eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Dom czy mieszkanie - co lepsze?

Dom czy mieszkanie - co lepsze?

2010-03-05 13:52

Dom czy mieszkanie - co lepsze?

Porównanie kosztów dojazdu do pracy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Na każdym kroku możemy spotkać się z opiniami, które w pełni przedkładają budowę domu poza miastem nad kupno 3-pokojowego mieszkania. Marża deweloperów i dodatkowo wyższa cena za atrakcyjną lokalizację w centrum są przykładami dodatkowych kosztów podnoszącymi cenę mieszkania. Kiedy porównamy do tego koszty samodzielnego wybudowania domu, łatwo zauważamy jak atrakcyjnym finansowo jest to rozwiązaniem. Sprawa jednak nie jest aż tak prosta jak się z początku wydaje.

Przeczytaj także: Zainteresowanie budową domów w Polsce rośnie?

1. Co porównujemy?

Aby uwiarygodnić porównanie mieszkania w centrum do domu pod miastem porównam nieruchomości, które mają zbliżoną cenę i powierzchniowo nadają się dla 4 osobowej rodziny. Analizując i uśredniając ceny nieruchomości w 5 największych miastach Polski i wokół nich, porównam mieszkanie o podwyższonym standardzie w centrum miasta o powierzchni 70 m2 z domem o powierzchni 160m2 na działce 15 arowej w odległości 20 km od centrum. W obu przypadkach cena zakłada wykończenie i daje nam w sumie kwotę ok. 700 000 zł. Mając ujednoliconą cenę możemy teraz porównać inne czynniki, które będą wywierać wpływ na nasze codzienne życie w obu lokalizacjach.

2. Czynniki ekonomiczne

a) komunikacja

Na użytkowanie składa się nie tylko czysta eksploatacja nieruchomości (o czym poniżej), ale też koszty typowej i codziennej podróży: dom – praca/szkoła/zakupy/kultura i z powrotem. W przypadku mieszkania możemy przyjąć założenie, iż w czasie do maksimum ok. 45 min. jesteśmy w stanie osiągnąć miejsce naszej pracy (zakładamy duże zakorkowanie podczas szczytu). Drugi rodzic oraz dzieci dzięki komunikacji publicznej mogą bez problemu docierać nią do pracy i szkół zazwyczaj w jeszcze krótszym czasie.

Z racji słabo rozwiniętej infrastruktury transportu publicznego na terenach pozamiejskich, odrzućmy wariant jazdy do pracy komunikacją publiczną z domu do pracy i z powrotem. Pozostaje więc nam jedyna opcja w postaci dwóch samochodów rodziców oraz odwożenia dzieci w każde miejsce. Rozwiązanie mieszane (dojazd samochodem do stacji początkowej, a potem komunikacją publiczną) powoli staje się możliwy tylko w Warszawie jednak i tak jest drogi i czasochłonny. W przypadku domu oboje rodzice są praktycznie skazani na posiadanie 2 samochodów (dodatkowy koszt, który nigdy nie jest dodawany do ceny domu). Wiążą się z tym więc dodatkowe koszty paliwa, ubezpieczenia i przeglądów/napraw. Tych kosztów „nie widać” mając w świadomości iluzoryczny obraz wyłącznie naszego domu z trawnikiem.

Dzięki policzeniu samych kosztów podróży od poniedziałku do piątku otrzymujemy następujący wynik:

fot. mat. prasowe

Porównanie kosztów dojazdu do pracy

Porównanie kosztów dojazdu do pracy

b) eksploatacja

Średni koszt eksploatacji domu to rząd wielkości 5 zł/m2. Stawki czynszów mieszkań kształtują się na poziomie ok. 8 zł/m2. Jak łatwo policzyć, po raz kolejny mieszkanie okazuje się tańsze. Dodać należy fakt, iż mieszkaniem zarządza jeden podmiot i czynsz płacony jest kompleksowo. W przypadku domu, musimy sami zatroszczyć się o rzeczy o których załatwianiu nawet nie musimy myśleć mieszkając w mieście. Dodatkowym mankamentem eksploatacji domu jest samodzielna opieka nad każdym jego elementem. W przypadku mieszkania nie martwimy się o odśnieżanie, naprawy dachu, elewacji, odwodnienia terenu czy wywóz śmieci. Jeśli więc zsumujemy oszczędności komunikacyjne i eksploatacyjne uzyskamy kwotę 955 zł miesięcznie. To bardzo dużo, zważywszy ile wydatków przypada na 4 osobową rodzinę.

fot. mat. prasowe

Porównanie kosztów utrzymania

Porównanie kosztów utrzymania

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: