eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Jak wybrać pośrednika nieruchomości?

Jak wybrać pośrednika nieruchomości?

2012-02-04 00:10

Pomoc pośrednika w sprzedaży mieszkania jest nieoceniona. Korzystając z jego usług zaoszczędzimy czas spędzony na załatwianiu formalności i promocji swojej oferty, a także zyskamy pewność, że nasze prawa są chronione odpowiednimi zapisami w umowie. O czym należy pamiętać, na co zwracać uwagę przy zatrudnianiu pośrednika oraz czy warto zawierać z nim umowę na wyłączność radzi serwis morizon.pl.

Przeczytaj także: Umowa pośrednictwa sprzedaży nieruchomości na wyłączność

Decydując się na skorzystanie z usług pośrednika przy sprzedaży nieruchomości, warto zwrócić uwagę na kilka znaczących kwestii dotyczących jego wyboru oraz zawieranej z nim umowy. Pozwoli to nam na zatrudnienie profesjonalisty, który nie tylko będzie zaangażowany w swoje obowiązki, ale zapewni nam również profesjonalną poradę oraz doprowadzi do finalizacji sprzedaży nieruchomości – zwracają uwagę eksperci wyszukiwarki nieruchomości morizon.pl.

Jak wybrać pośrednika?

Podejmując decyzję o skorzystaniu z usług pośrednika, musimy zdecydować się na jednego spośród wielu działających na rynku profesjonalistów. Dokonując wyboru należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę czy pośrednik działa w rejonie, w którym zlokalizowana jest nasza nieruchomość. Zanim podpiszemy umowę z pośrednikiem sprawdźmy też czy osoba podająca się za pośrednika ma licencję zawodową nadaną przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (możemy to sprawdzić w rejestrze na stronie internetowej ministerstwa) oraz czy posiada ubezpieczenie OC od szkód wyrządzonych w związku z wykonywaniem zawodu przez niego i osoby działające pod jego nadzorem. Licencja pośrednika i ubezpieczenie OC winno być wywieszone w biurze w widocznym miejscu. Dzięki temu w sytuacji gdy pośrednik nie wywiąże się z umowy lub wyrządzi nam szkodę, łatwiej będzie nam wywalczyć odszkodowanie w sądzie cywilnym. Wybierając pośrednika warto również zapytać czy należy on do stowarzyszenia zawodowego – gwarantuje to przestrzeganie określonego standardu usług. W sytuacji, gdy pośrednik zawiedzie nasze zaufanie, możemy złożyć na niego skargę do działającej przy stowarzyszeniu komisji etyki, bądź rzecznika dyscyplinarnego. Na pewno warto zwrócić również uwagę na cechy osobowe pośrednika, którego zamierzamy zatrudnić. Profesjonalny pośrednik to taki, który umie zrozumieć potrzeby swojego klienta, rozwiązać jego problemy, a także posiada charyzmę i niezbędną znajomość rynku oraz przepisów prawa.

Przygotowanie nieruchomości na sprzedaż

Przed wystawieniem nieruchomości na sprzedaż pośrednik przeprowadzi z nami wywiad na jej temat – warto poświęcić na to czas oraz wcześniej się do niego odpowiednio przygotować. Pozwoli to pośrednikowi na skrupulatne sporządzenie oferty sprzedaży, dzięki czemu transakcja przebiegnie bezproblemowo. Pytania, które zostaną nam zadane, będą z pewnością dotyczyć sposobu nabycia mieszkania, obciążeń na nieruchomości, księgi wieczystej, liczby właścicieli i osób zameldowanych, dokładnego metrażu oraz dodatkowych pomieszczeń przynależących do lokalu. Pośrednik będzie chciał również z nami ustalić własność gruntów pod nieruchomością, cenę jaką chcemy uzyskać ze sprzedaży nieruchomości, wysokość czynszu i opłat za media oraz co równie ważne, termin zwolnienia lokum.

Umowa pośrednictwa z zastrzeżeniem wyłączności

Ustalając warunki współpracy z pośrednikiem, możemy wybrać dwa rodzaje umów – z zastrzeżeniem wyłączności bądź nie. Co ważne, bez względu na rodzaj umowy pośrednictwa powinna być ona zawierana wyłącznie na piśmie – umowy zawierane w innej niż pisemna formie są nieważne. Dla umowy pośrednictwa na tzw. wyłączność charakterystyczny jest zapis zobowiązujący sprzedającego do zapłaty pośrednikowi ustalonej kwoty wynagrodzenia w przypadku zbycia nieruchomości w trakcie obowiązywania umowy. Zatem bez względu na sposób nawiązania kontaktu miedzy nami a kupującym nieruchomość – także w sytuacji, gdy kupujący zgłosił się bezpośrednio do nas – pośrednik otrzyma wynagrodzenie, chyba, że nie podjął żadnych czynności związanych z wykonaniem umowy. Umowa na tzw. wyłączność ma jednak swoje plusy, zwracają uwagę eksperci morizon.pl. Przede wszystkim pośrednik, który z nami ją zawarł, angażuje większe środki na reklamę i promocję naszej nieruchomości. Taka umowa pozwala również pośrednikowi na bardziej kompleksowe przygotowanie oferty, szerokie jej promowanie oraz ułatwia mu współpracę z innymi pośrednikami – oferta umieszczana jest w systemie MLS, w którym udostępniana jest ona innym pośrednikom.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: