eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Mieszkanie dla studenta w 6 krokach

Mieszkanie dla studenta w 6 krokach

2013-08-22 00:30

Przeczytaj także: Mieszkanie do wynajęcia dla studenta


– Jedną z najczęstszych pułapek jest również korzystanie z usług pseudo agencji, które pobierają opłatę za udostępnianie adresów mieszkań przeznaczonych do wynajęcia. Często jest tak, że są to adresy fikcyjne albo mieszkanie nie jest przeznaczone do wynajęcia. – zwraca uwagę Agnieszka Grotkowska. – Dobrą praktyką zatem jest skorzystanie z usługi sprawdzonego pośrednika, który przede wszystkim zna doskonale rynek na jakim pracuje i bardzo często mieszkania, które oferuje ma w tzw. stałym obrocie. – dodaje.

Uwaga: nie należy pod żadnym pozorem korzystać z ofert w rodzaju „Tanie mieszkanie do najmu”, które polegają na przekazaniu adresów lokali w zamian za opłatę pobieraną z góry. Według PFRN z reguły takie adresy są nieaktualne, a więc bezużyteczne dla studenta poszukującego mieszkania na wynajem.

Krok czwarty: porównanie ceny z innymi ofertami, obliczenie dokładnej wysokości opłaty

Podpisując umowę najmu zobowiązujemy się do przekazywania na rzecz właściciela określonej kwoty przez cały okres jej trwania. Zanim więc złożymy podpis, dobrze się zastanówmy. Warto poświęcić trochę czasu na przejrzenie większej liczby ofert i odwiedzenie kilku mieszkań, niż podjęcie pochopnej decyzji.

Należy pamiętać też, że czynsz, który pobiera właściciel mieszkania, to nie wszystko. Każdego miesiąca trzeba płacić za prąd, wodę i inne zużyte media. Opłaty te mogą być zróżnicowane w zależności od tego, czy mieszkanie znajduje się we wspólnocie czy spółdzielni.

Zużycie prądu będzie wyższe w przypadku lokali z ogrzewaniem elektrycznym. Koszty ciepła zależą także od izolacji termicznej budynku, rodzaju okien czy nawet umieszczenia grzejników. Może się zdarzyć, że pozornie tańsze mieszkanie będzie kosztowało więcej. Żeby zabezpieczyć się przed niespodziankami, można poprosić właściciela o pokazanie rachunków opłacanych przez poprzedników. Na tej podstawie możemy oszacować orientacyjne koszty mediów.

Krok piąty: dowiedzmy się wszystkiego o budynku i okolicy

Jeśli wynajmujemy mieszkanie w starym budynku, możemy spodziewać się różnych niespodzianek. O wyższych kosztach ogrzewania już wiemy. Jednak może się zdarzyć, że w danym lokalu są bardzo skrzypiące podłogi i za każdym razem, gdy odwiedzą nas znajomi, sąsiedzi będą przychodzili z pretensjami.

Dlatego sprawdźmy dokładnie, w jakim stanie jest budynek i kto mieszka obok. Sprawdźmy także w okolicę. Niektóre tanie mieszkania na wynajem zlokalizowane są w podejrzanych miejscach, czasem wręcz niebezpiecznych.

Krok szósty: podpiszmy odpowiednią umowę

Kiedy wreszcie stwierdzimy, że znamy wszystkie słabe strony mieszkania i jesteśmy gotowi już podpisać umowę, zatrzymajmy się jeszcze na chwilę. Sprawdźmy, czy nie ma w niej czegoś, co właściciel mógłby wykorzystać przeciwko nam.

Korzystając z usług legalnego pośrednika możemy liczyć na pomoc w ustaleniu warunków najmu i wyborze umowy. Jeśli jednak działamy na własną rękę, zwróćmy szczególną uwagę na takie elementy, jak kaucja czy okres wypowiedzenia. Umowa powinna określać kto i za co płaci, a także jaka jest dokładnie wysokość czynszu i okres wypowiedzenia. Przed wejściem do mieszkania trzeba też spisać stan wszystkich rzeczy, aby uniknąć oskarżeń i roszczeń.

Michał Świech

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: