eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Gdzie się podziewają duże mieszkania?

Gdzie się podziewają duże mieszkania?

2017-06-30 11:59

Gdzie się podziewają duże mieszkania?

Gdzie w Polsce buduje się lokale o największym metrażu? © Wolfilser - Fotolia.com.jpg

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Branża deweloperska nadal jest kojarzona głównie z budową niewielkich lokali. Trudno się temu dziwić, gdyż około 70% komercyjnych inwestycji mieszkaniowych powstaje w sześciu największych miastach kraju. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że rodzimi deweloperzy oprócz niewielkich „M”, oferują domy jednorodzinne oraz apartamenty. W kilku powiatach duże mieszkania są niemal normą, a przeciętne lokum budowane na sprzedaż, liczy sobie powyżej 100 mkw.

Przeczytaj także: Jak kurczy się powierzchnia użytkowa mieszkań?

Po duże mieszkanie do Pruszkowa


Powierzchnię mieszkań (tzn. lokali i domów) budowanych przez deweloperów, warto zbadać w skali powiatów. Taki punkt widzenia jest wybierany rzadko, bo większość analiz skupia się tylko na największych metropoliach.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę powiaty oraz miasta na prawach powiatu to okaże się, że część takich obszarów trzeba wykluczyć z analizy. Powodem jest bardzo niska aktywność deweloperów. Na terenie całej Polski znajdziemy aż 160 powiatów i miast na prawach powiatu, w których deweloperzy przez pięć kolejnych lat (2012 r. - 2016 r.) zbudowali mniej niż 100 mieszkań - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Tak niski wynik świadczy o tym, że lokalny rynek pierwotny praktycznie nie istnieje.

Wśród lokalizacji cechujących się przynajmniej małą aktywnością komercyjnych inwestorów, uwagę zwraca powiat pruszkowski. Na tym obszarze położonym blisko Warszawy, przez pięć lat (2012 r. - 2016 r.) średnia powierzchnia lokum oddawanego do użytku przez deweloperów wynosiła aż 172 mkw. Drugi w klasyfikacji powiat lubelski cechuje się średnim metrażem na poziomie „tylko” 125 mkw.

Dane GUS-u wskazują, że obszar położony na południowy zachód od Warszawy stał się lokalizacją dla domów jednorodzinnych budowanych przez deweloperów. Na terenie powiatu krakowskiego i kartuskiego inwestorzy mieszkaniowi budowali siedem - dziesięć razy więcej domów (lata 2012 - 2016), które cechowały się jednak znacznie mniejszym metrażem.

fot. mat. prasowe

Powierzchnia mieszkań budowanych przez deweloperów w powiatach i miastach na prawach powiatu

Dane GUS-u wskazują, że obszar położony na południowy zachód od Warszawy stał się lokalizacją dla domów jednorodzinnych budowanych przez deweloperów.


Miasta wojewódzkie, czyli małe szanse na duże mieszkania


Ciekawie prezentują się również informacje dotyczące średniego metrażu mieszkań oddawanych do użytku w miastach wojewódzkich (2012 r. - 2016 r.). Według danych z powyższej tabeli, taka przeciętna powierzchnia mieszkań deweloperskich waha się od 52,3 mkw. (Gorzów Wielkopolski) do 61,1 mkw. (Łódź). Jak tłumaczy ekspert portalu RynekPierwotny.pl dobre wyniki Łodzi, Katowic, Opola oraz Zielonej Góry są związane z niskim kosztem zakupu tamtejszego metrażu. W przypadku Warszawy (średni wynik: 59,5 mkw.), spore znaczenie odgrywa poziom zarobków i rozbudowany rynek apartamentów. Niski metraż mieszkań budowanych przez deweloperów na terenie Krakowa (53,2 mkw.), też nie wydaje się przypadkowy. Warto pamiętać, że Stolica Małopolski już od dłuższego czasu jest metropolią z najgorszym stosunkiem zarobków do cen nowych lokali.

Wyniki dotyczące miast wojewódzkich interesująco wyglądają też na poniższej mapie. Przedstawia ona średnią powierzchnię mieszkań (tzn. domów i lokali) oddawanych do użytkowania w 2016 r. przez wszystkich inwestorów (głównie deweloperów i osoby prywatne). Nietrudno zauważyć, że miasta wojewódzkie (podobnie jak inne miasta na prawach powiatu), to lokalizacje, w których trudno znaleźć duże mieszkania od dewelopera.

fot. mat. prasowe

Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania oddanego do użytkowania w 2016 roku

Miasta wojewódzkie wyraźnie wyróżniają się niskim metrażem nowych mieszkań.


Na powyższej mapie są widoczne też inne ciekawe zależności. Wbrew temu, co można by sądzić, budowa domów o powierzchni większej od przeciętnej, nie koncentruje się tylko w najbliższym sąsiedztwie metropolii. W 2016 r. wysoką powierzchnią ukończonych domów cechowało się m.in. wiele powiatów z województwa podkarpackiego, świętokrzyskiego i podlaskiego. W przypadku tych terenów, budowa dużego domu często ma charakter ambicjonalny, a potrzebne środki są gromadzone dzięki pracy za granicą.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: