eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Apartamenty na sprzedaż: oferta nie dla przeciętnych

Apartamenty na sprzedaż: oferta nie dla przeciętnych

2014-09-11 12:50

Apartamenty na sprzedaż: oferta nie dla przeciętnych

Żeby kupić apartament trzeba sporo zarabiać © arsdigital - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

8755 zł – takim miesięcznym wynagrodzeniem trzeba się wykazać, aby kupić 120-metrowy apartament w Krakowie – wynika z analizy Lion’s House i portalu nieruchomości Domy.pl. Aby kupić apartament najmniej zarabiać muszą mieszkańcy Katowic i Łodzi, gdzie aby stać właścicielem podobnego lokalu, trzeba dysponować dochodem ok. 6 tys. złotych.

Przeczytaj także: Luksusowe apartamenty: deweloperzy jeszcze zwlekają

W ramach kolejnego raportu Lion’s House i Domy.pl sprawdziliśmy ile trzeba zarabiać, aby bank udzielił kredytu na zakup 120-metrowego mieszkania o podwyższonym standardzie w jednym z 7 największych miast Polski (tj. Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Katowic i Łodzi). Tym razem uwagę skupiliśmy na sytuacji panującej w stolicy Małopolski.
Minimalny dochód netto został oszacowany dla następujących założeń:
  1. Ceny modelowego apartamentu oszacowano, jako iloczynu powierzchni 120 m kw. oraz średniej ceny ofertowej metra kwadratowego apartamentu o powierzchni 100-300 m kw., z 3 pokojami oraz minimalną ceną za metr kwadratowy równą aktualnej średniej stawce ofertowej dla danego miasta w analizowanym miesiącu (dane Domy.pl),
  2. Rodzina 3 osobowa, w której dwie osoby spracują, chce wziąć kredyt na 30 lat w walucie krajowej,
  3. Kredytobiorca może się wykazać pozytywną historią kredytową, a także skłonny jest skorzystać z podstawowych produktów banku (ROR i karta kredytowa) oraz ubezpieczenia nieruchomości,
  4. Kredytobiorca posiada 20-proc. wkład własny.

Apartament w Gdańsku za milion złotych


Z analizy Lion’s House i portalu Domy.pl wynika, że przeciętna cena apartamentu w Warszawie wynosi prawie 1,5 mln złotych. W Krakowie za 120-metrowe mieszkanie zapłacimy średnio 200 tys. zł mniej niż w stolicy. W Gdańsku zakup takiej nieruchomości kosztuje nieco ponad 1 mln złotych, we Wrocławiu o 30 tys. mniej, w Poznaniu zaś o 120 tys. mniej. Najtańsze nieruchomości w gronie przebadanych miast są w Katowicach i Łodzi, gdzie ceny mieszkań o podwyższonym standardzie wynoszą odpowiednio 684 i 624 tys. złotych. W porównaniu do wartości sprzed 3 miesięcy w większości miastach ceny nieznacznie wzrosły (średnio o 1,5%). Podkreślamy jednak, że analizowane dane opierają się na cenach ofertowych, a nie transakcyjnych.

fot. mat. prasowe

Wysokość kredytu i minimalnego dochodu netto miesięcznie

Za apartament w Krakowie płacimy dwa razy więcej niż za łódzką nieruchomość.


Z ankiet przeprowadzonych przez Lion’s House wśród 18 banków wynika, że osoba zaciągająca kredyt na 30 lat z 20% wkładem własnym musi w Łodzi dysponować minimalnym dochodem netto w wysokości 5,6 tys. zł. O 400 złotych więcej musi zarabiać miesięcznie mieszkaniec Katowic. Aby zakupić apartament w stolicy Wielkopolski należy wykazać się wynagrodzeniem na poziomie ok. 7,5 tys. zł. Wrocławianin natomiast w tym celu musi zarabiać o 600 złotych więcej, Gdańszczanin zaś o blisko 900 zł więcej niż Poznaniak. Największym dochodem muszą dysponować kredytobiorcy z Warszawy i Krakowa, gdyż na konto powinno im regularnie wpływać odpowiednio 10,5 i 12 tys. złotych. Oznacza to, że mieszkaniec stolicy musi zarabiać ponad 2 razy więcej niż przeciętny Łodzianin, aby kupić sobie na kredyt w swoim mieście nieruchomość z segmentu premium.

Już apartament czy jeszcze mieszkanie?


W terminologii związanej z rynkiem nieruchomości brakuje jasnej definicji słowa apartament. W efekcie mamy dość dużą swobodę w używaniu tego określenia. Być może problem wynika stąd, że angielskie słowo apartment oznacza po prostu lokal mieszkalny („apartament” w naszym rozumieniu to po angielsku luxury apartment czy superior luxury apartment). Specyfikacja apartamentu nie jest też określona w polskim prawie budowlanym.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: