Ubezpieczenie mieszkania: co warto wiedzieć?
2013-06-23 00:10
![Ubezpieczenie mieszkania: co warto wiedzieć? [© Alexander Raths - Fotolia.com] Ubezpieczenie mieszkania: co warto wiedzieć?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ubezpieczenie-nieruchomosci/Ubezpieczenie-mieszkania-co-warto-wiedziec-119637-200x133crop.jpg)
Ubezpieczenie mieszkania: co warto wiedzieć? © Alexander Raths - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ubezpieczenie mieszkania na czas wakacji
Jaki zakres ochrony obejmuje ubezpieczenie?Firmy ubezpieczeniowe umożliwiają wybór zakresu oraz przedmiotu ubezpieczonego mienia. Możemy więc ubezpieczyć mury i stałe elementy budynku, a także ruchomości domowe od zdarzeń losowych oraz kradzieży z włamaniem. Dodatkowo możemy wykupić OC w życiu prywatnym czy domowe Assistance. W pierwszej kolejności zastanówmy się zatem, jaki zakres ochrony ubezpieczeniowej jest nam najbardziej potrzebny. Pozwoli to nam na lepsze dopasowanie oferty, a tym samym oszczędności na polisie.
Jaka jest suma ubezpieczenia?
Suma ubezpieczenia to kwota, do której ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność w przypadku gdy w naszym mieszkaniu lub domu dojdzie szkody. Określamy ją na etapie zakupu polisy – warto zatem dobrze przemyśleć, ile wart jest zgromadzony przez nas majątek oraz ile warta jest sama nieruchomość. Jeżeli odnawiamy polisę – dobrze jest ponadto zastanowić się, jakie wartościowe przedmioty kupiliśmy w ostatnim czasie, by mieć pewność że zostaną objęte ochroną.
fot. Alexander Raths - Fotolia.com
Ubezpieczenie mieszkania: co warto wiedzieć?
Firmy ubezpieczeniowe umożliwiają wybór zakresu oraz przedmiotu ubezpieczonego mienia. Możemy więc ubezpieczyć mury i stałe elementy budynku, a także ruchomości domowe od zdarzeń losowych oraz kradzieży z włamaniem.
Jaka jest franszyza integralna?
Firmy ubezpieczeniowe odpowiadają za szkody, których wartość przekracza przyjęte w umowie minimum. Minimum to określane jest w umowie kwotowo lub procentowo i nazywane jest franszyzą integralną. Jeżeli jest ona wysoka – wówczas za mniejsze szkody możemy nie otrzymać odszkodowania.
Jakie zniżki mogę otrzymać?
Ubezpieczenia oferowane w pakietach są z reguły tańsze, niż gdy kupujemy je oddzielnie. Dlatego dobrze jest sprawdzić, czy firma, w której mamy wykupione OC lub AC komunikacyjne, oferuje zniżki w przypadku objęcia ochroną również miejsca zamieszkania. W takim przypadku możemy otrzymać np. 10% upust. Ubezpieczyciele premiują też opłacenie polisy kartą kredytową. Podobnie jest gdy decydujemy się na jednorazową opłatę. Dodatkowo w przypadku ubezpieczania ruchomości domowych od kradzieży z włamaniem możemy liczyć na zniżki za zamontowane zabezpieczenia antywłamaniowe.
Jak powinienem zabezpieczyć swój dom lub mieszkanie?
Wykupienie polisy nie zwalnia nas z obowiązku zachowania zasad ostrożności przy zabezpieczeniu mieszkania, czy domu. Dlatego pamiętajmy, by okna, drzwi balkonowe, otwory dachowe były zamocowane w taki sposób, by nie można było ich otworzyć bez użycia siły. Drzwi wejściowe powinniśmy zaopatrzyć w solidne zamki. Jeżeli mieszkamy na parterze, konieczne będą zabezpieczenia w postaci krat, okiennic, żaluzji antywłamaniowych, czy alarmu. Jeżeli nie spełnimy tych warunków – ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania.
Od kiedy działa polisa?
Odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się w dniu ustalonym w umowie ubezpieczenia i potwierdzonym w polisie jako początek okresu ubezpieczenia. Zazwyczaj jednak nie wcześniej jednak niż dnia następnego po zapłaceniu składki lub jej pierwszej raty. Dlatego jeżeli planujemy wyjazd - warto wykupić polisę z wyprzedzeniem, by mieć czas na dopełnienie formalności.
![Ubezpieczenie mieszkania = spokojne wakacje [© Warakorn - Fotolia.com] Ubezpieczenie mieszkania = spokojne wakacje](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ubezpieczenie-nieruchomosci/Ubezpieczenie-mieszkania-spokojne-wakacje-138748-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
Ubezpieczenie mieszkania: podstawowe błędy
-
Ubezpieczenie mieszkania to nie wszystko
-
Ubezpieczenie mieszkania w kilku krokach
-
Włamanie do mieszkania: jak go uniknąć w czasie wakacji?
-
Bezpieczne mieszkanie w wakacje
-
Jakie ubezpieczenie na home office?
-
Umowa najmu - polisa OC obowiązkiem najemcy?
-
Kradzieże z włamaniem: na celowniku mieszkania i paliwo
-
Rośnie ilość kradzieży z włamaniem, znika opał i pompy ciepła
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)