zdrożały duże mieszkania. Rekordzistą jest Wrocław, gdzie za 70-metrowe mieszkanie trzeba zapłacić o 1 180 zł więcej (wzrost z 2 531 zł do 3 710 zł) niż przed rokiem. Wzrost o ponad 1 000 zł odnotowaliśmy również w przypadku dużych mieszkań w Gdańsku i Krakowie. Z kolei najmniejszy wzrost dotyczy Częstochowy, gdzie najem mieszkania o powierzchni 50 m2 zdrożał w ciągu roku tylko o 180 zł.

Nawet ponad 2 000 zł różnicy między kosztem najmu a ratą kredytu


W przypadku dużych mieszkań największe są też różnice pomiędzy kosztem najmu a ratą kredytu. W Gdyni, Krakowie i Warszawie najem mieszkania o powierzchni 70 m2 jest o ponad 2 000 zł tańszy niż wynosi rata kredytu na taki sam lokal. To przy założeniu 10% wkładu własnego i maksymalnego okresu spłaty (35 lat). Z kolei najłatwiej przenieść się do własnego mieszkania w przypadku małego (30 m2) mieszkania w Sosnowcu czy Łodzi. Tam rata będzie odpowiednio o 126 zł i 180 zł wyższa niż koszt najmu.

fot. mat. prasowe

Porównanie kosztu najmu i raty kredytu w II kw. 2022

W Gdyni, Krakowie i Warszawie najem mieszkania o powierzchni 70 m2 jest o ponad 2 000 zł tańszy niż wynosi rata kredytu na taki sam lokal.


Problem drogiego najmu raczej nie rozwiąże się w najbliższym czasie. Popyt jest bowiem bardzo wysoki, a liczba dostępnych ofert dużo niższa niż w poprzednich latach. Pewne szanse na zmniejszenie popytu pojawią się, gdy skończy się wojna w Ukrainie. Nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi. Jeśli chodzi o większą podaż mieszkań na wynajem, to pojawi się dopiero, jeśli znacząco wzrośnie opłacalność inwestycji w mieszkania na wynajem.

Rentowność inwestycji w mieszkanie wzrosła, ale wciąż jest za niska


Dzięki wzrostowi stawek najmu opłacalność inwestycji w mieszkanie wzrosła z 4% netto w styczniu do 4,69% netto. Taka rentowność to odpowiednik stawki 5,79% na lokacie bankowej czy obligacji, które są opodatkowane stawką 19%. Dla porównania na rocznej obligacji skarbowej oprocentowanie od sierpnia będzie wynosiło 6,5%. Dopóki spadki cen mieszkań i wzrosty kosztów najmu nie wywindują rentowności zdecydowanie powyżej tego poziomu, to nie ma co liczyć na wzrost oferty mieszkań na wynajem.

Rentowność netto wyliczyliśmy przy założeniu, że mieszkanie ma 50 m2 i jest wynajmowane przez pełne 12 miesięcy w roku. Wyliczenie uwzględnia wszystkie koszty, czyli prowizję pośrednika (3%), PCC (2%) przy założeniu, że kupujemy z rynku wtórnego, taksę notarialną i wypisy, odświeżenie po zakupie, meble, cykliczne nakłady na odświeżenie i drobne naprawy, ubezpieczenie nieruchomości, podatek ryczałtowy (8,5%) oraz zarządzanie najmem (10% od przychodu).


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: