eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości po deregulacji

Rynek nieruchomości po deregulacji

2014-07-21 13:36

Rynek nieruchomości po deregulacji

Rynek nieruchomości po deregulacji zawodu pośrednika © Halfpoint - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polska Federacja Rynku Nieruchomości zapytała pośredników nieruchomości o zmiany, jakie nastąpiły na rynku po rządowym uwolnieniu zawodów pośrednika i zarządcy. Badani wskazują na zwiększającą się liczbę nieuczciwych praktyk, a także na brak odpowiedniego przygotowania osób wchodzących do zawodu (tylko 3 proc. badanych uważa, że osoby te utrzymują wysokie standardy).

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości: czeka nas rok trudnych zmian

Wzrost nieuczciwości

W sondażu na temat deregulacji, zrealizowanym przez Polską Federację Rynku Nieruchomości, wzięło udział 419 pośredników. Ankietowani są zdania, że następuje wzrost nieuczciwych praktyk – 55 proc. spośród nich twierdzi, że nieetyczne i nieprofesjonalne zachowania zdarzają się częściej niż przed deregulacją. O tego rodzaju praktykach pośrednicy są informowani przez klientów.

Michał Niewiński z biura pośrednictwa nieruchomościami Mieszkanie24.com z licencją Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości zwraca uwagę na fakt kradzieży ofert: Nieetyczne biura kopiują nasze oferty, modyfikują je lekko i publikują bez sprawdzania ich. Często też dochodzi do samowolki z obniżaniem cen nieruchomości, na czym traci sprzedający

Jednocześnie tylko 3 proc. badanych uważa, że osoby, które wchodzą do zawodu, utrzymują wysokie standardy.

fot. mat. prasowe

Nieuczciwe praktyki rynkowe

Ankietowani są zdania, że następuje wzrost nieuczciwych praktyk – 55 proc. spośród nich twierdzi, że nieetyczne i nieprofesjonalne zachowania zdarzają się częściej niż przed deregulacją.


Leszek A. Hardek, Prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości twierdzi, że podobne zachowania są efektem braku obowiązujących standardów i likwidacji ustawą deregulacyjną Komisji Odpowiedzialności Zawodowej.

Brak czujności ze strony klientów

Pośrednicy alarmują też, że większość klientów nie sprawdza licencji potwierdzających ich kwalifikacje zawodowe. 59 proc. badanych nie zauważyła żadnych zmian w stosunku do okresu sprzed deregulacji, a tylko co czwarty spotkał się z częstszą prośbą o okazanie licencji. Podobnie jest z ubezpieczeniem OC pośredników. Aż 81 proc. pośredników raportuje, że klienci nie pytają lub nie wiedzą o tym, że zgodnie z prawem pośrednik musi posiadać ubezpieczenie OC, dzięki któremu ewentualne odszkodowanie zostanie pokryte z ubezpieczenia.

fot. mat. prasowe

Ubezpieczenie OC - czy klienci zwracają na nie uwagę?

Aż 81 proc. pośredników raportuje, że klienci nie pytają lub nie wiedzą o tym, że zgodnie z prawem pośrednik musi posiadać ubezpieczenie OC


Z sondażu wynika, że o wyborze pośrednika w dużej mierze decyduje cena.

Leszek A. Hardek jest zdania, że klienci, obracając znaczną częścią swojego majątku, powinni mieć na względzie przede wszystkim jego bezpieczeństwo. Dlatego też istotny jest wybór wysokiej klasy specjalisty, którego kompetencje, doświadczenie i wiedza z zakresu prawa czy gospodarki nieruchomościami pozwoli na bezproblemowe przeprowadzenie transakcji.

Skutecznym narzędziem weryfikacji pośredników jest internetowy Centralny Rejestr Pośredników w Obrocie Nieruchomościami PFRN i Zarządców Nieruchomości PFRN, w którym znajdują się informacje o osobie wykonującej zawód, m.in. opis jej doświadczenia, wykształcenie i fakt
ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

W systemie widoczne są osoby, które posiadają licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami nadaną przez PFRN. Dotychczas uzyskało ją 4000 profesjonalistów z całej Polski.

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: