eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Budowa domu na wąskiej działce: jak to ugryźć?

Budowa domu na wąskiej działce: jak to ugryźć?

2015-08-25 11:08

Przeczytaj także: Lokalizacja domu przy granicy działki

W przypadku domu na wąską działkę, warto połączyć odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń ze specyficznymi wymaganiami pozwalającymi na racjonalne wykorzystanie terenu. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby część dzienna z dużymi przeszkleniami – salon, jadalnia, gabinet – ulokowana była od strony południowej. Warto dołożyć wszelkich starań, aby elewację północną w zupełności pozbawić okien – przeszklenia po tej stronie zapewniają minimalne doświetlenie, powodując jednocześnie straty ciepła. Pozbawioną okien elewację będzie można dosunąć do granicy działki na odległość 3 lub 1,5 metra, w zależności od szerokości działki. Ta strona domu to idealne miejsce na przestrzeń gospodarczą – kotłownię, łazienkę czy garderobę. Resztę pomieszczeń, głównie tych znajdujących się w strefie nocnej, można ustawić w zgodzie z upodobaniami mieszkańców – podpowiada architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

fot. mat. prasowe

Projekt domu Andreas

Wąskie działki cieszą się powodzeniem wśród kupujących m.in. ze względu na dość atrakcyjną cenę.


Garaż


Wąska działka oznacza ograniczone możliwości zaplanowania garażu lub wiaty samochodowej z wygodnym podjazdem. Wygospodarowanie miejsca z boku domu jest praktycznie niemożliwe. Inwestorzy posiadający wystarczająco długą posesję, mogą zdecydować się na garaż wysunięty do przodu lub schowany z tyłu budynku – dotyczy to zarówno garaży wolnostojących, jak i połączonych z domem.
Dobrym rozwiązaniem jest ulokowanie garażu w piwnicy, gdyż pozwala to na połączenie funkcjonalności z wygodą oraz na zaoszczędzenie miejsca, które można przeznaczyć na ogród. Warto jednak pamiętać, że koszt wykonania piwnicy jest wyższy niż innej kondygnacji nad ziemią. Ponadto, należy także wygospodarować miejsce na podjazd i pochylnię – wyjaśnia architekt Katarzyna Braun-Szulc z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Prywatność


Posesja o małej szerokości to także prawdopodobieństwo niewielkiej odległości od sąsiadów. Aby ochronić wnętrza przed ciekawskimi spojrzeniami warto zainwestować w rolety okienne. Godne polecenia są zwłaszcza rolety zewnętrze, które dodatkowo osłonią dom przed nadmiernym nasłonecznieniem i ograniczą utratę ciepła. Na komfort prywatności pozytywnie wpłynie również optymalne rozplanowanie roślinności w ogrodzie. Można również pomyśleć o zasadzeniu żywopłotu, który nie tylko ograniczy widok na dom i ogród, ale także pięknie ozdobi posesję.

O czym warto pamiętać?


Rozważając zakup wąskiej działki należy sporządzić listę potencjalnych zysków i strat. Taka posesja ma ograniczone możliwości, ale dzięki optymalnemu zagospodarowaniu można wybudować na niej komfortowy dom oraz zaplanować przytulny i zaciszny ogród. Do wyboru mamy duży wachlarz możliwości sprzyjających podniesieniu komfortu przestrzeni życiowej – od typu domu, przez konkretny rodzaj zabudowy, aż po sprytne zabiegi architektoniczne pozwalające zaoszczędzić niezbędne metry na działce.

Katarzyna Braun-Szulc architekt z

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: