eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ogrzewanie mieszkań i domów. Koszty czy ekologia?

Ogrzewanie mieszkań i domów. Koszty czy ekologia?

2017-01-18 12:06

Ogrzewanie mieszkań i domów. Koszty czy ekologia?

Jak Polacy ogrzewają swoje mieszkania i domy? © Arestov Andrew - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Serwis Oferteo.pl opracował raport na temat preferowanych przez Polaków sposobów ogrzewania mieszkań i domów, z którego wynika, że choć są oni zainteresowani metodami ekologicznymi, to kierują się przede wszystkim kosztami. Najpopularniejszy jest ekogroszek, a najbardziej pożądane pompy ciepła.

Przeczytaj także: Koszt ogrzewania a wiek budynków

Ekogroszek najpopularniejszy…


Najczęściej poszukiwanym przez użytkowników Oferteo.pl paliwem jest ekogroszek (42 proc. badanych). 22% respondentów poszukiwało pelletu drzewnego, a 10 proc. węgla kamiennego i drewna. 9 proc. badanych szukało drewna kominkowego, a zaledwie po 2 proc. oleju opałowego i innych rodzajów paliwa.

fot. mat. prasowe

Rodzaj opału zakupionego w ciągu ostatniego roku

Najczęściej poszukiwanym paliwem jest ekogroszek.


... pompy ciepła najbardziej pożądane


Oferteo.pl zapytał także swoich użytkowników o preferowany sposób ogrzewania domu. Najwięcej, bo 28 proc. odpowiedziało, że chcieliby ogrzewać dom pompami ciepła. Pompy ciepła są to urządzenia wykorzystywane zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i do podgrzewania wody użytkowej. Przypominają one rozmiarem niewielką lodówkę, a dzięki przemianom termodynamicznym, które w nich zachodzą, przekazują ciepło ze źródła dolnego (powietrza, gruntu, wody) do górnego (wody, która krąży w instalacji centralnego ogrzewania).

24 proc. badanych było zainteresowanych ogrzewaniem gazowym, 20 proc. piecem węglowym lub na inne paliwa, 19 proc. ogrzewaniem z sieci miejskiej, a zaledwie 3 proc. - ogrzewaniem elektrycznym. 6 proc. ankietowanych nie miało zdania na ten temat.

fot. mat. prasowe

Preferowany rodzaj ogrzewania

Ankietowani przez Oferteo.pl na pytanie o preferowany sposób ogrzewania domu najczęściej wskazywali na pompy ciepła – 28%.


Koszty najważniejsze


Badanie przeprowadzone przez Oferteo.pl pokazało, że najważniejszym czynnikiem determinującym decyzję o wyborze rodzaju opału są koszty ogrzania domu - tak odpowiedziało 33 proc. ankietowanych. 18 proc. badanych za taki czynnik uznało wpływ danego paliwa na środowisko. Inne wskazywane czynniki to m.in. możliwość dostawy (16%) i łatwość przechowywania (11%).

fot. mat. prasowe

Koszt ogrzania mieszkania/domu w ciągu roku

Niemal połowa badanych (44%) wskazała, że koszty przekraczają 3000 złotych w skali roku.


Jakie są zatem koszty ogrzania domu według ankietowanych przez Oferteo.pl? Niemal połowa badanych (44%) wskazała, że koszty przekraczają 3000 złotych w skali roku, natomiast dla 38% badanych koszty mieściły się w przedziale 2001-3000 złotych. Tylko 4% odpowiedziało, że ogrzanie domu bądź mieszkania kosztuje ich rocznie mniej niż 1000 złotych.

Zapłacimy więcej, aby być bardziej „eko”?


fot. mat. prasowe

Czy jesteś skłonny zapłacić więcej za ekologiczny sposób ogrzewania?

35% ankietowanych odpowiedziało twierdząco.


35% ankietowanych jest gotowych zapłacić więcej za ekologiczny sposób ogrzewania. Natomiast 37 proc. nie chce ponosić wyższych kosztów z tym związanych. 22 proc. badanych przyznało, że nie ma wystarczającej wiedzy na temat ekologicznych sposobów ogrzewania.

fot. mat. prasowe

O ile więcej zapłacisz za ekologiczny sposób ogrzewania?

Ponad połowa ankietowanych, którzy zadeklarowali gotowość do płacenia więcej za bardziej ekologiczne ogrzewanie, wskazała, że jest w stanie zapłacić do 10% więcej.


50 proc. z tych, którzy zadeklarowali, że chcieliby zapłacić więcej za ekologiczny sposób ogrzewania, jest w stanie ponieść koszty o 10 proc. większe. 46 proc. może zapłacić o 11 do 25 proc. więcej. Tylko 4 proc. mogłoby zapłacić więcej niż 26 proc.

Informacje o badaniu
Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego przez Oferteo.pl w listopadzie i grudniu 2016 roku wśród osób, które w ciągu ostatniego roku były zainteresowane zakupem opału.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: