eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Czy zmiana dostawcy energii to faktycznie oszczędność?

Czy zmiana dostawcy energii to faktycznie oszczędność?

2015-03-26 00:41


Energa wylicza, że zniesienie opłaty (której nie było wcześniej) pozostawi w portfelu klienta 300 zł przez pierwsze dwa lata. Jednak po ich upływie (umowa zawierana jest do końca 2019 roku) sprzedawca zacznie ją ponownie naliczać.

Poszczególne stawki obrazuje poniższa tabela:

fot. mat. prasowe

Aktualna taryfa Energa-Obrót S.A. oraz cennik promocji „Gwarancja Stałej Ceny”

Klient, który kupuje energię elektryczną od Energa-Obrót S.A. nie płaci żadnej opłaty handlowej.


W efekcie klient „zyskuje” początkowo do 300 zł, by w kolejnych latach stracić! I zamiast osiągać realne korzyści, korzysta na tym jedynie Energa. Setki nowych klientów spółki mogą nawet nie wiedzieć o tym, że przez kolejne lata będą dopłacać. Taka nieuczciwa praktyka i wprowadzanie w błąd negatywnie wpływa na wizerunek całej branży energetycznej, jednak cierpi na tym nie tylko branża, ale przede wszystkim klient.

Michał Suska, prezes zarządu Energomix i ekspert ds. efektywności energetycznej BCC mówi, że:
opłatę handlową warto płacić jedynie, jeśli cena energii czynnej będzie faktycznie stała i na niskim poziomie (nie rosnąca w kolejnych latach) – niektórzy sprzedawcy stosują bardzo niską stawkę w pierwszym roku lub kilku miesiącach, ale w dalszych latach umowy ceny są dużo wyższe niż w standardowych cennikach sprzedawców z urzędu. Najkorzystniejsze jest negocjowanie warunków cenowych częściej, np. raz na 2-3 lata, zamiast podpisywać umowy na 5 lat – argumentem za podpisaniem tak długiej umowy byłoby utrzymanie stałej niskiej ceny przy mocno rosnących cenach na rynku, ale na to na razie się nie zapowiada, dopóki URE zatwierdza ceny taryfowe największych dostawców.

Oceniaj realne oszczędności


W tabeli porównano możliwe miesięczne oszczędności w złotych (netto) po skorzystaniu z różnych ofert w stosunku do standardowego cennika poszczególnych dostawców (stan na 6.03.2015).

fot. mat. prasowe

Miesięczne oszczędności w złotych po skorzystaniu z różnych ofert w stosunku do standardowego cennik

Jest to porównanie do cen netto z dnia 6.03.2015, wyliczenia nie uwzględniają ewentualnych korzyści ze stałej ceny w ofercie promocyjnej w stosunku do ceny zmiennej w umowie kompleksowej na czas nieokreślony – taryfa G11.


Jak widać, obecnie, niezależnie od lokalnego sprzedawcy, najkorzystniejsze jest skorzystanie z oferty TRADEA, Multimedia lub Energetycznego Centrum. Dopłacić w każdym przypadku będzie trzeba jeśli wybierzemy ofertę Energie 2, Polskiej Energetyki Pro, Enigi i Energy Match. Niejednokrotnie nawet ponad 20 zł miesięcznie! Pozostałe wielkości zależą od aktualnego dostawcy. Jak widać już podstawowa analiza pozwala na ocenę atrakcyjności ofert.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest sposób rozliczania. Obecnie istnieje konieczność płacenia dwóch odrębnych faktur (za dystrybucję i rzeczywiste zużycie). Jednak jak informuje Michał Suska – w perspektywie najbliższych miesięcy można się spodziewać, że standardem staną się kompleksowe rozliczenia, na jednej fakturze. Dzięki niej będziemy mogli łatwiej obliczyć nasze faktyczne oszczędności, a rozliczenia będą wygodniejsze (takie oferuje już np. Polkomtel).

Wybieraj mądrze / skorzystaj z pomocy fachowców


Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej może przynieść nam oszczędności. Należy jednak starannie porównywać oferty. To, co na początku zdaje się być rewelacyjną propozycją, może okazać się jedynie chwytem marketingowym którejś ze spółek, a nawet oszustwem. Nie można pozwolić jednak na to, by strach przed ryzykiem powstrzymał nas od decyzji. Gwarancję niezawodności daje skorzystanie z usług profesjonalnych doradców, jak np. firmy Energomix, którzy nie reprezentują żadnej ze spółek obrotu i mają dostęp do większości ofert na rynku (przy czym nie pobierają opłaty za swoje usługi). Tylko przemyślane, przeanalizowane dogłębnie rozwiązania mogą przynieść wymierne rezultaty.

Anna Kamińska

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (6)

 • Kryst_ian / 2015-03-26 14:58:03

  a co jeśli nie chce przechodzić do żadnego z monopolistów? jest przecież mnóstwo innych mniejszych firm. Ma ktoś jakieś sugestie/ odpowiedz ] [ cytuj ]

 • ona_ja / 2015-03-28 20:19:00

  Wg mnie jeśli chcesz przechodzić, to zastanów się czy od razu nie warto przenieść innych usług, np. telefonii. Wtedy zyski mogą być większe, bo dostać można dodatkowe zniżki. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • feliks-39 / 2015-03-29 22:17:50

  Nie no zawsze trzeba być ostrożnym przy wybieraniu sprzedawcy prądu ,ja sam jestem w takiej sytuacji gdy próbuje wybrać dobrą ofertę. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • feliks-39 / 2015-03-31 16:44:33

  Przeglądam ofertę w novum i ostatnio ruszyli z nową promocją na energie i dodatkowe pakiety na telefon. Czy koś korzysta z tego drugie pakietu ? odpowiedz ] [ cytuj ]

  • feliks-39 / 2015-03-31 16:45:03

   feliks-39 napisał w dniu 2015-03-31 16:44:33
   Przeglądam ofertę w novum i ostatnio ruszyli z nową promocją na energie i dodatkowe pakiety na telefon. Czy koś korzysta z tego drugie pakietu ?
   odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: