eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek wynajmu zdominowany przez studentów

Rynek wynajmu zdominowany przez studentów

2013-10-07 11:18

Przeczytaj także: Mieszkanie dla studenta nadal w cenie


Wzmożony ruch na rynku jest również spowodowany brakiem zdolności kredytowej, co uniemożliwia zakup własnego dachu nad głową przez wiele młodych osób. "Zwiększa się liczba osób pracujących w Krakowie, tym samym decydujących się na wynajem lokum. Niedawna sytuacja i wysokie ceny przekierowały część osób zainteresowanych zakupem na rynek najmu" - stwierdza Jarosław Kopeć z biura Metropolia Nieruchomości z Krakowa.

FUNDUSZ MIESZKAŃ NA WYNAJEM

W pierwszym kwartale 2014 roku ma ruszyć rządowy program Fundusz Mieszkań na Wynajem. Celem Funduszu ma być zwiększona dostępność mieszkań do wynajmu w dużych miastach w Polsce. Gros pośredników nie odnosi się do propozycji rządowej przychylnie. Pośrednicy zwracają uwagę, że największą barierą dla rynku najmu jest nadal ustawa o ochronie praw lokatora, które nierówno traktuje prawa wynajmującego i najemcy.

"Najpierw trzeba zrównać ustawowo prawa właściciela mieszkania i najemcy, a potem tworzyć fundusz. W obecnym stanie prawnym fundusz będzie kolejnym kłopotliwym i kosztownym obciążeniem dla budżetów miejskich. Miasta powinny opublikować jakie straty (nie sądzę żeby to były zyski) przynosi gospodarowanie istniejącym zasobem mieszkaniowym. Należy także stwierdzić, że obecne rynkowe czynsze najmu są całkowicie konkurencyjne do rat kredytowych. Moim zdaniem miasta powinny wyzbywać się zasobu mieszkaniowego do niezbędnej liczby mieszkań dla spełniania zadań ustawowych - mieszkania socjalne, przejściowe i rezerwowe itp." stwierdza Aleksander Scheller z biura Talarczyk i Scheller Nieruchomości z Poznania.

Projekt rządowy wymaga dopracowania, przede wszystkim dlatego, żeby nie faworyzować wybranej grupy przedsiębiorców. Pośrednicy zwracają uwagę, że rząd nie powinien skupiać się na tworzeniu doraźnych programów. Rynek mieszkań wymaga rozwiązań systemowych. Poza tym w dużych miastach problemy mieszkalnictwa nie są tak palące jak w mniejszych ośrodkach, gdzie sytuacja wygląda o wiele gorzej.

"Istotnym zagadnieniem przy tworzeniu podobnego funduszu przez państwo może być proces logistyczny obsługi mieszkań. Do budynku, który byłby wynajmowany potrzebne będą osoby, która będzie zajmowała się podpisywaniem umów, szukaniem najemców, dbaniem o stan techniczny i reagowała na różnego rodzaju sytuacje awaryjne. Koszt zakupu budynku, jego obsługi, podatków i innych opłat, przy atrakcyjnych stawkach czynszowych- może znacznie przewyższać przychód uzyskany z tytułu czynszu najmu - co może wpłynąć negatywnie na cały projekt. Młodym ludziom potrzebne są szanse na znalezienie dobrej pracy, tak aby móc zacząć samodzielne mieszkanie. Ponadto problem z usamodzielnieniem się jest dużo większy w mniejszych miastach. Rząd powinien tworzyć rozwiązania systemowe i długofalowe- a nie takie które są doraźne." Małgorzata Szydlak, Domnet Plus, Katowice.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: