eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości. Jakie trendy na 2020 rok?

Rynek nieruchomości. Jakie trendy na 2020 rok?

2019-12-06 11:35

Rynek nieruchomości. Jakie trendy na 2020 rok?

Co wpłynie na kształt rynku nieruchomości w 2020 roku? © projectio - Fotolia.com.jpg

Usługa nie jest wyborem, lecz koniecznością. Brak pełnego zaangażowania w ekologię stanowi ryzyko. Modele zamieszkiwania będą ewoluowały wraz z rosnącym znaczeniem otwartych i zintegrowanych społeczności. Tak brzmią niektóre ze stwierdzeń zawartych w najnowszym raporcie „Outlook 2020” przygotowanym przez Cushman & Wakefield. Opracowanie przygląda się najważniejszym wyzwaniom, jakie przyniesie inwestorom i najemcom z rynku nieruchomości nadchodzący rok.

Przeczytaj także: Najbardziej stabilne rynki nieruchomości. Ranking miast

Autorzy raportu podkreślili m.in. wpływ, jaki nowe technologie wywierają na rynek nieruchomości, w tym na sposób użytkowania powierzchni. Współcześni klienci przyzwyczaili się już do elastyczności w życiu codziennym, co owocuje m.in. wyraźnym wzrostem ilości usług, z jakich korzystają w danej przestrzeni. Oczekują, że zarówno one, jak i produkty dostępne będą na żądanie.
Najemcy i wynajmujący będą musieli dostosować się do tych oczekiwań, aby przygotować firmy na wyzwania przyszłości – mówi Andrew Phipps, dyrektor działu badań i analiz w firmie Cushman & Wakefield w regionie EMEA.

Istotną kwestią ma być również ewolucja formatów handlowych, której tempa nadawać będą oczekiwania sieci handlowych wobec inwestorów.

- Sieci handlowe muszą jeszcze lepiej poznać zachowania konsumentów i zrozumieć, co wpływa na podejmowane przez nich decyzje, aby móc dostarczać im produkty, usługi i doznania, których oczekują. To wymaga nakładów inwestycyjnych – podkreśla Andrew Phipps.

Obecna rewolucja handlowa nie jest pierwszą istotną zmianą w tym sektorze, ponieważ centra handlowe i supermarkety zlokalizowane na obrzeżach miast także zasadniczo zmieniły sposób, w jaki konsumenci dokonują zakupów. Ta najnowsza zmiana strukturalna umożliwia zwiększenie efektywności sprzedaży, a konsumentom zapewnia większe możliwości wyboru co do tego, kiedy, gdzie i jak robią zakupy.

Kolejną kwestią jest zaangażowanie w kwestie ekologiczne. Niepodejmowanie działań w tym zakresie generuje m.in. ryzyko utraty wartości.

- To ludzie są liderami rewolucji ekologicznej i „wymuszają” zmiany na firmach. Dodatkowo, inwestorzy będą zachęcać uczestników rynku do uwzględniania wymagań w zakresie ekologii w procesie decyzyjnym. Z perspektywy rynku nieruchomości zmiany klimatyczne będą wpływały na wyceny oraz rynki najmu i inwestycyjne. W wyniku spadku cen aktywów o podwyższonym ryzyku wzrośnie zainteresowanie kapitału lokalizacjami i nieruchomościami narażonymi na zmiany klimatu w mniejszym stopniu – powiedział Andrew Phipps.

fot. projectio - Fotolia.com.jpg

Co wpłynie na kształt rynku nieruchomości w 2020 roku?

Modele zamieszkiwania będą ewoluowały przy rosnącym znaczeniu otwartych i zintegrowanych społeczności, w których osoby w wieku poprodukcyjnym i rozpoczynające dorosłe życie będą mieszkać obok siebie.


„Outlook 2020” wskazuje również na interesującą tendencję, która ma dotknąć rynek nieruchomości mieszkaniowych. Z raportu wynika, że modele zamieszkiwania będą ewoluowały przy rosnącym znaczeniu otwartych i zintegrowanych społeczności, w których osoby w wieku poprodukcyjnym i rozpoczynające dorosłe życie będą mieszkać obok siebie.

- Starsze pokolenia mogą zyskać na nowych koncepcjach tworzonych przez młodsze pokolenie i z myślą o jego potrzebach, takich jak modele wspólnego mieszkania przedstawicieli różnych pokoleń. Ekonomia współdzielenia może przekształcić się w ideę współzamieszkiwania, przyczyniając się do konsolidacji heterogenicznych baz konsumentów – komentuje Andrew Phipps.

Autorzy raporty wspominają również o wzroście znaczenia pomiaru wydajności w miejscu pracy, na co wpływać mają nowe technologie, ułatwiające monitorowanie efektywności.

Gromadzenie danych na temat sposobu korzystania z powierzchni biurowych nie jest niczym nowym, ale nowe technologie bazujące na internecie rzeczy umożliwiają łatwiejszy dostęp do informacji o wykonywanych czynnościach. Wiedza na temat funkcjonowania budynków i miejsc pracy umożliwia monitorowanie i poznanie źródeł nieefektywności, obniżenie kosztów eksploatacji budynków oraz stworzenie dla najemców lepszych warunków gwarantujących wzrost wydajności.
- Rynek nieruchomości nie jest niezależny od czynników zewnętrznych, ale pod wieloma względami rozwija się samodzielnie. Zrozumienie wpływu wskaźników demograficznych na przyszłość nieruchomości oraz sposobu, w jaki przemiany społeczne podważają dotychczasowe status quo, jest tak samo ważne, jak wiedza na temat poziomu absorpcji czy stóp kapitalizacji – powiedział Colin Wilson, Dyrektor Generalny firmy Cushman & Wakefield w regionie EMEA.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: