eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Bezpieczne mieszkanie w wakacje

Bezpieczne mieszkanie w wakacje

2013-07-31 00:10

Bezpieczne mieszkanie w wakacje

Złodziej w mieszkaniu © Kzenon - Fotolia.com

Wakacje w pełni. Badania CBOS pokazują, że ponad połowa z nas wyjedzie w tym roku na co najmniej dwudniowy wypoczynek. Dlatego warto zatroszczyć się o mieszkanie na czas nieobecności. Nie tylko złodzieje, ale również nieuwaga mogą sprawić, że po powrocie z wakacji zastaniemy mieszkanie w znacznie gorszym stanie.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie mieszkania: co warto wiedzieć?

Oto 7 błędów, które popełniamy wyjeżdżając na wakacje:
 1. Nie informujemy zaufanych sąsiadów o wyjeździe

  Najlepszym strażnikiem naszego mieszkania są zaprzyjaźnieni sąsiedzi. Jeżeli nie wyjeżdżają, poprośmy ich, by zwrócili uwagę czy nikt nie kręci koło naszego mieszkania, gdy nas nie ma. Warto tez poprosić, by zbierali ulotki z naszych drzwi i wyjmowali listy ze skrzynki. Ich obecność może być sygnałem dla złodziei, że dom lub mieszkanie są puste.
 2. Nie wykupujemy polisy na mieszkanie

  Polisa najlepiej chroni mieszkanie podczas naszej nieobecności. Można ją wykupić na rok albo na czas dwutygodniowego wyjazdu. Przykładowo, polisa PZU DOM Plus może chronić np. od ognia, huraganu, gradu, eksplozji, zalania, uderzenia piorunu, kradzieży z włamaniem. Składka nie jest wysoka, bo rocznie trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Na jej stawkę mają wpływ zabezpieczenia przeciw kradzieży np. drzwi ze zwiększoną odpornością na włamanie, alarmy, odpowiednie zamki, szyby i żaluzje antywłamaniowe, monitoring agencji ochrony mienia itp. Polisa za dwutygodniowy czas ochrony może kosztować nawet do 50 złotych.
 3. Nie montujemy bezpiecznych zamków w drzwiach

  Zainwestujmy w odpowiedni zamek w drzwiach wejściowych. Mieszkanie będzie bezpieczniejsze, jeśli zamontujemy np. dwa zamki wielozastawkowe lub jeden wielopunktowy, bądź zamek mechaniczno-elektroniczny.
 4. Zostawiamy otwarte okna

  Zanim wyjdziemy z domu zwróćmy uwagę, czy zamknęliśmy wszystkie okna i drzwi balkonowe. Często sami ułatwiamy zadanie złodziejom zostawiając je uchylone.
 5. Informujemy w Internecie i na sekretarce, że jedziemy na urlop

  Cieszymy się z nadchodzącego urlopu i tą radością często dzielimy się w Internecie lub w wiadomości na sekretarce telefonicznej. Bądźmy ostrożni z podawaniem dat wyjazdu i powrotu z urlopu. Taka informacja może być cenna dla złodzieja. Podobnie z informowaniem o naszym urlopie w social mediach – to może być wskazówką dla potencjalnych włamywaczy, jeżeli dostęp do wiedzy o nas mają nie tylko nasi najbliżsi znajomi.
 6. Zostawiamy otwarte zawory gazu, wody i włączone urządzenia elektryczne

  Pamiętajmy, aby przez niedbałość nie doprowadzić do pożaru albo zalania mieszkania swojego lub sąsiada. Upewnijmy się, że zakręciliśmy zawór wody i gazu. Wyłączmy urządzenia elektryczne.
 7. Nie instalujemy urządzeń symulujących naszą obecność w domu

  Jeżeli nie możemy liczyć na czujne oko sąsiadów, dobrze jest zainstalować urządzenia, które udają naszą obecność w domu. Takim symulatorem obecności jest np. ściemniacz, który włącza lub wyłącza światło według sekwencji z poprzednich dni. Dobrym odstraszaczem są również czujniki ruchu przy drzwiach wejściowych lub w korytarzu.

fot. Kzenon - Fotolia.com

Złodziej w mieszkaniu

Nie tylko złodzieje, ale również nieuwaga mogą sprawić, że po powrocie z wakacji zastaniemy mieszkanie w znacznie gorszym stanie.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Samodzielne ubezpieczenie mieszkania

  FWUW / 2014-03-31 19:37:07

  Prawdą jest, że nader rzadko ubezpieczamy swoje mieszkania. Ale są ku temu powody. Każdy chętnie by się ubezpieczył, gdyba takie rozwiązanie było w ramach jego zasobności. Niestety większość ludzi ma problem z otrzymaniem oferty ubezpieczeniowej dostosowanej do własnych potrzeb, a jeszcze częściej napotykają na barierę w postaci ogromnie wysokich składek.

  Rozwiązaniem dla takich osób jest uruchomienie własnego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych lub instancji zwanej Związkiem Wzajemności Członkowskiej (taki można założyć, po uzyskaniu stosownej zgody, w dowolnym TUW-ie).

  Ludzie zrzeszeni w związku wzajemności stanowią jednolitą grupę zawodową, terytorialną, bądź inną o wspólnym interesie. Mieszkańcy domu wielorodzinnego, pragnący w spokoju wypoczywać na wakacjach stanowią taką grupę. A dzięki ZWC mogą oni skutecznie i w dodatku tanio ubezpieczyć się.

  Bonusową przewagą na komercyjnym ubezpieczeniem jest fakt, że będą oni znać z rezultat takiego ubezpieczenia z góry, dzięki czemu mogą wypracować nadwyżki finansowe. Zaś dzięki bezpośredniemu sprawowaniu władzy nad swą wspólnotą mają wpływ na jej rozdysponowanie, przykładowo na pokrycie wydatków związanych z dodatkowym zabezpieczeniem swoich domostw.

  Kompleksową pomoc w zakładaniu ZWC, a nawet TUW-ów oferuje Fundacja Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych. Dlatego zachęcam Państwa do odwiedzenia strony: http://www.fwuw.pl/ i kierowania zapytań na adres: info@fwuw.pl. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: