eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Czy można oglądać mieszkania w budowie?

Czy można oglądać mieszkania w budowie?

2012-01-26 10:52

Czy można oglądać mieszkania w budowie?

Zasady odwiedzin na terenie budowy © fot. mat. prasowe

Większość deweloperów stwarza nabywcom mieszkań możliwość ich obejrzenia w trakcie budowy, bo to zwiększa szanse sprzedaży. Wchodząc na budowę trzeba jednak pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności, założeniu kasku czy specjalnej kamizelki i przeciwpoślizgowego obuwia - ostrzega Home Broker.

Przeczytaj także: Kupno mieszkania: nowe czy z drugiej ręki?

Dla nabywców mieszkań jednym z podstawowych czynników wpływających na decyzję dotyczącą kupna jest możliwość obejrzenia potencjalnego lokalu. Stoją za tym z jednej strony względy praktyczne, czyli ocena jakie są możliwości urządzania mieszkania, ale też względy estetyczne (szczególnie w przypadku lokali już wyposażonych) czy wręcz emocjonalne (w mieszkaniu trzeba się dobrze czuć, żeby mieć ochotę w nim zamieszkać). Jak wynika z doświadczeń doradców Home Broker, zakup mieszkania bez wcześniejszego obejrzenia jest rzadkością. Takie sytuacje zdarzają się wyłącznie w przypadku zakupów inwestycyjnych, zwłaszcza dokonywanych przez osoby, które mieszkają w innym mieście bądź za granicą.

Jeśli natomiast mieszkanie kupowane jest na własne potrzeby, nabywca zwykle kilkukrotnie je ogląda zanim dojdzie do podpisania umowy kupna-sprzedaży. Po pierwszym obejrzeniu lokalu, którym kupujący się zainteresował, zwykle chce je zobaczyć po raz drugi żeby utwierdzić się w swoim przekonaniu, a potem jest jeszcze kolejna wizyta żeby dokładnie wymierzyć, sprawdzić czy wstępnie „umeblować”. Ale zdarzają się też kupujący, którzy ledwo staną w drzwiach i od razu podejmują decyzję na tak. Dotyczy to szczególnie ofert atrakcyjnych pod względem ceny, mieszkań urządzonych ze smakiem albo emocjonalnie nastawionych klientów – mówi Aleksandra Wojdyła, doradca nieruchomości i kierownik jednej z warszawskich placówek Home Broker.

O ile obejrzenie mieszkania w przypadku zakupu na rynku wtórnym jest sprawą stosunkowo prostą, to już w przypadku transakcji na rynku pierwotnym może być problemem. Bo po pierwsze gdy nabywca kupuje od dewelopera mieszkanie w budowie, często w ogóle go jeszcze nie ma, a po drugie, nawet gdy już jest, to żeby je obejrzeć trzeba wejść na plac budowy. A to wiąże się z licznymi ograniczeniami. Dlatego Home Broker sprawdził, pod jakimi warunkami i na jakich etapach budowy, deweloperzy zezwalają klientom na obejrzenie mieszkań. Jest to bardzo ważne, bo plany czy wizualizacje lokali przekazywane klientom, zwykle nadmiernie optymistycznie prezentują potencjalne możliwości urządzenia mieszkania. W rzeczywistości pokoje nie są zwykle tak ustawne, żeby zmieścić w nich stół, kanapę i komplet wypoczynkowy, a korytarze tak szerokie, aby ustawić w nich przepastne szafy.

fot. mat. prasowe

Zasady odwiedzin na terenie budowy

Zasady odwiedzin przyszłych nabywców mieszkań na terenie budowy


Kierownik decyduje o wejściu na budowę

Polskie prawo nie zabrania przyszłym nabywcom obejrzenia mieszkania w trakcie budowy. Aby osoba postronna weszła na teren budowy potrzebne jest jednak spełnienie dwóch warunków. Po pierwsze niezbędne jest zapewnienie odpowiednich środków ochrony indywidualnej, a po drugie zgoda kierownika budowy – wylicza Maria Sosnowska-Mach, biegły sądowy z zakresu BHP. Do środków ochrony indywidualnej zaliczyć należy hełm (zwany potocznie kaskiem), obuwie na antypoślizgowej podeszwie i asystę osoby towarzyszącej, która będzie mogła oprowadzić odwiedzających po terenie budowy. Większość deweloperów może zapraszać

Jak to wygląda w praktyce? Choć decyzja o wpuszczeniu nabywców na budowę należy do jej kierownika, to istotne znaczenie ma tu również nastawienie dewelopera. A ten ma zwykle świadomość, że stworzenie klientowi możliwości obejrzenia mieszkania zwiększa prawdopodobieństwo, że zdecyduje się on na zakup. Dlatego większość z przebadanych przez Home Broker firm daje taką szansę potencjalnym nabywcom. Najczęściej więc deweloper współdziała z kierownikiem budowy przy organizacji wizyt na prowadzonej budowie. Dokładamy wszelkich starań, aby podczas takiej wizyty został zapewniony najwyższy poziom bezpieczeństwa. Zawsze wchodzimy na teren inwestycji pod opieką inżyniera lub kierownika budowy. Zanim rozpocznie się wizyta na budowie, inżynier lub kierownik udziela klientom krótkiego szkolenia na temat procedur poruszania się po budowie oraz zachowania ostrożności. - wyjaśnia Przemysław Stefanowski z firmy PBG Erigo.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • dobreofertyeu polecam

    Martyna1987 / 2019-11-29 16:05:15

    WItam. SKorzystalam z serwisu dobreoferty.eu i znaleźli mi niedrogie mieszkanie w dobrej lokalizacji. polecam pomoc tego biura. szybko i sprawnie mi proponowali mieszkania jak i umawiali na wybrane. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: