eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Zezwolenie i opłaty za wycięcie drzew

Zezwolenie i opłaty za wycięcie drzew

2011-06-17 12:29

Przeczytaj także: Wycinka drzew – jakie opłaty?


Przesadzenie drzew i krzewów

Sposobem na uniknięcie opłat za usunięcie drzew i krzewów jest ich przesadzenie w inne miejsce, wskazane przez organ wydający zezwolenie lub zastąpienie innymi drzewami lub krzewami, w liczbie nie mniejszej niż liczba usuwanych. Organ wydający zezwolenie przewidujące przesadzenie lub zasadzenie nowych egzemplarzy odracza wówczas termin uiszczenia opłaty za ich usunięcie na okres trzech lat. Jeśli po trzech latach od posadzenia lub przesadzenia drzewa lub krzewy nie obumarły (lub wprawdzie nie zachowały żywotności, ale nastąpiło to z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości), to opłata ulega umorzeniu.

Wysokie kary za wycinkę bez zezwolenia

W razie wycięcia drzew (a także krzewów) bez wymaganego zezwolenia, nakładana jest kara pieniężna. Stanowi ona trzykrotność opłaty, jaką należałoby uiścić za ich "legalne" usunięcie. Kary nierzadko sięgają setek tysięcy złotych.

Jeśli usunięcie drzew i krzewów nastąpiło na wniosek właściciela sieci, powinien on zapłacić właścicielowi nieruchomości uzgodnione z nim odszkodowanie. Jeśli strony nie dojdą do porozumienia co do jego wysokości, ustala je organ, który wydał zezwolenie.

Elementy wniosku o wydanie zezwolenia na wycięcie drzew lub krzewów:
  • imię, nazwisko i adres albo nazwa i siedziba posiadacza i właściciela nieruchomości albo właściciela urządzeń sieciowych (sieci przesyłowych),
  • tytuł prawny władania nieruchomością (chyba że wniosek składa właściciel sieci przesyłowych),
  • nazwa gatunku drzewa, obwód pnia mierzonego na wysokości 130 cm,
  • przeznaczenie terenu, na którym rośnie drzewo lub krzew,
  • przyczyna i termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu;
  • wielkość powierzchni, z której zostaną usunięte krzewy;
  • rysunek lub mapa określająca usytuowanie drzewa lub krzewu w stosunku do granic nieruchomości i obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej nieruchomości.
Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 16.04.2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. nr 151, poz. 1220 ze zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 13.10.2004 r. w sprawie stawek opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew (Dz. U. nr 228, poz. 2306 ze zm.)
  • Obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 15.10.2010 r. w sprawie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów oraz kar za zniszczenie zieleni na rok 2011 (Mon. Pol. nr 76, poz. 954)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: