eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Czy nowe mieszkania rzeczywiście sprzedają się gorzej?

Czy nowe mieszkania rzeczywiście sprzedają się gorzej?

2019-09-18 12:44

Czy nowe mieszkania rzeczywiście sprzedają się gorzej?

Czy nowe mieszkania sprzedają się gorzej? © Patryk Kosmider - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Dość często pojawiają się doniesienia o spadającej sprzedaży deweloperów. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili zatem sprawdzić, jak od I kw. 2017 r. zmieniała się sprzedaż nowych mieszkań w metropoliach.
Już od pewnego czasu krajowe media informują o spadającej sprzedaży deweloperów. Takim doniesieniom mogą przeczyć dane z II kw. 2019 r. wskazujące na wyraźny wzrost liczby i wartości zaciąganych kredytów mieszkaniowych. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili dokładnie sprawdzić zmiany liczby nowych mieszkań sprzedawanych w metropoliach przez ostatnie 2,5 roku (I kw. 2017 r. - II kw. 2019 r.). Taka analiza sugeruje, że nie mamy do czynienia z ciągłym trendem spadkowym. Jako przykład może posłużyć ostatni kwartał, który przyniósł dość wyraźny wzrost łącznej sprzedaży nowych mieszkań na terenie metropolii.

Sprzedażowy „dołek” w nowych mieszkaniach miał miejsce latem 2018 roku …


Portal RynekPierwotny.pl może się pochwalić największą w Polsce bazą nowych mieszkań obejmującą ponad 80% całej oferty krajowych deweloperów. W przypadku sześciu największych polskich miast (Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania i Gdańska), taki poziom pokrycia oferty rynkowej jest jeszcze wyższy.

Eksperci RynekPierwotny.pl wzięli pod uwagę sześć wspomnianych miast i sprawdzili, jak względem początku 2017 r. zmieniała się kwartalna sprzedaż mieszkań deweloperskich. Poniższy wykres przedstawia wahania takiej sprzedaży przy założeniu, że wynik dla I kw. 2017 r. stanowi 100%. Po uwzględnieniu wyników sprzedażowych deweloperów na terenie sześciu największych miast można stwierdzić, że łączna sprzedaż nowych mieszkań zmieniała się następująco:
 • II kw. 2017 r. - 99% poziomu sprzedaży z I kw. 2017 r.
 • III kw. 2017 r. - 86% poziomu sprzedaży z I kw. 2017 r.
 • IV kw. 2017 r. - 81% poziomu sprzedaży z I kw. 2017 r.
 • I kw. 2018 r. - 90% poziomu sprzedaży z I kw. 2017 r.
 • II kw. 2018 r. - 77% poziomu sprzedaży z I kw. 2017 r.
 • III kw. 2018 r. - 74% poziomu sprzedaży z I kw. 2017 r.
 • IV kw. 2018 r. - 79% poziomu sprzedaży z I kw. 2017 r.
 • I kw. 2019 r. - 81% poziomu sprzedaży z I kw. 2017 r.
 • II kw. 2019 r. - 85% poziomu sprzedaży z I kw. 2017 r.

Powyższe dane sugerują, że intensywny finisz programu MdM na początku 2018 r. tylko tymczasowo przerwał spadek sprzedaży nowych mieszkań. Taki spadkowy trend zakończył się w III kw. 2018 r. Od tamtej pory widoczny jest ponowny wzrost sprzedaży mieszkalnych nieruchomości deweloperskich.

Osłabienie koniunktury dotyczyło Warszawy i Krakowa


Poniższy wykres prezentuje zmiany poziomu sprzedaży mieszkań (procentowe względem I kw. 2017 r.) w podziale na poszczególne miasta. Jak nietrudno zauważyć, spadkowy trend dotyczył głównie dwóch największych rynków (Warszawy i Krakowa). Na terenie tych dwóch metropolii w II kw. 2019 r. nie odnotowano wyraźnego wzrostu sprzedaży nowych „M”.

fot. mat. prasowe

Zmiany poziomu sprzedaży deweloperów w krajowych metropoliach

Spadkowy trend dotyczył głównie dwóch największych rynków (Warszawy i Krakowa).


Taka dodatnia zmiana była natomiast widoczna we Wrocławiu, także na trzech mniejszych rynkach - łódzkim, poznańskim oraz gdańskim. Bardzo szybki wzrost sprzedaży widoczny ostatnio w Łodzi, Poznaniu oraz Gdańsku po części może wynikać z obaw klientów firm deweloperskich przed kolejnymi podwyżkami cen metrażu.

Szybko rośnie znaczenie łódzkiego rynku nowych „M”


Powyższy wykres pokazuje nam również wyraźną aktywizację łódzkiego rynku nowych mieszkań, która rozpoczęła się w I kw. 2018 r. Dobre wyniki sprzedażowe sprawiają, że Łódź nabiera większego znaczenia dla inwestorów mieszkaniowych. Dowód stanowią informacje prezentowane w poniższej tabeli. Wskazują one, że udział łódzkiego rynku w łącznej sprzedaży lokali deweloperskich na terenie sześciu metropolii wzrósł z 4% (IV kw. 2017 r.) do 8% (II kw. 2019 r.).

fot. mat. prasowe

Zmiany udziału 6 największych metropolii w sprzedaży nowych mieszkań

Dobre wyniki sprzedażowe sprawiają, że Łódź nabiera większego znaczenia dla inwestorów mieszkaniowych.


W II kw. 2019 r. spore spadki odnotowano natomiast dla Warszawy (zmiana z 45% do 40%) oraz Krakowa (zmiana z 18% do 15%). Może to wynikać z faktu, że na wskutek kolejnych wzrostów cen dostępność nowych warszawskich i krakowskich „M” za jedno wynagrodzenie spadła bardziej niż sugerują dane statystyczne.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Re: Czy nowe mieszkania rzeczywiście sprzedają się gorzej?

  Jurek29 / 2019-09-24 10:42:48

  Dla mnie było oczywiste że kupię nowe m. Różnica w cenie jest za mała żeby zastanawiać się nad używką. Wybrałem niewielkie ale nowe mieszkanie na Green Mokotowie w Warszawie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: