eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Budowa domu na wąskiej działce: jak to ugryźć?

Budowa domu na wąskiej działce: jak to ugryźć?

2015-08-25 11:08

Budowa domu na wąskiej działce: jak to ugryźć?

Projekt domu Bruno G1 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wąska działka wymaga rozsądnego rozplanowania oraz zastosowania specjalistycznych rozwiązań, które pozwolą optymalnie wykorzystać jej uwarunkowania. Jak zagospodarować przestrzeń, aby znaleźć miejsce nie tylko na komfortowy dom, ale także piękny ogród?

Przeczytaj także: Lokalizacja domu przy granicy działki

Co sprawdzić przed zakupem działki?


Wąskie działki cieszą się dużą popularnością ze względu na konkurencyjną cenę, atrakcyjne położenie na przedmieściach miast, bliskość infrastruktury lub pełne uzbrojenie. Przed zakupem gruntu o niewielkiej szerokości warto uzyskać aktualne informacje o możliwościach i warunkach zabudowy posesji. W tym celu należy sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub, w wypadku jego braku, wystąpić do Urzędu Gminy o ustalenie Warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

Niezbędne odległości


Na wąskich działkach problematyczną kwestią jest zachowanie odpowiednich odstępów między domem a granicą działki. Szczegółowe odległości reguluje „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”:
  • 4 metry powinna wynosić odległość między ścianą a granicą działki w przypadku, gdy w ścianie znajdują się otwory okienne i drzwiowe. Wymóg ten dotyczy także okien połaciowych.
  • 3 metry powinna wynosić odległość między ścianą a granicą działki w przypadku, gdy ściana pozbawiona jest otworów okiennych i drzwiowych
  • 1,5 metra odległości należy zachować między granicą działki a tarasem, okapem, gzymsem, balkonem, daszkiem nad wejściem, galerią, pochylnią, rampą czy schodami zewnętrznymi
  • jeśli działka jest węższa niż 16 metrów, przepisy pozwalają na zmniejszenie odległości miedzy granicą działki, a ścianą pozbawioną okien i drzwi do 1,5 metra.
  • jeśli sąsiednia działka nie jest działką budowlaną, nie ma obowiązku zachowywania odległości wymienionych w rozporządzeniu, jednak rozsądnie jest pozostawić 1,5 metra odstępu między domem a granicą działki.

Typ domu


Najlepszym rozwiązaniem na wąską działkę jest dom piętrowy lub dom z poddaszem użytkowym, który cechuje nieduża powierzchnia zabudowy w stosunku do powierzchni użytkowej, co w praktyce pozwala na funkcjonalne zaplanowanie przestrzeni, przy jednoczesnym pozostawieniu miejsca na ogród.
Jeżeli z różnych powodów inwestorzy zdecydują się na dom parterowy, będą mieć ograniczone możliwości wyboru projektu. Dom parterowy przeznaczony na wąską działkę, ze względów użytkowych, będzie musiał mieć formę wydłużonego prostokąta. Najwygodniej jest ustawić krótszą ścianę frontem do drogi – należy przy tym pamiętać, że aby budynek był wygodny i funkcjonalny jego szerokość nie powinna być mniejsza niż 6 metrów – radzi architekt Katarzyna Braun-Szulc z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Układ funkcjonalny


Dom na wąską działkę, tak jak każdy inny budynek mieszkalny, powinien zostać usytuowany w zgodzie z kierunkami świata i różnicami w nasłonecznieniu. Właściwa lokalizacja pomieszczeń i rozkład okien zapewni nie tylko wysoki komfort użytkowy wnętrza, ale również podniesie efektywność energetyczną domu, co z kolei przełoży się na oszczędności na ogrzewaniu.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: