eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Idealny moment na inwestowanie w nieruchomości

Idealny moment na inwestowanie w nieruchomości

2014-06-02 09:32

Przeczytaj także: 8 metrów mieszkania za 1 rok pracy


Wzrost wartości nieruchomości bierze się w dużej mierze z zapotrzebowania na lokale danego typu, a więc z popytu. Wiedza o tym, jakie mieszkania sprzedają się najlepiej i jakie mogą zyskać na popularności w mniej czy bardziej odległej przyszłości jest więc niezwykle istotna. Ważnym czynnikiem będzie także płynność danego rodzaju nieruchomości, o której niektórzy inwestorzy często zapominają.

Z raportu wykonanego przez Millward Brown SMG/KRC przygotowanego na zlecenie firmy Nowy Adres Sp. z o.o. wynika, że aż 74% potencjalnych klientów deklaruje chęć zakupu nieruchomości na rynku wtórnym, a tylko 24% na rynku pierwotnym. Jest to duża zmiana w stosunku do wyników badań wykonywanych kilka lat temu, co może być też dodatkowym impulsem do podjęcia decyzji o ulokowaniu własnego kapitału w nieruchomościach, przeznaczonych docelowo do dalszego zbycia.

Warto też wspomnieć o inwestowaniu w same grunty. Jak twierdzą eksperci rynku nieruchomości, dochód z zakupu nieruchomości gruntowej powinien długoterminowo przekraczać 10% rocznie. Część z inwestorów planując długoletnią strategię zarabiania decyduje się na zakup gruntów rolnych, które następnie są przekształcane na budowlane i sprzedawane po znacznie wyższej stawce.

Z pośrednikiem czy bez?

Niemalże każda osoba kupująca czy też zbywająca nieruchomość zastanawia się nad podjęciem współpracy z pośrednikiem. Taka współpraca ma równie wielu zwolenników jak i przeciwników. Nikt nie zmusza nas do oddania naszych czterech kątów w ręce biur nieruchomości, ale warto się zastanowić czy mamy na tyle wiedzy fachowej, by dokonać prawidłowej wyceny i później samodzielnie przeprowadzić transakcję. Istotną kwestią jest również czas jaki musimy poświęcić, czy to na wyselekcjonowanie najlepszej oferty w przypadku zakupu, czy to w razie sprzedaży na dodawanie ofert na liczne portale, odbieranie setek telefonów i oprowadzanie po naszej nieruchomości całych grup potencjalnych, ale niekoniecznie zdecydowanych nabywców. Oczywiście zaoszczędzimy przy tym pieniądze, ale może okazać się, że nasza praca nie będzie tak efektywna, jak w przypadku specjalistów. Nawet przy największych staraniach, czynności jakie podejmiemy indywidualnie trafią do zdecydowanie mniejszej ilości zainteresowanych, niż w przypadku, gdy wypromowaniem oferty zajmie się profesjonalista.

Niebezpieczeństwo czyha także na kupujących. Łatwo o utratę zadatku bez odpowiedniego zabezpieczenia go w pisemnej formie. Także w umowie przedwstępnej mogą pojawić się niekorzystne zapisy, które będą przyjmowały zakamuflowaną, niezrozumiałą dla laika formę, która może pozbawić nas sporej sumy pieniędzy. Kładąc na szali ogromne kwoty jakie można stracić podpisując nieodpowiednią umowę, a z drugiej strony ewentualne koszty wynagrodzenia pośrednika, odpowiedź na pytanie czy warto zatrudnić specjalistę staje się jednoznaczna.

Zakup nieruchomości wymaga sporej znajomości prawa i rynku. Bardzo łatwo tu o oszustwo więc wsparcie wykwalifikowanego doradcy jest niemalże na wagę złota. Specjalista będzie posiadał odpowiednią wiedzę, pozwalającą na sprawdzenie stanu prawnego i faktycznego nieruchomości, pomoże też zgromadzić brakujące dokumenty, będzie orientował się w realiach rynkowych i dopilnuje bezpieczeństwa transakcji. Wybierając biuro i pośrednika warto sprawdzić jego opinie w internecie i dowiedzieć się kilku szczegółów, np. jak długo biuro działa, czy jest skuteczne w działaniach, co może nam zaproponować, czy jest zarejestrowane i czy ma ubezpieczenie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: