eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Jak wybrać mieszkanie: rynek pierwotny czy wtórny?

Jak wybrać mieszkanie: rynek pierwotny czy wtórny?

2012-06-09 00:20

Przeczytaj także: Kupno mieszkania: rynek pierwotny czy wtórny


Mieszkania nowe

W przypadku nowego budownictwa klienci mają do czynienia z podwójną obfitością: dużym wyborem oraz wysokimi cenami lokali. Ceny mieszkań galopowały od 2004 r., jednak wspominane już wcześniej spowolnienie gospodarcze zahamował to zjawisko. Ważną informacją jest także to, że specjaliści przewidują dalszy spadek cen nowych lokali. Oczywiście sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku Warszawy, gdzie jest gro ludzi zamożnych, którzy są zainteresowani kupnem drogich apartamentów i mieszkań o znacznej powierzchni oraz podwyższonym standardzie. Mimo tego są one wciąż postrzegane jako bardzo drogie. Przykładem może być sytuacja w największych miastach, w których trudno znaleźć oferty nowych mieszkań w cenie poniżej 5 tys. zł za m kw. Zauważa się jednak tendencję do budowania mieszkań mniejszych, a tym samym tańszych.
Nowe budownictwo kusi klientów wysokim standardem i nowoczesnym wyglądem, a także udogodnieniami dla mieszkańców w postaci podziemnych miejsc parkingowych, stref zamkniętych dla ruchu itp. Oczywiście za wszystkie te wygody przyszły posiadacz wymarzonego lokalu musi zapłacić, więc nowe mieszkanie na modnym osiedlu pozostaje daleko poza zasięgiem większości osób myślących o własnym lokalu.

Co wybrać?

- Za starymi mieszkaniami w większości przypadków przemawiają cena, lokalizacja oraz dogodna infrastruktura. Trzeba jednak uważnie podejmować decyzję o kupnie takich lokali, ponieważ koszty remontu zwiększają ich cenę nawet o kilkadziesiąt procent. Decydując się na używane mieszkanie, warto zasięgnąć porady fachowca. Jego wiedza i doświadczenie pozwolą prawidłowo ocenić stan instalacji, podłóg, ścian, okien oraz drzwi. Dużą pomocą z jego strony będzie również oszacowanie kosztów czekającego nas remontu – radzi specjalista z portalu Dom.eu.

Jeśli chcemy uniknąć problemów związanych z remontem – warto wybrać nowe mieszkanie. Kupując nowy lokal od dewelopera klient ma możliwość uczestniczenia w projektowaniu mieszkania. To właśnie od nabywcy może zależeć rozkład poszczególnych pomieszczeń, sposób ich wykończenia, dobór nowoczesnych mebli i sprzętów do charakteru lokalu. Teoretycznie, dobrze wykonane mieszkanie powinno nie sprawiać lokatorom kłopotów przez kolejne kilka, kilkanaście lat.

Jak kupić?

Wybraliśmy wymarzone nowe mieszkanie, jednak nie mamy wystarczającej ilości środków. Co zrobić? Najprostszym rozwiązaniem w takiej sytuacji wydaje się kredyt hipoteczny. Aby ograniczyć wysokość odsetek, warto wstrzymać się kilka lat z decyzją i odłożyć środki na wkład własny. Jedną z możliwości ułatwienia finansowania zakupu lokalu jest skorzystanie z programu wspomagającego „Rodzina na swoim”, którego podstawą prawną jest ustawa o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania z dnia 15 lipca 2011 r.

fot. mat. prasowe

Jak wybrać mieszkanie: rynek pierwotny czy wtórny?

Kupując mieszkanie musimy pamiętać o sprawdzeniu ksiąg wieczystych

Kupując mieszkanie warto również zapoznać się ze studium kierunków i uwarunkowań gospodarowania przestrzenią, miejscowym planem zagospodarowania, a także mapami terenów zalewowych. Znajomość tych dokumentów pomoże uchronić nabywcę przed przykrymi niespodziankami spowodowanymi nieoczekiwanym sąsiedztwem (np. nowy hipermarket) oraz zagrożeniami ze strony natury (np. podtopienia).

- Decyzja o wyborze mieszkania jest jednym z najważniejszych kroków dla większości ludzi zaczynających samodzielne życie poza rodzinnym domem. Warto zadbać o to, by po odpowiednim przemyśleniu wszystkich „za i przeciw” wybrać ofertę, która najlepiej pasuje zarówno do możliwości finansowych, jaki i stylu życia przyszłego posiadacza własnego mieszkania – podsumowuje Jacek Pacholczyk z portalu Dom.eu.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: