eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Jak wybrać pośrednika nieruchomości?

Jak wybrać pośrednika nieruchomości?

2012-02-04 00:10

Przeczytaj także: Umowa pośrednictwa sprzedaży nieruchomości na wyłączność

Co powinna zawierać umowa pośrednictwa?
  • Data i miejsce zawarcia umowy.
  • Strony umowy. W umowie oprócz danych klienta i pośrednika powinien znaleźć się numer licencji pośrednika oraz oświadczenie o posiadanym przez niego ubezpieczeniu OC wraz z nazwą towarzystwa ubezpieczeniowego i numerem polisy.
  • Przedmiot umowy. Zawierając z pośrednikiem umowę, powinniśmy pamiętać o jednoznacznym opisie przedmiotu umowy, włącznie z podaniem adresu nieruchomości i numeru księgi wieczystej.
  • Zakres umowy. W umowie powinien znaleźć się opis zobowiązań pośrednika wobec sprzedającego. Czynności jakich pośrednik powinien się zobowiązać to m.in. sprawdzenie dokumentacji, załatwienie formalności czy działalność promocyjna oferty.
  • Czas trwania umowy. Umowę z pośrednikiem można zawrzeć na czas oznaczony lub nie. Warto przed podpisaniem umowy zwrócić uwagę czy nie znajduje się w niej zapis wiążący nas nią na kilka najbliższych lat.
  • Sposób i czas jej wypowiedzenia.
  • Może zawierać upoważnienie dla pośrednika do występowania w naszym imieniu do organów administracji, urzędów oraz sądów o wydanie dokumentów, niezbędnych do sprzedaży nieruchomości, jak również do ich odbioru.
  • Musi określać wynagrodzenie pośrednika. Zawierając umowę pośrednictwa, sprawdźmy, w jaki sposób jest w niej określone wynagrodzenie pośrednika i jaka jest jego wysokość. Należy pamiętać, że wynagrodzenie może być wyrażone zarówno kwotowo, jak i stanowić procent od ceny transakcyjnej nieruchomości. Co ważne, pośrednik nie może domagać się wynagrodzenia od osoby z którą nie podpisał umowy.
  • Klauzula wyłączności - opcjonalnie. Umowa z pośrednikiem może posiadać klauzulę wyłączności, jednak klient przed jej podpisaniem powinien być poinformowany, jakie konsekwencje wynikają z tego zapisu. Należy pamiętać, że zgadzając się na taki zapis nie możemy zlecić innemu pośrednikowi sprzedaży tej samej nieruchomości. Za postąpienie inaczej, możemy ponosić dodatkowe konsekwencje finansowe, w związku z czym umowa z taką klauzulą powinna być zawarta na czas określony.
Niedozwolone zapisy w umowie

Morizon.pl radzi, by jeśli mamy wątpliwości co do legalności konkretnych zapisów w umowie, możemy sprawdzić czy znajdują się one w rejestrze niedozwolonych postanowień umownych prowadzonym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, udostępnionym na stronie internetowej.

Umowa – na jakie zapisy zwracać uwagę?

Przy podpisywaniu umowy pośrednictwa należy zwracać uwagę czy w umowie znajdują się zapisy dotyczące:
  • Wysokości kary umownej jaką będziemy zobowiązani zapłacić pośrednikowi, jeżeli nie wywiążemy się ze swoich obowiązków, np. sprzedamy mieszkanie nie informując o tym pośrednika. Należy pamiętać, że wysokość kary umownej nie może być wyższa niż przewidziana prowizja dla pośrednika.
  • Wysokości odsetek za zwłokę w wypłacie wynagrodzenia na rzecz pośrednika.
  • Wypłacenia pośrednikowi wynagrodzenia także wówczas, gdy transakcja doszła do skutku tylko dzięki staraniom sprzedającego bądź już po rozwiązaniu umowy.
  • Możliwości odstąpienia od umowy z pośrednikiem, bez zwrotu kosztów jakie poniósł pośrednik w związku z realizacją umowy.
Wynagrodzenie pośrednika

Wynagrodzenie jakie pobierają pośrednicy to zazwyczaj 2,5 – 3 proc. brutto ceny transakcyjnej nieruchomości. Zapis w umowie dotyczący wynagrodzenia, nie jest jej stałym punktem, istnieje możliwość jego negocjacji. Podpisując umowę zwróć także uwagę, żeby kwota wynagrodzenia podana w umowie była kwotą brutto, Określanie kwoty netto w umowie z osobą fizyczną jest klauzulą niedozwoloną. Należy również sprawdzić czy w umowie widnieje zapis o zapłacie pośrednikowi części jego wynagrodzenia po zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży.

Czego wymagać od pośrednika?

Gdy podpisaliśmy już umowę z pośrednikiem, warto dowiedzieć się jakie ma on obowiązki wobec nas i czego możemy od niego wymagać. Pośrednik po dokonaniu wizytacji nieruchomości i przeprowadzenia z nami wywiadu na jej temat sporządza dokumentację opisową i zdjęciową nieruchomości. Korzystając z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami możemy oczekiwać sprawdzenia przez niego stanu prawnego nieruchomości, skompletowania wszelkiej dokumentacji oraz obsługi prawnej transakcji. Pośrednik zobowiązany jest również do zainwestowania swoich środków w reklamę oferty sprzedaży naszej nieruchomości (chyba że umowa mówi inaczej), np. w Internecie. W takim przypadku dla pośrednika istotna może być możliwość ponoszenia kosztów promocji wyłącznie za efekt, co oferuje wyszukiwarka morizon.pl, gdzie ogłoszeniodawca płaci jedynie wtedy, gdy jego internetowa oferta zostanie obejrzana przez potencjalnego klienta. Musimy pamiętać, że pośrednik to profesjonalista, a jego celem jest sprzedaż naszej nieruchomości. Współpracując z pośrednikiem możemy liczyć na fachową pomoc przy sprzedaży, włącznie z konstrukcją umowy, wyliczeniem opłat notarialnych i sądowych oraz negocjacji ceny sprzedaży nieruchomości, aż do czasu wydania czy przejęcia nieruchomości.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: