eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Mieszkanie do wynajęcia dla studenta

Mieszkanie do wynajęcia dla studenta

2012-08-29 00:20

Mieszkanie do wynajęcia dla studenta

Wynajem mieszkania przez studenta © reka100 - Fotolia.com

Sezon na studenckie poszukiwania mieszkań zbliża się wielkimi krokami. Drodzy studenci mimo, że trwają wakacje to jeszcze w trakcie ich trwania należałoby rozpocząć poszukiwania lokum na rok akademicki. Dom.Gratka.pl podpowiada co warto wiedzieć o najmie studenckim.

Przeczytaj także: Jakie mieszkanie dla studenta?

Najpóźniej w sierpniu trzeba zacząć szukać lokum na czas roku akademickiego. Najbardziej atrakcyjne oferty wynajmów zaczną znikać w tym czasie jak świeże bułeczki. Będzie to również okres kiedy ceny ofert mogą szybować do góry, dlatego warto wiedzieć jak nie dać się oszukać. Żacy mają tak naprawdę dwa wyjścia: akademik lub stancja w wynajętym mieszkaniu. Jeżeli zabraknie miejsc w akademiku to czasu na znalezienie mieszkania nie będzie wcale tak dużo.

1. Gdzie szukać ogłoszeń

Najbardziej popularnym sposobem poszukiwania stancji są ogłoszenia zamieszczone w Internecie. W serwisie nieruchomościowym ogłoszenia są zaktualizowane, dość szeroko opisane oraz posiadające rozbudowana galerię zdjęć. Takie możliwości oraz wiele innych daje najbardziej popularny serwis w branży nieruchomości Dom.Gratka.pl. Znajdziemy tutaj szeroki wachlarz ofert zarówno mieszkań do wynajęcia jak i pokoi. Serwis posiada w swojej bazie ponad 100 tys. ogłoszeń wynajmu mieszkań i pokoi.

Warto podczas poszukiwań stancji skorzystać z różnych funkcji wyszukiwania jakie daje serwis. W wyszukiwarce ogłoszeń możemy wybrać jakiego typu nieruchomości poszukujemy, czy jest to mieszkanie czy pokój, zawężenie lokalizacyjne można określić wybierając miejscowość i dzielnicę, a następnie preferowane ceny i powierzchnie lokali.

Wybierając wyszukiwarkę szczegółową istnieje możliwość zaznaczenia lokalizacji z dokładnością do ulicy na której chcielibyśmy mieszkać, a także oznaczenia jeszcze innych cech jakie nasza stancja powinna posiadać. Takimi mogą być m.in.: piętro, stan mieszkania, rok budowy czy poziom hałasu w mieszkaniu. Możemy wybrać również takie oferty, które posiadają zdjęcia, video lub są oznaczone na dołączonej do ogłoszenia mapie. Użytkownicy poszukujący nieruchomości do najmu bardzo często poszukują ich wybierając wyszukiwanie szczegółowe, dlatego tak ważne jest, aby dodający ogłoszenie wypełniali jak najwięcej pól na karcie dodawania ogłoszenia, ponieważ zwiększa to szansę na znalezienie klienta.

Oferty wynajmu mieszkania znajdziemy również w lokalnej prasie. Ogłoszenia tam zamieszczane są w specjalnych sekcjach ogłoszeniowych. Zawierają jednak informacje szczątkowe o lokalu, głównie w jakiej dzielnicy się znajduje oraz kontakt do właściciela.

Częstym sposobem informowania o mieszkaniu do wynajęcia są również ogłoszenia zamieszczane w punktach informacyjnych na uczelniach. Tam zamieszczają swoje oferty głównie osoby posiadające nieruchomość w bliskiej odległości od uczelni. W większości są to oferty od osób prywatnych.

fot. reka100 - Fotolia.com

Wynajem mieszkania przez studenta

Najbardziej popularnym sposobem poszukiwania stancji są ogłoszenia zamieszczone w Internecie

2. Przez pośrednika czy samemu?

Zaletą poszukiwania mieszkania do wynajmu przez agencję nieruchomości jest to, że pośrednik zna lokalny rynek i może dać wiele dobrych rad co do ceny i innych wymagań najemcy. Agencja nieruchomości potrafi również w profesjonalny sposób negocjować cenę najmu, załatwić wszystkie sprawy formalne związane z najmem, jednak należy wiedzieć, że za taką usługę będziemy musieli zapłacić najczęściej kwotę wynoszącą równowartość miesięcznego czynszu za najem. Przed podpisaniem umowy pośrednictwa w poszukiwaniu mieszkania na wynajem warto jeszcze tylko sprawdzić wiarygodność agencji na forach internetowych lub zapytać w stowarzyszeniach zrzeszających biura pośrednictwa, ponieważ zdarzają się nierzetelne biura pośrednictwa, które potrafią zawierać transakcje z najemcą bez zgody właściciela lokalu.

Poszukiwanie na własną rękę wiąże się niestety z osobistym zaangażowaniem się w śledzenie ofert w serwisach nieruchomościowych i innych miejscach, gdzie takie oferty się mogą pojawić. Samemu trzeba kontaktować się często z kilkudziesięcioma właścicielami mieszkań i osobiście trzeba wybierać się na umówione spotkania w celu obejrzenia lokalu. W tym przypadku koszty jakie poniesiemy to jedynie własny czas i pieniądze na dojazdy, jednak czasami są one niewspółmierne z tym ile czasu spędzimy na poszukiwanie.

3. Przebieramy w ofertach – czyli na co zwracać uwagę przy oglądaniu mieszkań

Mając listę interesujących lokali, warto umówić jak najwięcej wizyt jednego dnia. Jeśli oglądamy np.: mieszkanie w kamienicy, należy zwrócić uwagę jakie jest ogrzewanie – w takich budynkach zdarzają się piece kaflowe. Warto zwrócić uwagę na to, czy okna nie wychodzą na ruchliwą ulicę. Jeżeli mieszkanie zlokalizowane jest na dość wysokim piętrze - czy jest winda. Jeżeli masz pupila to należy poinformować właściciela o tym. Jeśli posiadasz auto, może mieszkanie ma dedykowane miejsce parkingowe. Oglądając mieszkanie warto zapytać również właściciela, które elementy wyposażenia mieszkania zostają, a które zostaną zabrane. Jeżeli osoby mające mieszkać w lokalu palą papierosy należy o tym poinformować właściciela i zapytać czy nie ma nic przeciwko.

4. Tylko nie student! Czyli jak przekonać właściciela, że student to solidny najemca

Mit związany z problemami wynikającymi z wynajmu mieszkania studentom, choć nadal dość silnie utrwalony w przekonaniach wynajmujących, na szczęście przemija wraz z pojawiającymi się problemami właścicieli mieszkań z wynajmem swoich mieszkań. Nadal wiele osób nadal jest uprzedzonych do wynajmu mieszkań tej grupie klientów, ale należy jednak pamiętać o tym, że student to bardzo dobry materiał na długoterminowego wynajmującego.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: