eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek wynajmu zdominowany przez studentów

Rynek wynajmu zdominowany przez studentów

2013-10-07 11:18

Rynek wynajmu zdominowany przez studentów

Rynek wynajmu zdominowany przez studentów © Ingo Bartussek - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polska Federacja Rynku Nieruchomości zakończyła akcję BEZPIECZNY NAJEM. Przez dwa miesiące (sierpień-wrzesień) trwała kampania skierowania głównie do studentów, którzy poszukiwali mieszkań do wynajmu. Celem przedsięwzięcia była pomoc przyszłym najemcom w znalezieniu mieszkania do zamieszkania oraz przeprowadzenie ich bezpiecznie przez transakcję, od poszukiwania do sporządzenia umowy o najem.

Przeczytaj także: Mieszkanie dla studenta nadal w cenie

Pomysł na ogólnopolską akcję zrodził się w związku z nasilającymi się właśnie okresie sierpnia i września nieuczciwymi procederami polegającymi na przekazywaniu nieaktualnych adresów mieszkań do wynajmu w zamian za opłatę 200-300 zł. Takie działanie nie ma nic wspólnego z usługą pośrednictwa, jednakże jest z nią często kojarzone i negatywnie odbija się na wizerunku całej branży. Dlatego też, akcja PFRN miała przede wszystkim charakter edukacyjny i skierowana była do osób, które poszukują mieszkania do wynajmu. W przedsięwzięciu PFRN wzięło udział ponad 120 biur nieruchomości z całej Polski.

Co o rynku najmu mówią pośrednicy?

Pod koniec września PFRN przeprowadziła ankietę wśród biur nieruchomości w sprawie sytuacji na rynku najmu. Wyraźne zainteresowanie wynajem mieszkań w okresie ostatnich dwóch miesięcy i zwiększony ruch w biurach nieruchomości zauważyło 75% pośredników w obrocie nieruchomościami, którzy wzięli udział w badaniu PFRN. Największym zainteresowaniem potencjalnych najemców cieszyły się mieszkania dwupokojowe, co potwierdziło ponad 80% biur nieruchomości. Trzeba podkreślić, że wybór mieszkań dwupokojowych jest trendem zapoczątkowanym już w roku ubiegłym i pod tym względem preferencje się nie zmieniły. Pośrednicy zwrócili również uwagę na zwiększone, niż w latach ubiegłych, zainteresowanie ofertą mieszkań większych 3-4 pokojowych. To oferta, którą szczególnie interesowali się studenci. Wynajem takiego mieszkania pozwoli na zminimalizowanie kosztów, ponieważ najemcami jest zazwyczaj grupa kilku osób, które dzielą się opłatami, co jest znacznie korzystniejsze pod względem cenowym niż wynajem jednopokojowego mieszkania indywidualnie.

Przedstawiciele biur nieruchomości wśród grup wynajmujących mieszkania w okresie sierpień - wrzesień 2013 wskazali następująco:

fot. mat. prasowe

Grupy wynajmujących mieszkania w okresie sierpień - wrzesień 2013

Wiodącą grupą byli studenci, tak potwierdziło ponad 51% biur biorących udział w ankiecie. Wśród Innych (10,7%) pośrednicy wskazywali osoby, które nie posiadają zdolności kredytowej, aby kupić własne lokum.


Wiodącą grupą byli studenci, tak potwierdziło ponad 51% biur biorących udział w ankiecie. Wśród Innych (10,7%) pośrednicy wskazywali osoby, które nie posiadają zdolności kredytowej, aby kupić własne lokum. Głównym kryterium jakim kierowali się najemcy była cena wynajmu mieszkania, tak wskazało ponad 60% pośredników, kolejnymi lokalizacja i standard. Zdaniem Mirosławy Borowy z biura Nieruchomista z Warszawy - "Nadal studenci szukają mieszkań o większej liczbie pokoi i z osobną kuchnią. Obserwuję wzrost udziału ustabilizowanych rodzin, którzy oddają w najem swoje mniejsze mieszkanie i przenoszą się do większego, trzypokojowego w dogodniejszej lokalizacji."

Według opinii Barbary Zielińskiej-Styczeń z biura LOKAL 2 z Katowic - "Najchętniej wybierane są mieszkania zlokalizowane w pobliżu uczelni, ale cena również gra ważna rolę, chociaż jest ona porównywalna z rokiem poprzednim. Studenci zwracają uwagę na rozkład pomieszczeń ponieważ najmują mieszkania w kilka osób, więc najchętniej wybierają mieszkania z osobnymi pokojami. Od kilku lat studenci interesują się mieszkaniami w dobrym standardzie, nowocześnie urządzone, nie chcą już mieszkań z meblami, po babci. W odpowiedzi na coraz większe oczekiwania najemców, co do standardu wykończenia mieszkań oraz jego wyposażenia, mieszkania są z roku na rok oddawane do najmu w coraz lepszym stanie".

W ocenie pośredników w obrocie nieruchomościami stawki czynszów praktycznie były zbliżone do stawek z roku 2012 w tym samym okresie czasu.

fot. mat. prasowe

Ceny wynajmu mieszkań w okresie sierpień - wrzesień 2013

W ocenie pośredników w obrocie nieruchomościami stawki czynszów praktycznie były zbliżone do stawek z roku 2012 w tym samym okresie czasu.


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: