eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › 5 przykazań pośrednika nieruchomości

5 przykazań pośrednika nieruchomości

2015-09-10 00:05

5 przykazań pośrednika nieruchomości

Agent nieruchomości © Stasique - Fotolia.com

Pośrednicy w obrocie nieruchomościami, to grupa zawodowa, która z każdym rokiem staje się coraz większa. Coraz więcej osób wkracza na rynek, otwierając kolejne biura obrotu nieruchomościami. W związku z wzrastającą liczbą pośredników, osoby wykonujące ten zawód, chociażby w pogoni za pieniądzem, coraz częściej zapominają co tak naprawdę jest najistotniejsze w profesji pośrednictwa nieruchomościami.

Przeczytaj także: Pośrednik nieruchomości a zakup lokalu komercyjnego

Poniżej kilka wskazówek o czym powinien pamiętać (bez względu na zachodzące zmiany w tej profesji) agent nieruchomości:

1. Skrupulatnie przygotowana oferta


Kupujący oczekują od sprzedających i pośredników solidnie przygotowanych ofert. Profesjonalne zdjęcia nieruchomości oraz rzetelny i atrakcyjny opis oferty, to elementy, których nie powinno zabraknąć podczas prezentacji danego obiektu. Zdjęcia spełniają bardzo ważną rolę, ponieważ są pierwszym elementem przyciągającym uwagę osoby zainteresowanej kupnem. Dodatkowo odpowiadają za wzbudzenie zaangażowania klienta na poziomie emocjonalnym. Z kolei opis nieruchomości, który jest rzeczowy, zawierający elementy języka perswazji, pobudza wyobraźnię i buduje zaufanie do produktu, jakim jest oferta nieruchomości. A zaufanie to podstawowa relacja jaka musi się wytworzyć na linii sprzedawca-klient. Jeżeli pośrednik spełni te dwa warunki, z pewnością pomoże to wkroczyć mu do dalszych etapów zawarcia umowy.

2. Racjonale określenie wartości i doskonały kontakt


Pośrednik nieruchomości musi mieć na uwadze oczekiwania klienta. Na pierwszym miejscu powinien tutaj poświęcić swoją uwagę uczciwej wycenie. Wartość powinna być poprawnie oszacowana, oraz nie zawyżona, bądź też wyliczona wraz z prowizją pośrednika. Doskonała komunikacja między pośrednikiem, a kontrahentem jest niezbędna w pracy agenta. Zawód pośrednika powinien opierać się na, przekazywaniu rzetelnych informacji nie tylko o ofercie, lecz również o oczekiwaniach drugiej strony, warunkach i możliwościach.

3. Błyskawiczna transakcja


Kupujący korzystając z usług pośrednika nieruchomości chcą przede wszystkim zaoszczędzić swój czas. Dążą więc do szybkiej transakcji a taką gwarantują jedynie sprawdzone i sprawnie obsługiwane oferty na wyłączność. Kontrahent liczy na wyselekcjonowane, dobrane do ich potrzeb oferty, co z pewnością przyspiesza czas zawarcia umowy.

fot. Stasique - Fotolia.com

Agent nieruchomości

Pośrednik nieruchomości musi mieć na uwadze oczekiwania klienta. Na pierwszym miejscu powinien tutaj poświęcić swoją uwagę uczciwej wycenie.


4. Poczucie bezpieczeństwa


Rozpoczynając współpracę z agentem, klient ani razu nie powinien poczuć zagrożenia związanego z kupnem, bądź sprzedażą nieruchomości. Przystępując do transakcji, pośrednik powinien przedstawić klientowi poszczególne etapy transakcji – od zawarcia umowy przedwstępnej po umowę właściwą (akt notarialny). Klient powinien poznać i zrozumieć wszelakie treści sformułowań umowy, czując przy tym bezpieczeństwo oraz pewność, że jest w rekach wykwalifikowanej osoby.

Zdaniem Magdaleny Cebuli, dyrektor sprzedaży Tyszkiewicz Nieruchomości, wartościami, jakimi powinien kierować się pośrednik nieruchomości na pierwszym miejscu z pewnością byłaby uczciwość i szczerość wobec klienta.

5. W tym zawodzie nie ma miejsca na niedopowiedzenia i półprawdy –


Gra toczy się o najwyższą stawkę, nieruchomość to nie tylko coś drogiego, to często cały dorobek życia, który traktuje się bardzo emocjonalnie. W takim obszarze etyka musi stać na pierwszym miejscu. Równie istotne jest, by pośrednik sam sobie złożył przyrzeczenie, że będzie doskonalił swoje umiejętności. Tu nie wolno stać w miejscu. Zmieniają się przepisy, zmienia się rynek, więc trzeba cały czas się kształcić i podnosić swoje umiejętności zawodowe, twierdzi Magdalena Cebula.

oprac. : iHouse / iHouse iHouse

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: