eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Nieruchomości zabytkowe w cenie kawalerki

Nieruchomości zabytkowe w cenie kawalerki

2011-02-14 10:50

Nieruchomości zabytkowe w cenie kawalerki

Drewniany dworek © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Zespół pałacowo-parkowy za 195 tys. zł lub XIV-wieczny gotycki kościół za 95 tysięcy - takie oferty można znaleźć na rynku nieruchomości zabytkowych. Im lepsza kondycja takiego unikatu, tym i wyższa cena. Trzeba bowiem pamiętać, że remont takich obiektów kosztuje krocie. Nawet trywialna wymiana okien może się okazać o połowę droższa, gdy będzie miał nad nią pieczę konserwator zabytków - podaje raport Home Broker.

Przeczytaj także: "Pałacyk plus". Czy wzrośnie zainteresowanie zabytkowymi nieruchomościami?

fot. mat. prasowe

Drewniany dworek

Drewniany dworek

Obrót nieruchomościami koncentruje się na mieszkaniach, domach i działkach i choć mówi się, że każda nieruchomość jest inna, to prawdziwie unikalne nieruchomości potrafią napawać zachwytem i rozpalić wyobraźnię niejednego nabywcy. Tym bardziej, że aby kupić pałac, dworek lub ruiny zamku wcale nie trzeba dysponować dużym kapitałem.

Najtańsze są ruiny

Jak czytamy w raporcie, najmniej kosztują nieruchomości, na których znajdują się ruiny, lub których zabytkowa zabudowa wymaga kosztownego remontu. Najpewniej właśnie dlatego pod koniec zeszłego roku w województwie lubelskim za 95 tys. zł można było kupić ruiny XIV-wiecznego, gotyckiego kościoła.

Podobnie za 195 tys. zł wystawiony był XIX-wieczny zespół pałacowo-parkowy o powierzchni prawie 3,5 ha z ruinami pałacu i wozowni. Warto tu zauważyć, że za tę kwotę można w Warszawie kupić co najwyżej kawalerkę.

Im lepszy stan nieruchomości, tym wyższa cena. Właśnie dlatego zabytkowy kompleks pałacowo-parkowy z 1863 roku położony niedaleko miejscowości Nakło nad Notecią w województwie kujawsko-pomorskim wystawiony został do sprzedaży za 750 tys. zł. Za tę cenę można zostać właścicielem parku o powierzchni 0,9 ha wraz z piętrowym, podpiwniczonym pałacem o powierzchni prawie 1,2 tys. m kw. Budynek wymaga renowacji elewacji i remontu wewnątrz.

Za 950 tys. zł wystawiona została natomiast piętrowa Leśniczówka z XIX wieku w miejscowości Lubliniec w województwie Śląskim. W budynku znajduje się też sala bankietowa wraz z wejściem na wieże widokową. Budynek o powierzchni 1,1 tys. m kw. ma wyremontowany dach i odnowioną część stropów i podłóg. Brakuje jednak stolarki okiennej i drzwiowej, a do remontu wciąż pozostają ściany i schody. Na działce o powierzchni ponad 0,4 ha znajduje się także wozownia i budynek inwentarski.

Zabytek w dobrym stanie i w cenie

fot. mat. prasowe

Pałac koło Nakła

Pałac koło Nakła

Dobrze utrzymane nieruchomości zabytkowe są znacznie droższe, ponieważ doprowadzenie ich do takiego stanu niemało kosztuje. Za 2,5 mln złotych można na przykład kupić XVIII-wieczny drewniany dworek w odległości 30 km od centrum Krakowa. Poddany pełnej renowacji zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz budynek ma 550 m kw. i leży na działce o powierzchni 2,3 ha, na której aż 1 ha przypada na ogród. W cenie oferowana jest zabudowa kuchenna i zabytkowe piece kaflowe. Ciekawostką jest też ogrzewanie podłogowe na parterze.

Natomiast w podwarszawskiej Górze Kalwarii jest do nabycia XIX-wieczna willa w stylu zwanym "historyzmem" z pracowni architekta Władysława Marconiego. Willa ma powierzchnię 350 m kw. i jest w dobrym stanie technicznym. Wraz z mniejszym budynkiem dla gości położona jest na działce o powierzchni 0,5 ha porośniętej stuletnimi sosnami. Cena ofertowa to 4,2 mln złotych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: