eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Ile za wynajem mieszkania? 5 czynników, dzięki którym ustalisz czynsz najmu

Ile za wynajem mieszkania? 5 czynników, dzięki którym ustalisz czynsz najmu

2017-07-15 00:55

Ile za wynajem mieszkania? 5 czynników, dzięki którym ustalisz czynsz najmu

Jak ustalić cenę wynajmu mieszkania? © Narong Jongsirikul - Fotolia.com

Ile zażyczyć sobie za wynajem mieszkania? Ustalenie ceny najmu często przysparza trudności. Biorąc pod uwagę rozpiętość i zróżnicowanie rynkowych stawek, nie jest to jednak nic zaskakującego. Jak ustalić czynsz najmu, aby zarobić i jednocześnie znaleźć chętnych na transakcję? Oto 5 czynników, które pomogą ci we właściwym ustaleniu ceny.

Po pierwsze: lokalizacja


O tym, jak wysoki może być czynsz najmu, decyduje przede wszystkim lokalizacja. Nie jest żadną tajemnicą, że wynajem mieszkania usytuowanego w pobliżu centrum to przeważnie lepszy interes niż wynajmowanie nieruchomości położonej na obrzeżach. Liczy się jednak nie tylko bliskość śródmieścia, ale również dogodny dostęp do komunikacji i zaplecza handlowo-usługowego. Dlatego też w umieszczanym w ogłoszeniu opisie nieruchomości warto jest uwzględnić np. pobliskie sąsiedztwo sklepu oferującego świeże produkty czy przystanku autobusowego. Dla wynajmujących mieszkanie rodziców szczególnie istotne znaczenie ma bliskość żłobków, przedszkoli i szkół, a także parków i placów zabaw. Z kolei osoby prowadzące aktywny tryb życia docenią na pewno zalety mieszkania usytuowanego w pobliżu ścieżek rowerowych, kortów czy basenu.

Aby przedstawić mieszkanie na wynajem w jak najlepszym świetle, warto udać się najpierw na spacer po okolicy i poznać wszystkie atuty, jakie może oferować mieszkańcom dana lokalizacja.

Po drugie: koszty


Z pieniędzy, które otrzymasz za wynajem mieszkania, musisz regularnie pokrywać opłaty związane z posiadaniem i użytkowaniem nieruchomości. Najłatwiejszą do ustalenia kwestią finansową jest czynsz. Nieco trudniej określić wydatki związane z rachunkami za media, tj. prąd, wodę i ogrzewanie. Możesz oszacować ich wysokość na podstawie stawek dostawców albo umówić się, że lokatorzy co miesiąc lub kwartał będą płacić kwotę, która widnieje na rachunkach. Istotne jest ustalenie kwestii opłat z najemcami na samym początku, aby uniknąć nieporozumień i dopełnić terminowości regulowania zobowiązań finansowych.

fot. Narong Jongsirikul - Fotolia.com

Jak ustalić cenę wynajmu mieszkania?

O tym, jak wysoki może być czynsz najmu, decyduje przede wszystkim lokalizacja.


Po trzecie: standard


Kolejnym istotnym aspektem jest stan Twojej nieruchomości. Mieszkania na nowym osiedlu, lokale o podwyższonym standardzie (np. urządzone przez projektanta wnętrz) lub w wyremontowanych zabytkowych budynkach przyciągają najemców i są więcej warte niż zwykłe, tradycyjnie urządzone mieszkanie w bloku z wielkiej płyty. Pamiętaj, że aby zysk z wynajmu mieszkania realnie przekładał się na inwestycję generującą dodatkowy dochód, należy zadbać o jak najlepszy stan wykończenia. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, która nie wyróżnia się np. atrakcyjną lokalizacją, żeby móc podnieść cenę, odmaluj ściany i zrób generalne porządki.

Po czwarte: dodatkowe udogodnienia


Co jeszcze może podnieść czynsz najmu? Bez wątpienia są to balkon, taras, ale także – ze względu na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i komfortu – strzeżone osiedle czy miejsce parkingowe w garażu podziemnym. Dodatkowymi udogodnieniami są także dostęp do Internetu, sprzęt RTV i AGD itp. Każda z tych rzeczy to wartość dodana dla Twoich przyszłych lokatorów.
- Na czynsz najmu może przekładać się każde dodatkowe udogodnienie. Przygotowując swoją ofertę, dobrze jest zastanowić się, czy nie warto zainwestować w coś „ekstra” w mieszkaniu, a tym samym przyciągnąć najemców gotowych zapłacić więcej – mówi Kuba Karliński z Magmillon.

Po piąte: konkurencja


Kiedy określisz już wszystkie mocne i słabe strony swojej nieruchomości, zorientuj się w aktualnych trendach cenowych panujących na rynku wynajmu. Zacznij od przeglądania ogłoszeń na portalach. Jeśli nie masz doświadczenia w wystawianiu ofert, dzięki takiemu rekonesansowi zobaczysz, w jaki sposób konstruować atrakcyjne opisy. Porozmawiaj też ze znajomymi. Dzięki dogłębnemu rozeznaniu w sytuacji na rynku, ustalisz odpowiednią cenę najmu Twojego mieszkania. Powodzenia!

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: