eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Wykończenie łazienki - ile kosztuje?

Wykończenie łazienki - ile kosztuje?

2014-12-12 09:42

Wykończenie łazienki - ile kosztuje?

Ile kosztuje wykończenie łazienki? © view7 - Fotolia.com

W poprzednich opracowaniach obliczyliśmy koszt budowy parterowego domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym. Nasza nieruchomość została doprowadzona do stanu deweloperskiego. Teraz wystarczy tylko wykończyć poszczególne pomieszczenia i odpowiednio je wyposażyć. Na początek obliczymy koszty wykończenia łazienki o powierzchni 16 m2.

Przeczytaj także: Ile kosztuje wykończenie domu - stan deweloperski

Główne założenia kosztorysowe


Zakładamy, że sufity naszej łazienki znajdują się na wysokości 2,6 m. Pomieszczenie zostało już wytynkowane i wyposażone w okna oraz grzejniki. Naszym zadaniem będzie wykończenie podłóg, ułożenie płytek ściennych (do wysokości 1,6 m), pomalowanie ścian, montaż sanitariatów, zakup oświetlenia oraz podstawowych elementów wyposażenia.

Do wykończenia wykorzystujemy materiały średniej jakości, ale wszystkie prace wykonujemy za pośrednictwem fachowców. W takim wypadku łączny koszt prac wyniesie około 12 tysięcy złotych, przy czym warto wspomnieć, że minimalny koszt wykończenia takiej łazienki wyniesie 6200 zł, a maksymalny nawet 23 000 zł. Jeżeli chcesz zobaczyć szczegóły tych obliczeń, kliknij w .

Wykończenie podłóg, ścian oraz sufitu


Pierwszym etapem naszych obliczeń będzie oszacowanie kosztów wykończenia podłogi. W pomieszczeniach znajduje się już równa posadzka, która nie wymaga żadnych poprawek. Początkowym wydatkiem stanie się zakup płytek oraz odpowiedniej chemii. Pamiętajmy, że we wszystkich pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności możemy montować jedynie płytki antypoślizgowe. Zastosowanie zwykłej, śliskiej ceramiki stanowiłoby duże zagrożenia dla bezpieczeństwa domowników. Średni koszt dobrych jakościowo płytek z marketu to 41,50 zł/m2. Łączny koszt zakupu płytek, fugi, kleju oraz preparatu gruntującego ze średniej półki cenowej powinien zamknąć się w kwocie 860 zł. Do prac zatrudniamy niedrogiego fachowca, pobierającego wynagrodzenie w wysokości 50 zł/m2. Łączna cena materiałów i robocizny wyniesie 1 660 zł.

Drugi etap obliczeń dotyczy wykończenia ścian oraz sufitu. Wybieramy eleganckie płytki ścienne ze średniej półki cenowej (koszt ok. 41,50 zł/m2). Koszt zakupu dobrego jakościowo kleju, zaprawy oraz preparatu gruntującego zamknie się w kwocie 320 zł. Nieco droższa będzie cena robocizny, która wyniesie ok. 1 290 zł.

fot. view7 - Fotolia.com

Ile kosztuje wykończenie łazienki?

Sumaryczny koszt wykończenia łazienki o powierzchni 16 m2 wyniósł 12 200 zł.


Ostatnim wydatkiem stanie się pomalowanie ścian i sufitu. Pamiętajmy, że każda łazienka charakteryzuje się podwyższoną wilgotnością powietrza. Nie należy stosować w niej tanich farb akrylowych. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą odporne na wilgoć farby lateksowe ze średniej półki cenowej. Łączna powierzchnia do odmalowania wynosi w naszym wypadku 32 m2. Wybieramy dobrą jakościowo, białą farbę kosztującą 9,60 zł/l. Do pomalowania łazienki potrzebujemy 24 litry farby. Zatem sam zakup preparatu zamknie się w kwocie 230 zł. Wynajęcie wyspecjalizowanego malarza byłoby dość kosztowne (średnio 10 zł/m2). Dlatego zdecydowaliśmy, że wykonamy tą czynność samodzielnie. Za podstawowy zestaw malarski zapłacimy 60 zł. Jest to rozsądne rozwiązanie, bowiem zestaw użyjemy także podczas wykończenia pozostałych pomieszczeń.

Całkowity koszt wykończenia podłóg, ścian oraz sufitu wyniósł 4 636 zł.

Zakup i montaż oświetlenia oraz sanitariatów


Każda funkcjonalna i estetyczna łazienka powinna być dobrze doświetlona światłem naturalnym oraz sztucznym. W pomieszczeniu o powierzchni 16 m2 najlepiej sprawdzi się efektowna lampa sufitowa wyposażona w pięć żarówek. Za produkt z górnej półki cenowej zapłacimy ok. 249 zł. Cena montażu to dodatkowe 50 zł.

Po zakupie oświetlenia przystępujemy do oszacowania kosztów zakupu i montażu sanitariatów. W łazience umieszczamy narożną wannę wykonaną z najlepszych jakościowo materiałów. Do kompletu dokupimy baterię ze średniej półki cenowej oraz dobrą jakościowo, plastikową obudowę. Całkowity koszt zakupu wanny, baterii, obudowy oraz ich montażu będzie wydatkiem rzędu 1 400 zł. W naszym pomieszczeniu znajdzie się także luksusowa kabina prysznicowa z konglomeratu. Za kabinę, brodzik oraz baterię zapłacimy dodatkowe 2 400 zł. Nieco mniejszym wydatkiem będzie zakup dobrego jakościowo WC ze zbiornikiem zewnętrznym. Sumaryczna cena zakupu i montażu tego produktu zamknie się w kwocie 470 zł. Ostatnim wydatkiem związanym z sanitariatem stanie się kupno dobrej jakościowo umywalki. Wybieramy model podwieszany z półpostumentem i syfonem. Koszt zakupu umywalki, baterii ze średniej półki cenowej oraz usługi montażowej wyniesie 520 zł.

Całkowity koszt zakupu oświetlenia oraz sanitariatów był wydatkiem w wysokości 5 000 zł.

Koszt elementów wyposażenia


Najważniejszym elementem wyposażenia każdej łazienki powinna być energooszczędna pralka. W naszym pomieszczeniu umieścimy dobre jakościowo urządzenie renomowanej firmy. Koszt zakupu nie powinien przekroczyć 1 100 zł.

Następnym wydatkiem stanie się kupno drzwi wewnętrznych z ościeżnicą. Największą popularnością cieszą się drzwi drewniane z elementami szklanymi. Jest to połączenie dobrej jakości, efektownego wyglądu oraz przystępnej ceny. Za produkt ze średniej półki cenowej, ościeżnicę oraz montaż zapłacimy ok. 630 zł.

W ostatniej kolejności przystępujemy do oszacowania kosztów zakupu mebli i podstawowych akcesoriów łazienkowych. W łazience o powierzchni 16 m2 znajdzie się miejsce dla eleganckiego lustra (160 zł), niewielkiej półki (59 zł), ozdobnego dywanika łazienkowego (39 zł), dwudrzwiowej szafki stojącej (286 zł) oraz eleganckiego kosza na pranie (39 zł). Z kolei za podstawowe akcesoria (wieszak na ręczniki, mydelniczkę, uchwyt do papieru, koszt na śmieci oraz szczotkę do WC) zapłacimy łącznie 197 zł. Wszystkie powyższe ceny dotyczą produktów ze średniej półki cenowej.

Łączny koszt zakupu podstawowych elementów wyposażenia wyniósł 2 500 zł.

Cena końcowa


Sumaryczny koszt wykończenia łazienki o powierzchni 16 m2 wyniósł 12 200 zł. Owa cena dotyczy wszystkich prac wykończeniowych oraz kupna podstawowych elementów wyposażenia. Nie uwzględniliśmy w niej kosztu zakupu projektu aranżacyjnego ani wyposażenia dodatkowego.

Szczegółowy kosztorys wszystkich przeprowadzonych prac można zobaczyć i zmodyfikować do własnych potrzeb klikając w .

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Re: Wykończenie łazienki - ile kosztuje?

    anetamska / 2015-07-28 11:28:56

    ważne też trafic na dobry sklep z jakościowo dobrymi artykułami ale za uczciwą cenę, ja np podczas remontu zaopatrzałam się w http://salonyhoff.pl/ i wszystko absolutnie bez zarzutu. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Wykończenie łazienki - ile kosztuje?

    marcinek511 / 2015-08-25 10:51:28

    Dobrym sposobem obniżenia kosztów wykańczania łazienki czy remonow w ogóle jest kupowanie w hurtowniach. Ja jestem z okolic krk i większość materiałów kupowałem w sklepie Heban - http://heban.net/ , podejrzewam, że tego typu sklepy można znaleźc w większości dużych miast. Tj. hurtownie, ale też z możliwością zakupu detalicznego:) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: