eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Nieruchomości wakacyjne na południu Europy: przecena

Nieruchomości wakacyjne na południu Europy: przecena

2013-12-07 00:36

Nieruchomości wakacyjne na południu Europy: przecena

Altea, Alicante © rightmove.co.uk

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Na południu Europy trwa przecena nieruchomości. Tylko w ostatnich 12 miesiącach w takich krajach jak Grecja czy Hiszpania obniżki cen sięgnęły nawet ponad 10%. Licząc od szczytu hossy miejscami notuje się nawet przeceny przekraczające 30 – 40%. Korzystając z tej sytuacji można zostać właścicielem nieruchomości nad ciepłym morzem, gdzie nawet w grudniu temperatura może przekroczyć 20 stopni.
Prognoza na najbliższe dni zapowiada w Polsce wietrzną pogodę z mrozami i opadami śniegu. Dla porównania na południu Europy znaleźć można kurorty, gdzie temperatura wciąż przekracza 20 stopni, pozwalając na rozkoszowanie się słońcem na plażach. Punktem łączącym kraje południa Europy jest też panująca w tych okolicach przecena nieruchomości. Jak wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank dla 7 krajów tego regionu,przecena od szczytu hossy wynosi od 6,8% (Portugalia) do 39,4% (Hiszpania). Najmocniej w ostatnich 12 miesiącach spadły ceny w Hiszpanii (12,4% r/r) i Grecji (9,2% r/r).Do grona krajów, w których obniżki cen zaczęły się relatywnie niedawno (1-2 lata temu) zaliczyć można Włochy i Portugalię. Nie powinno więc dziwić, że w krajach tych skala obserwowanej przeceny nie jest jeszcze nawet dwucyfrowa. Krajem, w którym przecena przerodziła się w ostatnim czasie w stabilizację cen jest Bułgaria - w ostatnich 12 miesiącach zmiana cen wyniosła tam -0,4%.

fot. mat. prasowe

Zmiana cen nieruchomości w wybranych krajach południowej Europy

Jak wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank dla 7 krajów tego regionu,przecena od szczytu hossy wynosi od 6,8% (Portugalia) do 39,4% (Hiszpania). Najmocniej w ostatnich 12 miesiącach spadły ceny w Hiszpanii (12,4% r/r) i Grecji (9,2% r/r).


Kilkadziesiąt tysięcy złotych za studio

Bułgarski rynek nieruchomości jest ponadto o tyle ciekawy, że tam ceny nieruchomości wakacyjnych należą do jednych z najniższych w Europie. Jak wynika z danych bułgarskiego urzędu statystycznego,przeciętna cena transakcyjna lokalu mieszkalnego w takich miejscowościach jak Burgas czy Varnawynosi obecnie około 2 – 2,5 tys. zł za metr kwadratowy.Wystarczy więc budżet rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, aby stać się właścicielem niewielkiego mieszkania w apartamentowcu. Podobnie jest w przypadku wyposażonego lokalu o powierzchni 36 m kw. z balkonem, który znajduje się w kompleksie Sunny Day 6 (Słoneczny Brzeg). Na jego terenie znajduje się: klub fitness, restauracje, supermarket, recepcja, 6 basenów, 2 tory do mini-golfa I dwa boiska. Problem w tym, że cały kompleks znajduje się około 3-4 km od plaży. Tę niedogodność częściowo niweluje fakt, że właściciele mogą korzystać z regularnych połączeń autobusowych z lotniskiem i plażą. Nie bez znaczenia jest też cena – 75 tys. zł. W Bułgarii pogoda jest teraz co prawda lepsza niż w Polsce, ale w najbliższym tygodniu słupek rtęci i tak nie powinien przekroczyć 10 kreski.

fot. rightmove.co.uk

Kompleks Sunny Day 6, Słoneczny Brzeg

Na jego terenie znajduje się: klub fitness, restauracje, supermarket, recepcja, 6 basenów, 2 tory do mini-golfa I dwa boiska. Problem w tym, że cały kompleks znajduje się około 3-4 km od plaży.


Gdyby ktoś wolał nieruchomość bliżej morza, musi liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami zakupu. Za równowartość 190 tys. zł można zostać właścicielem podobnej kawalerki, ale położonej w odległości 300 m od plaży i 500 m od centrum Słonecznego Brzegu. Nad samym morzem nieruchomości są oczywiście jeszcze droższe. Apartament z dwiema sypialniami w apartamentowcu położonymnad samą plażą w miejscowości Byala (pomiędzy Varną i Burgas) został wyceniony na 1,6 mln złotych. W kompleksie znajduje się basen, recepcja, a właściciele mogą korzystać z miejsc postojowych w garażu.

fot. rightmove.co.uk

Byala Vista Cliff Residence, Byala

Nad samym morzem nieruchomości są oczywiście jeszcze droższe. Apartament z dwiema sypialniami w apartamentowcu położonymnad samą plażą w miejscowości Byala (pomiędzy Varną i Burgas) został wyceniony na 1,6 mln złotych.


Długi sezon przecen w stolicy korridy

Dzięki sporej przecenie znacznie bardziej przystępne cenowo stały się nieruchomości na hiszpańskim wybrzeżu. Plusem tej lokalizacji jest fakt, że sezon jest tu wyraźnie dłuższy niż w Polsce (w tym tygodniu w okolicach Alicante temperatura nie powinna spaść poniżej kilkunastu stopni). Najtańsze lokale mieszkalne można tu kupić za równowartość 150 - 250 tys.zł, choć trudno spodziewać się w tym przypadku bezpośredniej bliskości centrum miasta lub plaży. Warto zauważyć, że szczególnie w nadmorskich miejscowościach widać dużą nadpodaż nowych lokali (spowodowaną przedkryzysowym boomem inwestycyjnym). Mamy więc tam do czynienia z silnym rynkiem kupującego.

fot. rightmove.co.uk

Altea, Alicante

Szukając w Hiszpanii nieruchomości z wyższej półki można wybrać na przykład apartament z dwiema sypialniami położony w miejscowości Altea (dojazd linią tramwajową z Alicante).


 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: