eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Kupno mieszkania - jakie lokalizacje?

Kupno mieszkania - jakie lokalizacje?

2012-02-07 13:20

Przeczytaj także: Prestiżowa lokalizacja mieszkania to wyższa cena


Krakowianie wolą Krowodrzę, a kupują Dębniki

W Krakowie najpopularniejszymi wśród kupujących dzielnicami są Nowa Huta i Krowodrza. W przypadku tej pierwszej bez wątpienia decyduje cena, w przypadku drugiej w większym stopniu prestiż i bliskość centrum. Tyle mówią preferencje nabywców. Faktycznie zawierane transakcje pokazują zupełnie inny obraz stolicy województwa małopolskiego. 16,5% nabywców kupiło w ostatnich 12 miesiącach używane lokum na terenie dzielnicy Dębniki. Na drugim miejscu, z wynikiem 12% znalazł się Prądnik Czerwony, a dopiero na trzecim – Krowodrza i Bieżanów Prokocim (po 10%). Dopiero na czwartym miejscu, z wynikiem 9%, znalazła się Nowa Huta.

Łódzkie Bałuty niekwestionowanym liderem

W Łodzi najpopularniejszą dzielnicą są Bałuty. Tu co trzeci kupujący szuka i faktycznie kupuje mieszkanie. Większe rozwarstwienie pomiędzy preferencjami i transakcjami widoczne jest w przypadku pozostałych czterech dzielnic. Co piąta osoba poszukująca mieszkania zainteresowana jest zarówno Polesiem, jak i Widzewem. Później jednak dzielnice te mają odpowiednio 15 i 11-proc. udział w ogólnej liczbie zawieranych transakcji. Odmienna sytuacja ma miejsce w dzielnicy Górnej i w przypadku Śródmieścia. Ta pierwsza pomimo kilkunastoprocentowego zainteresowania wśród poszukujących mieszkań przyciągnęła przeszło jedną na cztery transakcje. W przypadku Śródmieścia zawartych zostało ponad 14% transakcji mieszkaniami używanymi w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Wrocławskie Psie Pole zyskuje przy bliższym poznaniu

We Wrocławiu w trzech najpopularniejszych dzielnicach, zawieranych jest mniej transakcji niż wynikałoby z wstępnych deklaracji klientów. Krzyki przyciągają prawie 39% poszukujących mieszkania, a faktycznie transakcji jest tam zawieranych 31%. Od Fabrycznej i Śródmieścia zwoje poszukiwania zaczyna przeszło jeden na pięciu potencjalnych nabywców, a faktycznie na terenach tych dzielnic kupuje o 3 pkt. proc. mniej osób. Większą popularnością wśród nabywców niż wspomniane dwie dzielnice cieszy się Psie Pole. Kupuje tam 20% osób, a poszukuje niecałe 13%. Podobnie na Starym Mieście poszukuje niecałe 6%, a faktycznie kupuje 13% osób.

Poznaniacy celują w Stare Miasto

W Poznaniu wyodrębnionych zostało pięć dużych obszarów, co nie pokrywa się z obecnie obowiązującym podziałem administracyjnym. Nie powinno więc dziwić, że największą popularnością wśród Poznaniaków cieszy się Stare Miasto. W przyjętych założeniach obszar ten rozciąga się jednak od ścisłego centrum po północne krańce miasta. Na tak zdefiniowanym Starym Mieście chciałoby mieszkać prawie 45% kupujących. Rzeczywistość jest jednak inna. Faktycznie zawieranych jest tam 29% transakcji. Podobny udział w transakcjach ma Nowe Miasto (28%) i Grunwald (21%), przy czym obie te dzielnice wśród poszukujących mieszkania cieszą się odpowiednio 21 i 17-proc. popularnością.

Bartosz Turek, Katarzyna Siwek

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Nowe mieszkania na Bielanach

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: