eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Nie dostałeś akademika? Zobacz, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Nie dostałeś akademika? Zobacz, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

2016-10-02 00:15

Nie dostałeś akademika? Zobacz, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? © Yeko Photo Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W sierpniu i wrześniu motorem napędowym polskiego rynku wynajmu nieruchomości tradycyjnie już byli studenci - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Polską Federację Rynku Nieruchomości (PFRN) przy okazji kolejnej, ogólnopolskiej akcji "BEZPIECZNY NAJEM 2016". Największym zainteresowaniem wynajmujących cieszyły się lokale dwupokojowe, zlokalizowane w niedalekim sąsiedztwie uczelni lub dobrze z nią skomunikowane. Liczył się również niezły standard.

Przeczytaj także: 5 sposobów na wynajęcie mieszkania

Cena i lokalizacja


Wrzesień to okres największego ruchu na rynku wynajmu mieszkań. Zainteresowani ofertą najmu są przede wszystkim studenci, którym nie udało się zdobyć miejsca w akademiku. Organizatorzy i uczestnicy corocznej akcji „BEZPIECZNY NAJEM”, w którą PFRN zaangażowała niemal 200 biur nieruchomości z całego kraju, podpowiadają wynajmującym, jak znaleźć wymarzone lokum oraz jak uniknąć pułapek i bezpiecznie sfinalizować transakcję.

Z dotychczasowego doświadczenia pośredników wynika, że żacy najczęściej wynajmują mieszkania dwupokojowe lub kawalerki w atrakcyjnej cenie, położone blisko uczelni, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazdach. Są też coraz bardziej wymagający co do standardu wykończenia i wyposażenia. Obowiązkowe są dziś podstawowe sprzęty AGD: pralka, lodówka, a także dostęp do Internetu. Mieszkanie powinno być też umeblowane. W Warszawie żacy mogą znaleźć kawalerki za kwotę 1300-1700 zł, a dwupokojowych mieszkania za 1600-2500 zł. W Gdyni ceny kształtują się odpowiednio na poziomie – 1000 i 1300 zł, w Poznaniu 800-1900 i 1200-2700 zł, a w Krakowie 900-1600 i 1100-2150 zł. Coraz mniejszym zainteresowaniem cieszą się pojedyncze pokoje, chyba że współlokatorami są inni studenci. Mieszkanie z właścicielami nie wchodzi w grę.

Jak zadbać o bezpieczeństwo?


Wynajem mieszkań może budzić obawy zarówno wśród właścicieli mieszkań, jak i wynajmujących. Co można zrobić, aby transakcja w pełni zaspokajała oczekiwania i zabezpieczała interesy obu stron?
– Najemca przed podjęciem decyzji o wyborze danego lokum powinien sprawdzić kilka rzeczy. Najważniejsze to potwierdzić własność lokalu. Osoby podszywające się pod właścicieli często wykorzystują pośpiech i brak wiedzy o mechanizmach rządzących rynkiem. Możemy to zrobić zaglądając do aktu notarialnego i księgi wieczystej. Te ostatnie są dostępne w Internecie – sugeruje Andrzej Piórecki, Prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

A jak sprawdzić najemcę? Prosząc o referencje od poprzednich wynajmujących, okazanie dwóch dokumentów tożsamości przed zawarciem transakcji, zabezpieczenie się kaucją w wysokości najczęściej jednomiesięcznego czynszu oraz podpisanie umowy z rodzicem, a nie studentem.

Jedną z możliwości, która zabezpiecza obie strony jest też sporządzenie umowy najmu okazjonalnego. Właściciel zyskuje wówczas gwarancję, że w przypadku rozwiązania umowy lokator opuści mieszkanie, co poświadcza notarialnie, a najemca pewność, że ustalona wysokość czynszu może ulec zmianie tylko w przypadkach ściśle określonych w dokumencie.

Pomoc profesjonalisty


W tym najgorętszym okresie na rynku nieruchomości uaktywniają się także oszuści i pseudoagencje, które w prasie i Internecie umieszczają atrakcyjne cenowo oferty wynajmu mieszkań. Pobieranie opłat od 100 do 500 zł za podanie często już niekatulanych adresów to częsty proceder.
– Dlatego jak co roku, Polska Federacja Rynku Nieruchomości, w porozumieniu z lokalnymi stowarzyszeniami, organizuje ogólnopolską akcję edukacyjną „Bezpieczny najem”, w której biorą udział rzetelni pośrednicy. Szukając mieszkania warto skorzystać z ich doświadczenia. To osoby posiadające gruntowną wiedzę z wielu dziedzin, m.in. prawa i gospodarki nieruchomościami, a także często wieloletnie doświadczenie, liczone setkami przeprowadzanych transakcji. To oni pomogą znaleźć odpowiednią ofertę, ustalą tytuł prawny do lokalu, określą warunki najmu, przeprowadzą inwentaryzację i sporządzą umowę najmu dostosowaną do indywidualnych potrzeb najemcy – zapewnia Andrzej Piórecki.

Szukając eksperta, warto tylko sprawdzić czy jego nazwisko znajduje się w prowadzonym przez PFRN Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (www.rejestr.pfrn.pl).

fot. mat. prasowe

Mapa wynajmu 2016

Najtańsze mieszkania na wynajem dostępne są m.in. w Ostródzie.


NIEZBĘDNIK NAJEMCY

  1. Cena. Na początek określmy budżet, jaki możemy przeznaczyć na comiesięczny czynsz najmu, a następnie porównajmy nasze możliwości z cenami mieszkań na lokalnym rynku.
  2. Pośrednictwo. Decydując się na pośrednictwo specjalisty sprawdźmy jego licencję zawodową i przynależność do lokalnego stowarzyszenia pośredników w obrocie nieruchomościami. Zajrzyjmy też na jego stronę.
  3. Tytuł prawny do lokalu. Sprawdźmy czy mamy do czynienia z właścicielem czy posiadaczem spółdzielczego prawa do lokalu. Jeśli jest to najemca, to czy ma poświadczoną notarialnie zgodę właściciela na podnajem mieszkania. W przypadku, gdy osoba wynajmująca nie jest właścicielem, a jedynie dysponuje lokalem na podstawie pełnomocnictwa, również powinno być ono poświadczone notarialnie.
  4. Stan techniczny lokalu. Przy pomocy pośrednika obejrzyjmy interesujący nas lokal i sprawdźmy czy wyposażenie jest zgodne ze spisem inwentarzowym.
  5. Umowa najmu. Dokładnie przeczytajmy umowę i jej załączniki. W dokumentach powinny być określone obowiązki najemcy i wynajmującego, opis lokalu i jego wyposażenia, sposób i termin zapłaty za wynajem. Nie ma jednolitego wzoru umowy najmu. Warunki powinny zostać ustalone w toku indywidualnych negocjacji między stronami.
  6. Umowa najmu okazjonalnego. Jest to rodzaj umowy zawieranej na czas określony, gdzie najemca dodatkowo poddaje się rygorowi egzekucji w formie aktu notarialnego.
  7. Wynajem dla studentów. Należy pamiętać, że właściciel mieszkania może nie chcieć zawierać umowy z kilkoma osobami, tylko z jedną. W umowie zaś, chcąc uniknąć nieporozumień, powinno się określić dopuszczalną liczbę mieszkańców.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: