eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Wykończenie mieszkania: pod klucz czy na własną rękę?

Wykończenie mieszkania: pod klucz czy na własną rękę?

2013-07-30 00:10

Wykończenie mieszkania: pod klucz czy na własną rękę?

Wykończenie mieszkania © Studio DER - Fotolia.com

Deweloperzy coraz częściej oferują obok lokali w standardzie deweloperskim, także mieszkania pod klucz. Stawia to kupującego wobec dylematu: jaką opcję wybrać? Zapłacić więcej i skorzystać z propozycji sprzedawcy, szukać ekipy na własną rękę, a może pieczołowicie, po godzinach, układać glazurę samemu?

Przeczytaj także: Mieszkania "pod klucz" niepopularne

Po pierwsze, pieniądze

- Decyzja o tym w jakim standardzie zakupujemy mieszkanie od dewelopera lub na jaki sposób i standard wykończenia się decydujemy uwarunkowana jest przede wszystkim względami finansowymi. – mówi Agnieszka Grotkowska, Dyrektor ds. Projektów Specjalnych Domiporta.pl – Jest to niewątpliwie duży koszt związany z inwestycją w swoje własne M i warto dokładnie go skalkulować

Jeśli nie liczyć kosztów czasu, który trzeba poświęcić na pracę, najtaniej wychodzi praca samodzielna. Przeciętna cena wykończenia m2, z uwzględnieniem materiałów budowlanych, to od 300 do 700 zł. Konkretne koszty zależą od standardu, liczby i rodzaju pomieszczeń (np. łazienka zawsze jest droższa) czy jakości użytych materiałów. Urządzenie mieszkania o powierzchni około 50 m2 kosztować będzie więc od 15 do 35 tys. zł. Z danych Home Broker wynika, że materiały nie powinny kosztować ponad 19 tys. zł.
Więcej trzeba będzie zapłacić za pracę wyspecjalizowanej ekipy. Tutaj warto rozróżnić dwa sposoby wykonywania takich zleceń. Pierwszy polega na wynajmowaniu poszczególnych fachowców, z których każdy zajmuje się swoją dziedziną: układaniem płytek, przygotowywaniem instalacji elektrycznej, kuchnią czy tapetowaniem. Tak jest taniej. Droższym sposobem jest wynajęcie firmy, która zrobi wszystko od a do z.

W pierwszym przypadku, na urządzenie mieszkania o pow. 50 m2 trzeba będzie zapłacić około 30 tys. zł. W drugim cena może być znacznie wyższa. Kto zdecyduje się na ekipę współpracującą ze znanymi sieciami marketów budowlanych, ten będzie musiał zapłacić co najmniej 500 zł za m2. W przypadku bardziej wyrafinowanego projektu cena przekroczy nawet 1,3 tys. zł za m2.

fot. Studio DER - Fotolia.com

Wykończenie mieszkania

Mieszkanie wykończone pod klucz wymaga tylko fachowego odbioru i od razu widać jaka jest jakość wykonanych prac, ale za to płacimy drożej.


A mieszkanie pod klucz od dewelopera? W tym przypadku także wiele zależy od standardu. Firmy, które sprzedają popularne mieszkania, oferują wykończenie lokalu nawet za 300 zł za m2. Wówczas nie ma jednak co liczyć na lepszej jakości materiały czy ciekawsze pomysły aranżacyjne. Za te pieniądze można po prostu dostać mieszkanie, które nadaje się do zamieszkania. W większości przypadków za m2 trzeba zapłacić około 700 czy nawet 800 zł. Projekty wyższej jakości to koszt przekraczający tysiąc złotych (w przypadku bardziej prestiżowych inwestycji sięga nawet 3 tys. zł za m2).

- Wykończenie własnym sumptem jest rzeczywiście najtańsze, pod warunkiem, że wszystko się uda. Jeśli będziemy poprawiać albo robić drugi raz – koszty rosną. Decydując się na fachowca warto korzystać z ekip polecanych i sprawdzonych – zwraca uwagę Agnieszka Grotkowska.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: