eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wynajem mieszkania: motywacje i preferencje

Wynajem mieszkania: motywacje i preferencje

2014-09-30 13:39

Wynajem mieszkania: motywacje i preferencje

Ponad 42 procent wynajmujących zamierza dzielić mieszkanie z drugą osobą. © © nenetus - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Portal nieruchomości Domy.pl przyjrzał się motywacji i preferencjom osób poszukujących mieszkania na rynku najmu. Analiza pokazała m.in., że wynajmujący z rzadka mieszkają w pojedynkę i najbardziej zależy im na wynajmie długoterminowym. Największą popularnością cieszą się mieszkania dwupokojowe, tuż za nimi plasują się M-4 i lokale jednopokojowe. Najczęstszą przyczyną podjęcia decyzji o najmie jest wyjazd na dłużej do innego miasta, którego podłożem niekoniecznie są przyczyny edukacyjne.
Głównym czynnikiem skłaniającym do najmu jest konieczność wyjazdu i dłuższego pobytu w innym mieście. Powód ten jest kluczowy dla 44% badanych. Co trzeci (34%) poszukujący planuje tego typu przeprowadzkę w celu podjęcia studiów, co dziesiąty zaś – w celach zawodowych.

fot. mat. prasowe

Jaki jest powód, dla którego szukasz mieszkania do wynajęcia?

Przeważającą grupa wynajmujących są osoby studiujące.


Dużą grupę popytową (26%) na rynku najmu mieszkań stanowią także osoby, które chcą wyprowadzić się od rodziców, ale pozostać w tym samym mieście. Przeważnie są to młodzi ludzie, którzy wraz z początkowym rozwojem swojej kariery zawodowej mają już na tyle wystarczające dochody, by móc samodzielnie się z nich utrzymać – chociażby najmując najtańszą kawalerkę lub decydując się na zamieszkanie w większym lokalu np. w grupie znajomych.

Co piąty (22%) uczestnik zadeklarował, że mieszka już w najmowanej nieruchomości, ale zamierza zamienić ją na inną. „Takie decyzje zwykle wynikają z powodów ekonomicznych – to gdzie i jaki lokal wynajmujemy uzależnione np. od aktualnego poziomu uzyskiwanych dochodów” – tłumaczy Marcin Drogomirecki, ekspert portalu Domy.pl. „Nierzadko jednak podstawą decyzji o przeprowadzce są relacje międzyludzkie np. brak porozumienia ze współlokatorami, uciążliwi sąsiedzi, pogarszająca się relacja z właścicielem itp.” – dodaje.

Zaledwie 3% klientów poszukuje mieszkania do wynajęcia z zamiarem prowadzenia w nim działalności gospodarczej.

Klienci na najem mieszkań w większość zainteresowani są najmem długoterminowym. Wg badania portalu nieruchomości Domy.pl blisko 2/3 (62%) tej grupy popytowej zamierza w nowo najmowanym M mieszkać dłużej niż rok, a 32% od sześciu do dwunastu miesięcy. Jedynie co dwudziesty poszukujący planuje nająć lokal na okres nie dłuższy niż pół roku.

fot. mat. prasowe

Na jak długi okres zamierzasz wynająć mieszkanie?

Poszukującym mieszkania do wynajęcia zależy w głównej mierze na wynajmie długoterminowym.


Tylko 17% badanych przez portal Domy.pl zamierza w nowo najmowanej nieruchomości mieszkać w pojedynkę. Aż 42% respondentów planuje wynajmować mieszkanie z jednym współlokatorem, 29% z dwoma, a tylko 13% w gronie czterech i więcej osób.

fot. mat. prasowe

W ile osób zamierzasz zamieszkać w wynajętym mieszkaniu?

W pojedynkę zamierza mieszkać niespełna 17 procent wynajmujących.


Podobnie jak na rynku sprzedaży nieruchomości, tak na rynku wynajmu mieszkań największą popularnością cieszą się lokale dwupokojowe. Według badania portalu Domy.pl ten typ mieszkań jest poszukiwany przez ponad połowę (51%) zainteresowanych. Drugie pod względem popularności są lokale trzypokojowe (odpowiadają za 29% popytu), trzecie natomiast jednopokojowe (18% popytu).

Najemcę najtrudniej znajdą właściciele dużych mieszkań. Lokalem z minimum czterema pokojami zainteresowany jest co pięćdziesiąty poszukujący. Preferencje klientów na najem mieszkań są w dużej mierze zbliżone do preferencji klientów zamierzających zakupić M na rynku pierwotnym bądź wtórnym. W nowo wynajmowanym lokum chcemy mieszkać długo i w jak najbardziej komfortowych warunkach – w niewielkiej grupie osób, z których każda będzie miała do dyspozycji własny pokój.

fot. mat. prasowe

Ilu pokojowego mieszkania do wynajęcia poszukujesz?

Najbardziej popularne wśród wynajmujących są mieszkania dwupokojowe.


Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 4-7 września na grupie 1778 osób poszukujących ofert mieszkań do wynajęcia w portalu nieruchomości Domy.pl.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: