eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych 2014

Rynek nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych 2014

2015-09-17 12:09

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych II kw. 2017


  • Obserwowano nieznaczne wahania średnich stawek najmu (ofertowych i transakcyjnych). Po stabilizacji na początku 2014 roku, od drugiej jego połowy, wzrosty stawek najmu odnotowano w 6 największych miastach. Niewielki wzrost stawek najmu obserwowano w Warszawie, zaś w 10 pozostałych miastach ich poziom był stabilny. Może to skłaniać zamożniejsze gospodarstwa domowe do zakupu mieszkania na wynajem.
  • Przy obecnym poziomie stawek czynszów podmioty inwestujące w mieszkania na wynajem osiągnęły wyższe stopy zwrotu niż przy inwestycji w obligacje lub depozyty bankowe oraz podobny zwrot, jak przy inwestycji w nieruchomości komercyjne. Należy jednak podkreślić istotną różnicę w płynności i kosztach transakcyjnych lokaty w banku, względem inwestycji w mieszkanie na wynajem.
  • Istotny wzrost popytu na rynku mieszkaniowym wpłynął pozytywnie na sytuację finansową firm deweloperskich. Negatywnie na sytuację deweloperów oddziaływał natomiast powiększający się zasób niesprzedanych projektów mieszkaniowych oraz niepewność związana z zapowiadaną zmianą zapisów w ustawie o ochronie klienta dewelopera.
  • Szacowany udział zysku deweloperskiego w cenie nowych mieszkań utrzymywał się na wysokim poziomie. Czynnikami umożliwiającymi firmom deweloperskim osiągnięcie wysokich stóp zwrotu z kapitału własnego były: dobre dopasowanie struktury oferowanych mieszkań do preferencji oraz finansowych możliwości nabywców (mieszkania mniejsze), nieznaczne spadki cen robót budowlano-montażowych oraz
    utrzymująca się wysoka liczba sprzedanych mieszkań.
  • Wartość zadłużenia firm deweloperskich z problemami finansowymi zaczęła się zmniejszać. W strukturze pasywów firm deweloperskich w 2014 r. zmalał udział kredytów, natomiast wzrósł udział kapitału własnego.
  • W styczniu 2014 r. rozpoczął funkcjonowanie rządowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych Mieszkanie dla Młodych, mający na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej
    gospodarstw domowych. Pomoc przeznaczona była wyłącznie na nieruchomości nabywane na rynku pierwotnym, spełniające warunki przyznania wsparcia. Program ten dotychczas miał nieznaczny wpływ na wzrost popytu mieszkaniowego.
  • Na rynku nieruchomości komercyjnych obserwowano narastające nierównowagi, zwłaszcza na rynku biurowym. Rosnąca podaż powierzchni komercyjnych zaczęła wywoływać dostosowania czynszowe, co będzie wpływać na dochody właścicieli oraz może utrudnić im spłaty zobowiązań. Nie stanowiło to jednak problemu dla stabilności systemu bankowego w Polsce, gdyż na rynku nieruchomości komercyjnych dominowali inwestorzy zagraniczni, finansujący się poza Polską.
  • W 2014 r. czynsze transakcyjne w budynkach biurowych klasy A (notowane w euro/m kw./m-c) na wszystkich analizowanych rynkach wykazywały stagnację lub spadki,
    natomiast w budynkach biurowych klasy B (notowane w zł/m kw./m-c) w Warszawie nieznacznie wzrosły. Czynsze transakcyjne w centrach handlowych mierzone w euro/m
    kw./m-c wykazywały lekki spadkowy trend.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: