eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Jak rozwija się rynek mieszkaniowy w Szczecinie?

Jak rozwija się rynek mieszkaniowy w Szczecinie?

2018-04-16 11:15

Jak rozwija się rynek mieszkaniowy w Szczecinie?

Szczecin © MaciejBledowski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Szczecin jest stolicą i największym miastem w województwie zachodniopomorskim. Położony jest nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest na trzecim miejscu w Polsce pod względem zajmowanej powierzchni - 300,55 km2 (24% powierzchni zajmują grunty pod wodami). Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2016 roku w Szczecinie mieszkało 404 878 osób.
Ze względu na swoje położenie, bliskość granicy Niemiec oraz Morza Bałtyckiego, Szczecin stał się ośrodkiem gospodarczym regionu. Znajduje się tu port morski, stocznie remontowe, jachtowe oraz żeglugi morskiej. Miasto jest ośrodkiem turystycznym z dużą liczbą zabytków. Stanowi centrum akademickie i kulturalne. Szczecin jest najbardziej oddalonym od Warszawy miastem wojewódzkim w Polsce.

Rynek lokali mieszkalnych


Z roku na rok w Szczecinie przybywa nowych inwestycji mieszkaniowych. Rok 2017 był rekordowym rokiem ze względu na liczbę wydanych pozwoleń na budowę – było ich 4120, czyli o 57% więcej w stosunku do roku poprzedniego. Choć liczba mieszkańców spada od końca lat 90. XX wieku, liczba mieszkań oddanych do użytkowania w roku 2017, po znacznym wzroście w 2016, utrzymała się na podobnym poziomie.

fot. mat. prasowe

Liczba mieszkań oddanych do użytkowania i wydanych pozwoleń

Rok 2017 był rekordowym rokiem ze względu na liczbę wydanych pozwoleń na budowę.


Rynek mieszkaniowy w Szczecinie nieustannie się rozwija, nowych mieszkań buduje się coraz więcej. W okresie 2010 - 2013 ceny metra kwadratowego mieszkania spadały na obu rynkach – zarówno pierwotnym, jak i wtórnym. W przypadku rynku wtórnego w latach 2013 - 2016 ceny były stabilne i zaczęły rosnąć dopiero 2016 roku. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym w 2017 roku wyniosła 4900 zł. Na rynku wtórnym w roku 2010 ceny były na podobnym poziomie co na rynku pierwotnym, jednak w miarę upływu lat różnica się zwiększyła i w 2017 roku cena 1 m.kw. mieszkania na rynku wtórnym jest niższa o około 600 zł od mieszkania kupowanego na rynku pierwotnym.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym

W okresie 2010 - 2013 ceny metra kwadratowego mieszkania spadały na obu rynkach.


Warto zauważyć, że w Szczecinie dużo więcej mieszkań sprzedaje się na rynku wtórnym. W okresie 2010 - 2017 większość kupowanych mieszkań pochodziła z rynku wtórnego. W roku 2017 liczba sprzedanych mieszkań na rynku wtórnym jest ponad czterokrotnie większa od liczby mieszkań sprzedawanych na rynku pierwotnym (18%).

fot. mat. prasowe

Udział mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego w całkowitej sprzedaży

W Szczecinie dużo więcej mieszkań sprzedaje się na rynku wtórnym.


Rozkład przestrzenny cen transakcyjnych lokali mieszkalnych na rynku pierwotnym w Szczecinie został przedstawiony jako średnia cena metra kwadratowego w danym osiedlu. Najdroższe mieszkania znajdują się w dzielnicy Śródmieście. Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania przekracza 6 000 zł na osiedlu Śródmieście-Północ, Śródmieście-Zachód oraz na Starym Mieście. Najtańsze mieszkania znajdują się na osiedlach położonych na obrzeżach Szczecina, tj.: Podjuchy oraz na osiedlu Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce, gdzie średnie ceny metra kwadratowego lokalu mieszkalnego nie przekraczają 3 500 zł. W osiedlach oznaczonych białym kolorem transakcje w 2017 roku nie zostały odnotowane.

fot. mat. prasowe

Ceny transakcyjne mieszkań

Najtańsze mieszkania znajdują się na osiedlach położonych na obrzeżach Szczecina.


Struktura mieszkań nabywanych w latach 2010 - 2017 w Szczecinie pod względem powierzchni jest stabilna. Największą popularnością cieszą się mieszkania o powierzchni od 50 do 75 m2. Na kolejnej pozycji znalazły się mieszkania o powierzchni 35 - 50 m2. Do najmniej popularnych mieszkań zdecydowanie należą duże mieszkania, tj. o powierzchni powyżej 90 m2 - sprzedaż takich lokali mieszkalnych w całym badanym okresie nie przekroczyła 10% (średnio 7% transakcji).

fot. mat. prasowe

Udział mieszkań o różnej powierzchni w całkowitej sprzedaży

Największą popularnością cieszą się mieszkania o powierzchni od 50 do 75 m2.


Klaudia Jastrzębska Młodszy Analityk Rynku Nieruchomości

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: