eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Rachunek za prąd bez tajemnic

Rachunek za prąd bez tajemnic

2014-05-23 12:33

Rachunek za prąd bez tajemnic

Rachunek za prąd bez tajemnic © Thomas Madel - Fotolia.com

Dla wielu z nas faktura otrzymywana od dostawcy energii to ciąg niezrozumiałych terminów i cyfr. Właściwie jedyne, co nas interesuje, to pozycja, która informuje, o ile prąd uszczupli naszą kieszeń. Tymczasem w lekturę rachunku warto byłoby się zagłębić - jego zrozumienie to prosta droga do oszczędności.

Przeczytaj także: Rachunek za prąd - z czego się składa?

Faktura za prąd to nie tylko kwota, jaką jesteśmy zobligowani zapłacić dostawcy energii. Jej składowe, to oprócz energii czynnej, opłaty dystrybucyjne i energia bierna. Rozszyfrowanie tych terminów umożliwi analizę i monitorowanie wydatków związanych z energią elektryczną oraz ich ograniczenie.

Energia czynna to ilość prądu jaką zużywamy. Opłata zależy od cennika ustalonego przez sprzedawcę energii elektrycznej oraz ilości zużytego prądu w danym czasie. Do tej pozycji dołączany jest koszt obsługi klienta przez sprzedawcę. Tylko jedna grupa taryfowa – G (dom), podlega kontroli Urzędu Regulacji Energetyki. Pozostałe grupy taryfowe – A B C (biznes) nie podlegają URE od 2007 roku.

- W zasadzie masz tylko dwie możliwości, aby obniżyć rachunek w zakresie opłaty za energię czynną. Możesz oszczędzać na zużyciu energii, zaopatrując się w energooszczędny sprzęt, czy bardziej racjonalnie gospodarować prądem, lub zmienić sprzedawcę energii – mówi Dariusz Krawiec ekspert Energii Dla Firm.

fot. Thomas Madel - Fotolia.com

Rachunek za prąd bez tajemnic

Faktura za prąd to nie tylko kwota, jaką jesteśmy zobligowani zapłacić dostawcy energii. Jej składowe, to oprócz energii czynnej, opłaty dystrybucyjne i energia bierna.


50-60% kwoty, jaką płacimy za prąd, to opłaty dystrybucyjne. Są one naliczane przez lokalnego Operatora Systemów Dystrybucyjnych, właściciela sieci elektroenergetycznej. Część opłat jest obowiązkowa dla wszystkich odbiorców, z tych środków pokrywane są koszty utrzymania i rozwoju sieci przesyłowych. Część opłat to jednak forma kary za nieprzestrzeganie warunków umowy dystrybucyjnej. Na fakturze znajdziemy poniższe pozycje:
  • Opłata za ponadumowny pobór mocy, jest naliczana gdy zostanie przekroczona maksymalna wartość mocy, określona przez odbiorcę w momencie podpisywania umowy z dostawcą prądu.
  • Składnik zmienny stawki sieciowej to opłata ponoszona w związku z kosztami przesyłu energii przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego
  • Składnik stały stawki sieciowej to koszt utrzymania sieci elektroenergetycznej z wydatkami na rozwój i modernizację sieci
  • Opłata jakościowa – kwota płacona na rzecz utrzymania równowagi systemu elektroenergetycznego
  • Opłata przejściowa – ponoszona na rzecz producentów energii za likwidację długoterminowych kontraktów
  • Opłata abonamentowa – koszt obsługi klienta, jej wysokość zależy od wybranej grupy taryfowej i okresu rozliczeniowego


Energia bierna – te opłaty dzielimy w zależności od rodzaju energii biernej, na opłatę za ponadumowny pobór energii biernej indukcyjnej oraz opłatę za energię bierną pojemnościową. W pierwszym przypadku opłata jest naliczana w zależności od wielkości przekroczenia współczynnika tg(fi), opłata za energię bierną pojemnościową zależy od ilości wprowadzanej do sieci ilości energii biernej (megawatogodziny).
- Energia bierna nie jest przetwarzana na pracę urządzeń, przepływa bezużytecznie pomiędzy źródłem, a odbiornikiem, jednak pobierana w nadmiarze obniża parametry sieci przesyłowych, przez co następują straty mocy – wyjaśnia Dariusz Krawiec.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: