eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Ubezpieczenie mieszkania: co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie mieszkania: co warto wiedzieć?

2013-06-23 00:10

Ubezpieczenie mieszkania: co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie mieszkania: co warto wiedzieć? © Alexander Raths - Fotolia.com

Okres wiosenno-letni sprzyja wyjazdom na weekendy i urlopy. Przed dłuższą nieobecnością w domu często decydujemy się na zakup ubezpieczenia mieszkania. Zanim wydamy pieniądze poznajmy najpierw szczegóły oferty. Jakie pytania zadawać wybierając polisę, by kupić dobrze i nie przepłacić - radzi Monika Szczepanek, ekspert Liberty Direct ds. ubezpieczeń mieszkaniowych.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie mieszkania na czas wakacji

Jaki zakres ochrony obejmuje ubezpieczenie?

Firmy ubezpieczeniowe umożliwiają wybór zakresu oraz przedmiotu ubezpieczonego mienia. Możemy więc ubezpieczyć mury i stałe elementy budynku, a także ruchomości domowe od zdarzeń losowych oraz kradzieży z włamaniem. Dodatkowo możemy wykupić OC w życiu prywatnym czy domowe Assistance. W pierwszej kolejności zastanówmy się zatem, jaki zakres ochrony ubezpieczeniowej jest nam najbardziej potrzebny. Pozwoli to nam na lepsze dopasowanie oferty, a tym samym oszczędności na polisie.

Jaka jest suma ubezpieczenia?

Suma ubezpieczenia to kwota, do której ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność w przypadku gdy w naszym mieszkaniu lub domu dojdzie szkody. Określamy ją na etapie zakupu polisy – warto zatem dobrze przemyśleć, ile wart jest zgromadzony przez nas majątek oraz ile warta jest sama nieruchomość. Jeżeli odnawiamy polisę – dobrze jest ponadto zastanowić się, jakie wartościowe przedmioty kupiliśmy w ostatnim czasie, by mieć pewność że zostaną objęte ochroną.

fot. Alexander Raths - Fotolia.com

Ubezpieczenie mieszkania: co warto wiedzieć?

Firmy ubezpieczeniowe umożliwiają wybór zakresu oraz przedmiotu ubezpieczonego mienia. Możemy więc ubezpieczyć mury i stałe elementy budynku, a także ruchomości domowe od zdarzeń losowych oraz kradzieży z włamaniem.


Jaka jest franszyza integralna?

Firmy ubezpieczeniowe odpowiadają za szkody, których wartość przekracza przyjęte w umowie minimum. Minimum to określane jest w umowie kwotowo lub procentowo i nazywane jest franszyzą integralną. Jeżeli jest ona wysoka – wówczas za mniejsze szkody możemy nie otrzymać odszkodowania.

Jakie zniżki mogę otrzymać?

Ubezpieczenia oferowane w pakietach są z reguły tańsze, niż gdy kupujemy je oddzielnie. Dlatego dobrze jest sprawdzić, czy firma, w której mamy wykupione OC lub AC komunikacyjne, oferuje zniżki w przypadku objęcia ochroną również miejsca zamieszkania. W takim przypadku możemy otrzymać np. 10% upust. Ubezpieczyciele premiują też opłacenie polisy kartą kredytową. Podobnie jest gdy decydujemy się na jednorazową opłatę. Dodatkowo w przypadku ubezpieczania ruchomości domowych od kradzieży z włamaniem możemy liczyć na zniżki za zamontowane zabezpieczenia antywłamaniowe.

Jak powinienem zabezpieczyć swój dom lub mieszkanie?

Wykupienie polisy nie zwalnia nas z obowiązku zachowania zasad ostrożności przy zabezpieczeniu mieszkania, czy domu. Dlatego pamiętajmy, by okna, drzwi balkonowe, otwory dachowe były zamocowane w taki sposób, by nie można było ich otworzyć bez użycia siły. Drzwi wejściowe powinniśmy zaopatrzyć w solidne zamki. Jeżeli mieszkamy na parterze, konieczne będą zabezpieczenia w postaci krat, okiennic, żaluzji antywłamaniowych, czy alarmu. Jeżeli nie spełnimy tych warunków – ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania.

Od kiedy działa polisa?

Odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się w dniu ustalonym w umowie ubezpieczenia i potwierdzonym w polisie jako początek okresu ubezpieczenia. Zazwyczaj jednak nie wcześniej jednak niż dnia następnego po zapłaceniu składki lub jej pierwszej raty. Dlatego jeżeli planujemy wyjazd - warto wykupić polisę z wyprzedzeniem, by mieć czas na dopełnienie formalności.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: