eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Wilgoć w domu: co robić?

Wilgoć w domu: co robić?

2011-02-05 00:10

Wilgoć w domu: co robić?

Wilgoć w domu © fot. mat. prasowe

Wilgoć w domu, już samo stwierdzenie budzi odrazę i nasuwa myśl o zbliżających się kłopotach. Jej nadmiar to bez wątpienia mnóstwo problemów, nie tylko estetycznych, ale i natury zdrowotnej. Jest jednym z głównych czynników wywołujących alergię. Jak poradzić sobie z tym problemem, radzi specjalista ES Polska.

Przeczytaj także: Wentylacyjny kominek dachowy

fot. mat. prasowe

Wilgoć w domu

Wilgoć w domu


Kiedy decydujemy się na zakup gotowego domu lub mieszkania, bez wątpienia musimy zwrócić uwagę na to, czy nie wymaga on usunięcia naddatku wilgoci. Należy zdać sobie sprawę, że wilgoć w domu, to zjawisko najzupełniej normalne. Raz jest jej mniej, raz więcej, np. gdy pierzemy, kąpiemy się, bierzemy prysznic czy gotujemy.

"Dlatego tak ważna w domu jest wentylacja. Dzięki niej pozbywamy się nadmiaru pary i unikamy jej kondensacji i osadzania na ścianach budynku" – tłumaczy Michał Jalovecky, prezes ES Polska.

Para buch, pleśń w ruch

Przy niedrożnej wentylacji, będziemy mieć do czynienia ze zbyt wysokim poziomem wilgotności. A to z kolei przyczynek rozwoju roztoczy i grzybów pleśniowych. Mogą one wywoływać u alergików męczący katar, łzawienie i pieczenie spojówek, a także duszności, kaszel i dokuczliwe bóle głowy.

"Warunki sprzyjające do rozwoju grzybów pleśniowych stwarza niewątpliwie skraplanie się pary wodnej na ścianach budynku. A grzyby z kolei niszczą strukturę powłok malarskich. Są one także przyczyną gnicia drewna, odpadania tynków oraz korozji stali" – dodaje Michal Jalovecky.

Przyczyny zawilgocenia

Za główną przyczynę wilgoci w domu, uważa się brak bądź niewłaściwie wykonaną izolację, zarówno pionową jak i poziomą.

"Skutkuje to pojawiającymi się plamami pleśni na ścianach piwnic i w pomieszczeniach, które graniczą bezpośrednio z gruntem" – dodaje Michał Jalovecky.

To wynik przenikania wilgoci, deszczu, wód gruntowych w elementy przegród budynku. Za kolejną przyczynę uważa się kondensację pary wodnej. Kiedy nie może ona swobodnie spływać, skrapla się w chłodnych warstwach przegród zewnętrznych.

"Mam tu na myśli domy, które nie mają dobrej wentylacji i nie są odpowiednio ocieplone" – kwituje Michal Jalovecky.

Aby przeciwdziałać zawilgoceniu pomieszczeń należy zadbać o usuwanie nadmiaru wilgoci. Zwłaszcza z takich, które ze względu na swoją funkcję, tej wilgoci mają dużo (kuchnia, łazienka, wc czy pralnia).

"Mówimy wówczas o wentylacji. Mamy do dyspozycji grawitacyjną i mechaniczną. W Polsce prym wiedzie ta pierwsza. Należą do niej np. specjalne otwory w drzwiach czy nawiewniki montowane w ścianach" – podsumowuje Michal Jalovecky.

Należy tu wspomnieć także o awariach bądź nieodpowiednim montażu instalacji wod-kan, uszkodzeniach rynien, złym odprowadzeniu wody z okolicy fundamentów i tak zwanej wilgoci budowlanej.

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: