Wiosenne porządki w domu i ogrodzie
2011-03-26 00:17

Wiosenne porządki © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Wycinka drzew – jakie opłaty?
fot. mat. prasowe
Wiosenne porządki
Wiosenne porządki
Nadchodząca wiosna to idealny czas na remont i przywrócenie świeżości domowi i przyległym do niego terenom zielonym. Zaplanujmy harmonogram prac i do dzieła!
Sprawdź stan elewacji
Niekorzystne warunki atmosferyczne, panujące podczas mroźnej zimy, mogły negatywnie wpłynąć na stan elewacji domu. Zobaczmy, czy mrozy nie wyrządziły szkód w strefach przycokołowych i cokołowych, czy na ścianach i tynkach nie ma pęknięć, śladów złuszczania i zawilgocenia. Przyjrzyjmy się także, czy nie doszło do rozwarstwienia poszczególnych elementów ocieplenia.
"Jeżeli zauważymy jakieś niepokojące zmiany, postarajmy się jak najszybciej wyeliminować usterki. Zignorowanie małych uszkodzeń może spowodować duże problemy, z którymi wiążą się spore wydatki finansowe. Nie zapominajmy o tym, że elewacja oprócz funkcji estetycznej, powinna chronić budynek przed deszczem, śniegiem, mrozem, a także słońcem i zanieczyszczeniami chemicznymi" - mówi Michal Jalovecky, prezes ES Polska.
Elewację warto co jakiś czas umyć wodą pod ciśnieniem, wymieszaną z lekkimi detergentami. Należy przy tym uważać, by nie uszkodzić powierzchni poprzez zbyt mocne tarcie. Tynki ze strukturą najlepiej czyścić przy pomocy urządzeń ciśnieniowych. Ściany powinno się odmalować co 5-10 lat.
Rynny i dach
Konserwację rynien należy przeprowadzać wiosną i jesienią.
"Usuńmy z nich wszelkie zanieczyszczenia, piach, liście lub gałęzie, by nie blokowały odpływu wody opadowej. Niedrożny lub rozszczelniony system rynnowy uniemożliwia prawidłowe odprowadzanie wody z połaci. Przeciekające rynny nie będą prawidłowo chronić ścian zewnętrznych budynku i może dojść do spływania wody po nich wody. A skutkiem tego są grzyby i zawilgocenie, które mogą naruszyć konstrukcję murów" - mówi Michal Jalovecky.
Podczas kontroli orynnowania, trzeba także przyjrzeć się newralgicznym miejscom w połaci dachowej. Zaliczamy do nich wszelkie połączenia dachu z innymi elementami: kominami, murami, koszami i zlewniami dachowymi. Powstałe w wyniku mrozu i śniegu usterki trzeba jak najszybciej wyeliminować, ponieważ mogą prowadzić do rozszczelnienia.
Zadbaj o chodniki i podjazdy
Mroźna zima, obfitująca w opady śniegu, mogła przyczynić się do zdeformowania powierzchni podjazdów i chodników. Przyjrzyjmy się, okolicom studzienek i przykryciom zaworów instalacji zewnętrznych i sprawdźmy czy nie doszło do wymycia podbudowy i zapadania się powierzchni.
![Cień Lex Szyszko nad kolejnymi nowelizacjami dotyczącymi wycinki drzew [© pixabay.com] Cień Lex Szyszko nad kolejnymi nowelizacjami dotyczącymi wycinki drzew](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Lex-Szyszko/Cien-Lex-Szyszko-nad-kolejnymi-nowelizacjami-dotyczacymi-wycinki-drzew-251174-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
Wycinanie drzew - kiedy konieczne zgłoszenie lub zezwolenie?
-
Wycinka drzew – kiedy musimy zdobyć na nią pozwolenie?
-
Remont największym wiosennym wyzwaniem dla budżetu domowego
-
Jak uzyskać zgodę na wycinkę drzew z posesji?
-
Ulga mieszkaniowa jest dziedziczona?
-
Remont używanego domu dzięki książeczce mieszkaniowej?
-
Sposób na ulgę mieszkaniową: sprzedaj, kup, dokonaj darowizny
-
Ulga mieszkaniowa: zakup mieszkania przed sprzedażą
-
Remont mieszkania. Co nas stresuje podczas wyboru fachowca?