Kiedy remont wymaga pozwolenia na budowę
2014-01-26 00:22
![Kiedy remont wymaga pozwolenia na budowę [© Karin & Uwe Annas - Fotolia.com] Kiedy remont wymaga pozwolenia na budowę](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/dom/Kiedy-remont-wymaga-pozwolenia-na-budowe-130931-200x133crop.jpg)
Kiedy remont wymaga pozwolenia na budowę © Karin & Uwe Annas - Fotolia.com
Przeczytaj także: Pozwolenie na budowę domu: jakie dokumenty?
Zgodnie z prawem, remont istniejących obiektów i urządzeń budowlanych (za wyjątkiem tych które zostały wpisane do rejestru zabytków) nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Rzecz w tym, że w języku potocznym słowo „remont” ma szerszy zakres niż w prawie. To, co niektórzy uznają za remont, może wg prawa być już przebudową, rozbudową lub nadbudową, które to wymagają pozwolenia na budowę za wyjątkiem ściśle określonych przypadków. W rzeczywistości, osoba przygotowująca się do szeroko pojętego remontu ma, w zależności od zakresu prac, trzy możliwości: albo musi ubiegać się o pozwolenie na budowę, albo wystarczy zgłosić planowany remont do starosty, albo też można wykonać prace stanowiące tzw. „bieżącą konserwację” bez żadnego pozwolenia czy zgłoszenia.Na gruncie prawa budowlanego, terminem „remont” określa się wykonanie robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Tak określony remont wystarczy zgłosić staroście (lub prezydentowi miasta na prawach powiatu). Zgłoszenie powinno określać rodzaj, zakres i sposób wykonywania remontu oraz termin jego rozpoczęcia.
Czym się różni remont od przebudowy?
Remont – wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym;
Przebudowa – wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego;
(ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane)
fot. Karin & Uwe Annas - Fotolia.com
Kiedy remont wymaga pozwolenia na budowę
Wyburzenie ścianki działowej jest remontem, ale zmiana przebiegu ściany nośnej stanowi przebudowę. Pozwolenia wymagają też nadbudowa i rozbudowa. Pierwsza operacja to zwiększenie wysokości budynku, a druga – jego powierzchni.
Termin jest o tyle istotny, że od zgłoszenia zamiaru remontu do rozpoczęcia prac mamy dwa lata – tak długo jest ważne zgłoszenie. Do zawiadomienia o planie przeprowadzenia remontu trzeba załączyć m.in. oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a w niektórych przypadkach także szkice obrazujące planowane prace. Po doręczeniu kompletu dokumentów należy odczekać 30 dni, gdyż tyle czasu ma starosta na ewentualne wniesienie sprzeciwu w drodze decyzji administracyjnej. W przypadku braku sprzeciwu, można przystąpić do pracy. Ewentualny sprzeciw podlega zaskarżeniu tak jak każda decyzja administracyjna.
![Dokumentacja budowlana tylko elektronicznie? [© pixabay.com] Dokumentacja budowlana tylko elektronicznie?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/budowa/Dokumentacja-budowlana-tylko-elektronicznie-250903-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
Remont obiektów wybudowanych po zgłoszeniu: formalności
-
Łatwiejsze inwestycje: bez pozwolenia na budowę
-
Pozwolenie na budowę: informacje można udostępniać
-
Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia
-
5 popularnych metod prowadzenia budowy
-
Jak zmiany w prawie budowlanym 2023 wpłyną na branżę?
-
Rewolucja w Prawie budowlanym w 2023 roku, czyli budowa domu bez pozwolenia
-
Budowa domu do 70m2 - co musi wiedzieć inwestor?
-
Jak zbudować budynek gospodarczy zgodnie z prawem?
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)