eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wykończenie mieszkania, czyli drogo i długo

Wykończenie mieszkania, czyli drogo i długo

2019-12-25 00:44

Wykończenie mieszkania, czyli drogo i długo

Jak finansujemy wykończenie mieszkania? © kange_one - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Sam zakup mieszkania to właściwie pestka. Potem pozostaje jeszcze doprowadzenie go do stanu, który zadowalałby jego przyszłych mieszkańców. Jedynie co 4. kupowane lokum pozwala na natychmiastowe zamieszkanie. Pozostałe wymagają większych lub mniejszych nakładów pracy. Z danych Gumtree.pl wynika, że wykończenie mieszkania nie jest procesem, od którego należałoby oczekiwać szybkiego finiszu. Aż połowie Polaków zajmuje to od pół roku do dwóch lat.

Przeczytaj także: Inwestycyjny zakup nieruchomości: czym kierują się kupujący?

Zakup mieszkania to przede wszystkim wybór odpowiedniej lokalizacji i powierzchni, a potem dążenie do tego, aby transakcja przebiegła sprawnie i zadowalająco. Często jednak na tym się nie kończy - zarówno w przypadku lokali od dewelopera, jak i tych, które pochodzą z drugiej ręki, konieczne bywają dodatkowe prace, które doprowadzą wymarzone M do stanu, który zadowalałby mieszkańców.

Z informacji zawartych w opracowanym przez Gumtree.pl raporcie „Jak Polacy kupują mieszkania? Oczekiwania, motywacje, obawy” wynika, że jedynie co czwarte z kupowanych M pozwala na wprowadzenie się do niego niemalże od ręki. Przeważnie koniecznością staje się wykończenie mieszkania (remontu, umeblowania) i to niezależnie od tego, czy nieruchomość pochodzi z pierwotnego czy z wtórnego rynku. To oznacza oczywiście, że nabywca musi dysponować dodatkowymi funduszami.

Wykończenie mieszkania planowane, choć często poza budżetem


Mimo że ponad 65% przebadanych osób zadeklarowało, że o ewentualnym remoncie czy wykończeniu mieszkania myślało jeszcze przed jego zakupem i zgromadziło w tym celu oszczędności, to spora część kupujących – bo aż 39% – musiała się posiłkować dodatkowymi pieniędzmi z kredytu. Tylko co piąty Polak mógł w tym zakresie liczyć na pomoc z zewnątrz, na przykład od rodziny.
Wraz z kryzysem finansowym, którego szczyt przypadł na lata 2008-2009, skończyły się czasy, w których polscy konsumenci mogli ubiegać się o tanie kredyty hipoteczne, udzielane na kwotę nawet o 10-20% wyższą niż wartość mieszkania. Dziś zaciągnięcie takiego zobowiązania wiąże się z obowiązkiem posiadania wkładu własnego na poziomie minimum 10%. Dostępność kredytów ogranicza też coraz wyższa marża. Takie okoliczności nie ułatwiają przyszłym właścicielom pozyskania środków na wykończenie ich lokum – zauważa Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji Gumtree.pl.

Wykończenie mieszkania migiem? Raczej nie


Jeżeli chodzi o wykończenie mieszkania, to liczą się tu nie tylko pieniądze, ale również czas, w jakim lokum zostanie doprowadzone do oczekiwanego stanu. Według badań, których wyniki analizowali eksperci Gumtree.pl, tylko 44% szczęśliwców może pochwalić się tym, że zakupiona przez nich nieruchomość została wykończona w ciągu pół roku od chwili jej odebrania. 37% zapytanych Polaków musiało czekać na ten moment powyżej 6 miesięcy, ale nie dłużej niż rok. 14% z nas jeszcze dłużej, bo nawet do 2 lat.

fot. mat. prasowe

W jakim czasie od odebrania mieszkania zostało ono wykończone?

Wykończenie mieszkania nierzadko trwa miesiącami.


Badanie dowodzi również, że dla zdecydowanej większości ankietowanych oczekiwanie na wykończenie mieszkania to doświadczenie nowe. Aż 72% respondentów przyznało, że zakupione przez nich „M” było ich pierwszą nieruchomością na własność. 21% badanych już wcześniej posiadało mieszkanie własnościowe. 7% kupiło zaś kolejne, dodatkowe lokum.

fot. mat. prasowe

Czy to pierwsze Pani/Pana mieszkanie własnościowe?

Dla 72% badanych jest to pierwsze mieszkanie własnościowe.


Nieruchomość z zyskiem


13% – taki odsetek badanych przyznał, że zdecydował się na kupno mieszkania w celach inwestycyjnych. Coraz popularniejszą opcją na ulokowanie kapitału w nieruchomościach jest tzw. house flipping. To sposób zarabiania, który polega na kupnie mieszkania po okazyjnej cenie w celu wyremontowania go i szybkiej odsprzedaży z zyskiem. Okazuje się, że taki model działania może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami dla rynku.
Moda na house flipping trwa już ponad 3 lata i stale zyskuje nowych zwolenników. Taki stan spowodował z jednej strony malejącą podaż mieszkań do remontu za rozsądną cenę, zaś z drugiej nagły przyrost sporej liczby lokali urządzonych z przesadnym przepychem. Niestety, napięte budżety, brak wysokiej klasy fachowców i pogoń za tanimi materiałami powodują, że również i te mieszkania nie zachowają wystarczającej trwałości przez kolejne lata. Klienci, którzy kupują takie gotowe mieszkania, muszą liczyć się w nieodległej perspektywie ze spadkiem cen w przypadku dalszej sprzedaży – wyjaśnia Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.

Raport Gumtree.pl powstał na podstawie wyników badania ilościowego zrealizowanego przez agencję badawczą SW Research w czerwcu 2019 roku metodą CAWI (wywiady on-line) na grupie 1000 Polaków w wieku 18+, którzy w ciągu ostatnich trzech lat stały się właścicielami mieszkania.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: