eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości III 2012

Wtórny rynek nieruchomości III 2012

2012-04-13 14:05

Wtórny rynek nieruchomości III 2012

Średnie ceny ofertowe mieszkań III 2011- III 2012 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Zmiany cen ofertowych, które odnotowujemy w marcu, nie są zaskoczeniem. Średnia obniżka, liczona dla 15 polskich miast, wynosi 0,4% w ciągu ostatniego miesiąca. W 12 miastach, w marcu, ceny są o kilkanaście złotych niższe na metrze, w porównaniu z lutym. Natomiast w Gdańsku, Krakowie i Łodzi nawet nieznacznie wyższe. Zestawienie danych z 3 miesięcy pozwala mówić o względnej stabilizacji cen ofertowych - podaje raport sporządzony przez Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości II 2012

W marcu zauważalnie, o 9%, wzrosła liczba ofert wystawionych na sprzedaż (średnia liczona dla całego kraju). Najwięcej nowych ogłoszeń pojawiło się w Poznaniu, baza mieszkań wystawionych na sprzedaż zwiększyła się tam o 19%. W Warszawie i we Wrocławiu ofert jest o 10% więcej niż w lutym. Najbliższe miesiące nie przyniosą poważnych zmian w ofertowych cenach sprzedaży.

Większość uwagi, również rynku nieruchomości, skupi się na EURO 2012. W Polsce nie organizowaliśmy tak ogromnego przedsięwzięcia. Z doświadczeń innych krajów, jak również kibiców wynika, że zakwaterowanie ogromnej rzeszy ludzi, pojawiających się w krótkim czasie i na zaledwie kilka dni, jest dużym wyzwaniem. Dla rynku wynajmu jest to szansa na zdobycie nowych doświadczeń i ponadprzeciętne zyski.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań III 2011- III 2012

Średnia obniżka, liczona dla 15 polskich miast, wynosi 0,4% w ciągu ostatniego miesiąca


EURO 2012 – SZANSA NA ZYSKI Z NAJMU


Co czeka kibiców w Polsce?

UEFA przedstawiło swoje wytyczne, dotyczące ilości miejsc noclegowych, które powinny być dostępne podczas mistrzostw. W Warszawie zgłoszono zapotrzebowanie na 100 tys. miejsc, w Gdańsku na 85 tys., a w Poznaniu i Wrocławiu po 50 tys. Z drugiej strony spółka PL.2012, biorąc pod uwagę lokalizacje położone w promieniu 2 godzin jazdy od miast gospodarzy, oszacowała, że dostępnych jest około 200 tys. miejsc w rejonie Gdańska, 85 tys. w Warszawie, 64 tys. w Poznaniu i 60 tys. we Wrocławiu. Takie wyniki to przede wszystkim pochodna charakteru danego regionu. W Gdańsku, a właściwie w Trójmieście, czyli jednej z najatrakcyjniejszych lokalizacji turystycznych w Polsce, naturalna jest duża dostępność miejsc, przekraczająca nawet zgłaszane zapotrzebowanie. W Poznaniu, który od dziesiątków lat odbywają się różnego rodzaju targi, baza dostępnych noclegów również jest wystarczająca, podobnie jak we Wrocławiu. Z szacunków wynika, że najtrudniej będzie o nocleg w Warszawie.

Jak kibice szukają noclegów?

Obecnie Internet jest pierwszym miejscem, gdzie rozpoczyna się poszukiwania. Najłatwiej odnaleźć tam oferty hoteli, które są naturalnym i zazwyczaj pierwszym wyborem zagranicznych turystów. Jednak hotele na czas Euro 2012 często już nie dysponują miejscami lub też odstraszają ceną.
Alternatywą są działające już od kilku miesięcy serwisy internetowe z ofertami wynajmu. W serwisach tych można odnaleźć mniejsze hotele, motele, pensjonaty, ale również, a może przede wszystkim oferty osób prywatnych: mieszkania, apartamenty ale także pokoje. Do łatwych do odnalezienia i przejrzenia przez zagranicznych kibiców należą: Polish Pass z 2000 obiektów noclegowych; http://accommodation.2012life.eu, gdzie jest około 630 ofert pokoi, mieszkań, apartamentów i pensjonatów; dostępna w jednym z 35 wybranych języków strona: accommodation-Euro2012.com z 1300 ogłoszeniami czy stayEuro.com.

fot. mat. prasowe

Ceny noclegów w czasie Euro 2012

Najtańsze kwatery można znaleźć nad morzem, gdzie koszt wynajmu pokoju zaczyna się od 25 złotych za dobę

Jaki budżet powinien przygotować kibic Euro?

Dostępnych ofert nie jest zbyt wiele, biorąc pod uwagę jak duże jest zapotrzebowanie na miejsca noclegowe. Znając przedsiębiorczość Polaków, można się jednak spodziewać, że w najbliższych tygodniach pojawi się więcej anonsów od osób prywatnych. Największego zapotrzebowania na dodatkowe, prywatne kwatery możemy się spodziewać w Warszawie, ale we wszystkich miastach będzie to dla kibiców atrakcyjna alternatywa.

Za plus obecnej sytuacji, z punktu widzenia kibiców, należy uznać duże zróżnicowanie cen ofertowych. Najtańsze kwatery można znaleźć nad morzem, gdzie koszt wynajmu pokoju zaczyna się od 25 złotych za dobę, a mieszkania czy apartamentu za już 100-120 złotych. Nieco drożej jest we Wrocławiu i Poznaniu, a najwięcej trzeba zapłacić w Warszawie.

Nietrudno przewidzieć, że w ostatnich tygodniach i dniach przed mistrzostwami, ofert w przystępnych cenach zabraknie. Analizując aktualną sytuację i dostępne możliwości można oszacować, że kibice muszą przeznaczyć na noclegi minimum 30 euro na dobę.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: