eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Uwaga na tanie mieszkania do wynajęcia

Uwaga na tanie mieszkania do wynajęcia

2013-09-05 00:50

Uwaga na tanie mieszkania do wynajęcia

Uwaga na tanie mieszkania do wynajęcia ©  auremar - Fotolia.com

Rynek najmu mieszkań w dużych miastach cechuje sezonowość. Od drugiej połowy sierpnia zaczyna się boom związany z poszukiwaniem lokum przez studentów i osoby przyjeżdżające do pracy. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami radzą, aby przed dokonaniem wyboru odpowiedniego mieszkania dokładnie przeanalizować koszty najmu oraz ze szczególną ostrożnością podchodzić do ogłoszeń typu "Tanie mieszkanie do wynajmu" - ostrzega Polska Federacja Rynku Nieruchomości.

Przeczytaj także: Mieszkanie dla studenta: są chętni na apartamenty

Polska Federacja Rynku Nieruchomości jest organizatorem ogólnopolskiej akcję BEZPIECZNY NAJEM. Przedsięwzięcie skierowane jest między innymi do studentów, którzy poszukują mieszkania do wynajmu na czas nauki. Na stronie Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości - www.pfrn.pl - znajduje się wykaz pośredników w obrocie nieruchomościami zrzeszonych w Stowarzyszeniach, którzy w swojej ofercie posiadają mieszkania do wynajmu dla studentów oraz kompleksowo zajmują się obsługą wynajmu nieruchomości.

Informacje na temat oferty mieszkań do wynajęcia w miastach akademickich, atrakcyjności poszczególnych dzielnic czy też preferencji przyszłych najemców prezentują pośrednicy w obrocie nieruchomościami z biur uczestniczących w akcji bezpieczny najem.

W Warszawie najdroższe są mieszkania dające największy komfort dojazdów dzięki swojej lokalizacji, czyli blisko stacji metra i innych środków komunikacji oraz w bliskim sąsiedztwie uczelni. Jeżeli studenci dysponują mniejszym miesięcznym budżetem warto, aby rozważyli najem z znajomymi lub wybór mieszkania nie przy głównym ciągu komunikacyjnym czyli np. trzecia lub czwarta linia zabudowy. Na cenę znacząco wpływa również standard nieruchomości i jej wyposażenie. Średnie ceny wynajmu mieszkań na warszawskim Ursynowie wahają się dla kawalerek 1200 – 1600 zł/mc, dwupokojowych 1500 – 2400 zł/mc, trzypokojowych 1800 – 3500 zł/mc, cztero- i więcej pokojowych od 2200 zł/mc. Michał Niewiński, Mieszkanie24.com Nieruchomości, Warszawa.

Studenci są największą grupą najemców mieszkań w aglomeracji poznańskiej. Znacząca liczba lokali została wyspecjalizowana pod kątem potrzeb studentów, a ich właściciele prowadzą profesjonalny wynajem. Hitem na tym rynku są trzypokojowe mieszkania z wnęką kuchenną i łazienką przy każdym pokoju, położone w pobliżu uczelni. Za każdy pokój trzeba zapłacić 1000 zł miesięcznie. Na drugim biegunie znajdują się pokoje w domach jednorodzinnych położonych na peryferiach miasta z dala od uczelni i komunikacji publicznej. Za taki pokój z używalnością wspólnej łazienki kuchni płaci się 300 - 350 zł miesięcznie. Przeciętne dwupokojowe mieszkanie na dużych osiedlach Poznania - Wingradach, Piątkowie i Ratajach wynajmuje się studentom za 1200 zł miesięcznie plus koszty eksploatacji. Aleksander Scheller, Talarczyk i Scheller Nieruchomości, Poznań.

fot. auremar - Fotolia.com

Uwaga na tanie mieszkania do wynajęcia

Polska Federacja Rynku Nieruchomości przestrzega przyszłych najemców przed ogłoszeniami ogłoszenia "Tanie mieszkanie do najmu", gdzie współpraca polega na przekazywaniu adresów mieszkań za z góry pobieraną opłatę w wysokości 300-500 zł.


We Wrocławiu czynnikami, które mają pierwszorzędne znaczenie w ocenie atrakcyjności mieszkania są cena i lokalizacja. Im mniejszy lokal, tym relatywnie wyższa cena. Dlatego studenci często tworzą 4-5 osobowe grupy w celu wspólnego wynajmu dużego mieszkania. Czynsz najmu takich lokali wynosi około 1800 – 2500 złotych za miesiąc. Najdroższe są kawalerki – zapłacić trzeba za nie średnio 1200 zł miesięcznie. Do ceny najmu należy doliczyć opłaty za zużycie mediów (tzw. opłaty licznikowe), często właściciele do świadczenia głównego doliczają czynsz dla spółdzielni czy zarządcy budynku. Studenci chcieliby mieszkać blisko uczelni oraz w niewielkiej odległości od serca miasta. Dlatego wrocławscy żacy są najbardziej zainteresowani okolicami Rynku, Placu Grunwaldzkiego, Śródmieściem oraz dobrze skomunikowanymi z centrum osiedlami (Szczepin, Popowice, Biskupin). Studenci Uniwersytetu Ekonomicznego chętniej wybierają mieszkania w dzielnicy Krzyki (okolice ulicy Powstańców Śląskich, Huby, Grabiszyn). Ewa Klos-Rychter, KLOS NIERUCHOMOŚCI-KANCELARIA PRAWNA, Wrocław.

Sopocki rynek charakteryzuje się dużą ilością ofert mieszkań na wynajem zwalnianych po sezonie wakacyjnym. Właściciele nieruchomości są w tym okresie mocno zainteresowani wynajmem na okres długoterminowy. Stąd atrakcyjną dla nich grupą docelową są studenci. Z reguły wymagana jest kaucja w wysokości jedno lub dwumiesięcznego czynszu. Mieszkania są w pełni wyposażone do wynajmu całorocznego. Sławomir Szostek, Centrum Developera, Sopot.

W Katowicach największą popularnością cieszą się małe mieszkania blisko najważniejszych uczelni. Studenci wybierając lokum zwracają uwagę na bliskość uczelni, dojazd do centrum miasta, koszt najmu oraz inne koszty utrzymania. Ideałem są mieszkania do 30 m2 z centralnym ogrzewaniem wliczonym w cenę najmu. Przedział cenowy takiej kawalerki zależy w głównej mierze od standardu i lokalizacji. Najtańsze mieszkania w pobliżu Akademii Ekonomicznej można wynająć za ok 700 zł m-c. Wyższe ceny pojawiają się w centrum miasta jak i dzielnicach przyległych takich jak Koszutka czy Brynów. Kawalerka w centrum miasta w wysokim standardzie może kosztować nawet 1300 zł. Małgorzata Szydlak, biuro Domnet Plus S. C. J. Adamus, K. Bednarek, Katowice.

W Lublinie najbardziej poszukiwane dzielnice to: Wieniawa, LSM, bliskie Czuby, Czechów w okolicy Akademii Medycznej oraz coraz częściej Bronowice z racji umiejscowienia w tym rejonie niektórych wydziałów KUL. Najczęściej poszukiwane przez studentów mieszkania: 2-3 pokoje. Pokoje muszą być samodzielne, umeblowane, ze sprzętem AGD i RTV. Bardzo ważny jest standard wykończenia mieszkania, wtedy za mieszkanie 2 pokojowe do 40 mkw. studenci płacą ok. 1200-1300 zł plus opłaty licznikowe, za 3 pokojowe z metrażem ok. 50 mkw. – 1200 – 1500 zł plus opłaty licznikowe. Halina Fromińska, Biuro Nieruchomości ARKADIA, Lublin.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: