eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkanie od dewelopera lepsze niż dom

Mieszkanie od dewelopera lepsze niż dom

2012-11-21 13:40

Mieszkanie od dewelopera lepsze niż dom

Mieszkanie od dewelopera lepsze niż dom © Kybele - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W ciągu ubiegłych 12 miesięcy Polacy najchętniej kupowali mieszkania na rynku pierwotnym. Mniejszą niż w ostatnich latach popularnością cieszyły się działki i budowa domów metodą gospodarczą - to tylko niektóre z wyników najnowszej edycji badań "Polski Rynek Mieszkaniowy - Popyt i preferencje nabywców" firmy Nowy Adres S.A.

Przeczytaj także: Preferencje mieszkaniowe IV-VI 2009

Nowy Adres S.A. wraz z niezależnym instytutem badawczym SMG/KRC już po raz szósty przeprowadził badania z cyklu „Polski Rynek Mieszkaniowy. Popyt i preferencje nabywców”, największego projektu badawczego sektora nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. Podobnie jak w przypadku dwóch ostatnich edycji, wywiady z respondentami zostały przeprowadzone metodą CAWI, czyli przez Internet. Dzięki temu badania objęło głównie osoby, które są faktycznymi uczestnikami rynku nieruchomości. Osoby, które korzystają z Internetu to zazwyczaj ludzie młodzi, wykształceni, o ponadprzeciętnych zarobkach, to właśnie oni są grupą docelową firm deweloperskich. Wywiady online dają respondentom większe poczucie anonimowości i pozwalają na uzyskanie bardziej szczerych odpowiedzi – zwłaszcza w tak newralgicznych kwestiach jak dochody, wydatki, kredyty, oszczędności itp. W ramach badania przeprowadzono w sumie 1500 wywiadów z mieszkańcami Warszawy, Trójmiasta, Poznania, Krakowa i Wrocławia, odpowiedzialnymi lub współodpowiedzialnymi za podejmowanie decyzji dotyczących dużych wydatków na potrzeby gospodarstwa domowego, takich jak kupno samochodu czy mieszkania.

Pierwotny wygrywa z wtórnym

Osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy dokonały lub są w trakcie zakupu na rynku nieruchomości najczęściej wskazywały na nowe mieszkanie kupione od dewelopera (31 proc.), nieco rzadziej wybierano mieszkanie z „drugiej ręki” na rynku wtórnym (25 proc.). Jeszcze rok temu przewaga rynku pierwotnego nad wtórnym była mała (odpowiednio 22 i 20 proc.). Dlaczego Polacy w 2012 r. tak chętnie kupowali mieszkania od deweloperów? – Duży wpływ na taki stan rzeczy miały zmiany w programie rządowych dopłat do kredytów hipotecznych „Rodzina na swoim”. Znaczne zmniejszenie wskaźników cenowych kwalifikujących mieszkania z rynku wtórnego do udziału w programie w naturalny sposób skierowało kupujących na rynek pierwotny. Poza tym deweloperzy w tym roku wykazywali dużą elastyczność podczas negocjacji cenowych – prywatni właściciele mieszkań z rynku wtórnego wciąż jeszcze nie pogodzili się ze spadkami średnich cen mieszkań i nie są skłonni do dawania dużych rabatów – komentuje wyniki Katarzyna Cyprynowska, prezes zarządu firmy Nowy Adres S.A. i autorka badań.

fot. mat. prasowe

Typ zakupionej/wybudowanej w ciągu ostatnich 12 m-cy nieruchomości

Osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy dokonały lub są w trakcie zakupu na rynku nieruchomości najczęściej wskazywały na nowe mieszkanie kupione od dewelopera (31 proc.), nieco rzadziej wybierano mieszkanie z „drugiej ręki”.


Raczej mieszkania niż domy

W 2012 r. zaobserwowano również słabszy popyt na działki oraz mniejszą liczbę domów budowanych metodą gospodarczą. Takie operacje na rynku nieruchomości otrzymały w sumie 28 proc. wskazań. W ciągu ostatnich trzech lat wskaźnik ten utrzymywał się na stałym poziomie 34-37 proc. – Ceny działek wciąż utrzymują się na wysokim poziomie, zwłaszcza tych atrakcyjnie zlokalizowanych w dużych aglomeracjach lub ich bezpośrednim sąsiedztwie. Odwieczne mieszkaniowe marzenie Polaków – własny dom – coraz trudniej zrealizować również ze względu na restrykcyjną politykę banków przy udzielaniu kredytów na budowę domu i zmniejszającą się zdolność kredytową naszych rodaków – twierdzi Katarzyna Cyprynowska.

fot. mat. prasowe

Typ zakupionej/wybudowanej w ciągu ostatnich 12 m-cy nieruchomości cd.

W 2012 r. zaobserwowano słabszy popyt na działki oraz mniejszą liczbę domów budowanych metodą gospodarczą.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: