eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkanie dla studenta: ceny najmu niższe niż rok temu

Mieszkanie dla studenta: ceny najmu niższe niż rok temu

2013-08-26 11:08

Mieszkanie dla studenta: ceny najmu niższe niż rok temu

Studenci © Africa Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Na rynku najmu czerwiec i lipiec są zazwyczaj spokojnymi miesiącami. Do biur nieruchomości powoli trafiają wówczas mieszkania zwalniane przez studentów wraz z końcem roku akademickiego. Gorączka sezonowa rozpoczyna się w drugiej połowie sierpnia wraz ze zbliżającym się końcem wakacji. Dobra wiadomość dla studentów: wciąż jest w czym wybierać i jest taniej niż przed rokiem!

Przeczytaj także: Mieszkanie dla studenta - ceny wynajmu IX 2012

Jeżeli chodzi o rejony miast cieszące się największym wzięciem wśród najemców, to w większości przypadków dominują lokalizacje położone bliżej centrum, charakteryzujące się infrastrukturą komunikacyjną zapewniającą dogodne połączenia z pozostałymi rejonami miasta. Z kolei na zainteresowanie studentów mogą w pierwszej kolejności liczyć okolice wyższych uczelni.

Brać studencka to bardzo liczna i zróżnicowana grupa społeczna. Oferta rynku najmu musi uwzględniać szerokie spektrum zapotrzebowania obejmując różne „półki cenowe” oraz lokalizacje. Teoretycznie najtańszym rozwiązaniem jest wynajem dużego mieszkania przez grupę kilkuosobową, ale nie każdy student będzie zainteresowany takim rozwiązaniem. Coraz mniej studentów zadowala się tanim mieszkaniem w bloku z wielkiej płyty, w którym meble są starsze od potencjalnych najemców. Pełne wyposażenie lokalu czy miejsce postojowe powoli staje się niezbędnym atrybutem studenckiego mieszkania.

Dobra informacja dla studentów jest taka, że w większości tzw. „studenckich lokalizacji” czynsze najmu są niższe niż przed rokiem. Średnia roczna obniżka sięga od kilku do kilkunastu procent. Oczywiście najdroższym miastem pozostaje Warszawa. Średni koszt wynajmu kawalerki w Śródmieściu sięga prawie 2,2 tys. zł miesięcznie (opcja dla najbogatszych studentów), choć na peryferyjnych Bielanach można znaleźć analogiczny lokal za mniej niż 1,5 zł miesięcznie. W pozostałych typowo studenckich miastach stawki wynajmu kształtują się na zbliżonym poziomie. Miesięczny czynsz za najpopularniejsze mieszkania dwupokojowe wahają się od około 1,3 tys. zł w poznańskim Piątkowie do około 2 tys. zł w krakowskim Śródmieściu.

fot. mat. prasowe

Średnie stawki wynajmu mieszkań dla studentów

Oczywiście najdroższym miastem pozostaje Warszawa. Średni koszt wynajmu kawalerki w Śródmieściu sięga prawie 2,2 tys. zł miesięcznie (opcja dla najbogatszych studentów), choć na peryferyjnych Bielanach można znaleźć analogiczny lokal za mniej niż 1,5 zł miesięcznie.


Jarosław Skoczeń, ekspert rynku nieruchomości

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: