eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ranking banków najlepiej współpracujących z deweloperami wg PZFD

Ranking banków najlepiej współpracujących z deweloperami wg PZFD

2023-03-23 12:11

Ranking banków najlepiej współpracujących z deweloperami wg PZFD

Ranking banków najlepiej współpracujących z deweloperami © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

PKO Bank Polski, Alior Bank oraz mBank to podium rankingu banków najlepiej współpracujących z deweloperami przy finansowaniu ich inwestycji, przygotowanego przez Polski Związek Firm Deweloperskich.

Przeczytaj także: Propozycje nowych przepisów budowlanych w ocenie deweloperów

To już XVI edycja Rankingu Banków, którego celem jest sprawdzenie, które banki najbardziej partnersko podchodzą do inwestycji deweloperskich – przy ich kredytowaniu oraz obsłudze mieszkaniowych rachunków powierniczych.

Deweloperzy, zrzeszeni w PZFD, odpowiadają w ankietach na blisko 20 zamkniętych pytań dotyczących takich obszarów jak:
  • czas rozpatrywania wniosków o finansowanie oraz jego zmiany w porównaniu do ubiegłych lat;
  • zgodność wstępnych deklaracji banku z faktycznymi procedurami;
  • warunki podpisanej umowy kredytowej;
  • możliwość prowadzenia rachunków powierniczych w banku innym niż kredytujący;
  • podejście do ewentualnych renegocjacji umów w trakcie trwania umowy;
  • dostępność doradców i brak zatorów komunikacyjnych.

I miejsce zajął PKO Bank Polski wyróżniając się zwłaszcza w kategorii dostępności i otwartości na współpracę – także w czasie trwania inwestycji, tuż za nim, na drugim miejscu, uplasował się najszybciej podejmujący decyzję Alior Bank. III miejsce przypadło mBankowi, z którym deweloperom najlepiej współpracuje się m.in. przy kontroli etapów na potrzeby mieszkaniowych rachunków powierniczych.

fot. mat. prasowe

Podsumowanie punktacji poszczególnych banków

I miejsce zajął PKO Bank Polski wyróżniając się zwłaszcza w kategorii dostępności i otwartości na współpracę – także w czasie trwania inwestycji.


Na pytania w XVI edycji odpowiedziano 107 razy – każda ankieta mogła dotyczyć jednego kredytującego banku i/lub jednego banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy. Na zauważenie zasługuje fakt, że po raz pierwszy od wielu lat (ostatnie takie statystyki notowano w okolicach 2012 roku) blisko jedna piąta deweloperów zadeklarowała, że spotkała się z odmową finansowania jeszcze przed rozpatrzeniem wniosku. W części pytania, gdzie możliwym było wskazanie przedstawionego przez bank uzasadnienia takiej decyzji najczęściej odwoływano się do wykorzystanych limitów branżowych banku na dany rok – mówi Mateusz Stachewicz, autor rankingu.

Czynnikiem, który najistotniej różnicował oceny poszczególnych banków w bieżącej edycji był czas. O ile w większości punktowanych kategorii wyniki banków pozostawały na zbliżonych poziomach, o tyle największe rozbieżności widoczne są w kategorii czasu koniecznego na uzyskanie decyzji o finansowaniu. Najniższe i najwyższe wyniki istotnie różnią się od siebie, podczas gdy w pozostałych kategoriach rozpiętość wyników pozostaje często bardzo subtelna. W obecnie trudnym dla rynku mieszkaniowego okresie czas zyskuje na znaczeniu także w kontekście całej inwestycji – kolejny miesiąc lub dwa, w zestawieniu z wieloma czasochłonnymi procedurami administracyjnymi, może istotnie wpływać na zwiększenie kosztów przedsięwzięcia, a przynajmniej zmuszać deweloperów do rekalkulacji kosztów.

Podsumowanie punktacji poszczególnych banków

fot. mat. prasowe

Podsumowanie punktacji poszczególnych banków

I miejsce zajął PKO Bank Polski wyróżniając się zwłaszcza w kategorii dostępności i otwartości na współpracę – także w czasie trwania inwestycji.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: