eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wynajem mieszkania: są szanse na niższe ceny, ale nie w stolicy

Wynajem mieszkania: są szanse na niższe ceny, ale nie w stolicy

2020-07-29 09:40

Wynajem mieszkania: są szanse na niższe ceny, ale nie w stolicy

Wynajem mieszkania © contrastwerkstatt - Fotolia.com

Efekty pandemii nie omijają rynku wynajmu mieszkań. Przede wszystkim zatrzymany został skokowy wzrost stawek. Poszukujący lokum zyskali też większe pole do negocjacji cenowych. To, co cieszy jednych, może martwić innych – stracić mogą bowiem właściciele, ale i tak najem nieruchomości pozostaje interesującym źródłem dochodów - pisze CBRE.

Przeczytaj także: Ile kosztuje czynsz najmu mieszkania?

Jak czytamy w komunikacie CBRE, w maju br. najniższe stawki za wynajem mieszkania (kawalerka o powierzchni 21-30 mkw.) oferowali właściciele z Bydgoszczy, Białegostoku, Łodzi i Poznania – było to około 1,2 tys. zł. Te same miasta figurowały zresztą na szczycie listy najtańszych mieszkań dwupokojowych – za 41-50 mkw. najemcy musieli zapłacić od 1,4 tys. zł w Bydgoszczy i Białymstoku po niewiele ponad 1,7 tys. zł w przypadku dwóch pozostałych miast.

Tradycyjnie już na najwyższe ceny wynajmu mieszkania musimy być gotowi w Warszawie, gdzie za kawalerkę zapłacimy ok. 1,9 tys. zł miesięcznie, a za dwupokojowe mieszkanie 2,7 tys. zł. Zdaniem ekspertów CBRE, pandemia i wakacje czasowo ograniczą wzrost cen, a nawet spowodują ich lekki spadek.
- Czas przedwakacyjny i wakacyjny zawsze był dobrym momentem na poszukiwanie mieszkania na wynajem. W tym roku sytuację zmieniła pandemia, która nie tylko powstrzymała skokowy wzrost cen, ale dała też pole do negocjacji. Dodatkowo, spopularyzowana ostatnio praca zdalna, pozwala niektórym na swobodę mieszkania dalej od siedziby firmy, np. na tańszych obrzeżach miast. Najbliższe tygodnie będą dobrym momentem na rozejrzenie się za nowym mieszkaniem. Biorąc pod uwagę najlepsze lokalizacje, takie jak centra dużych miast, wciąż trudno mówić o rynku najemcy, ale i tam można podejmować śmielsze negocjacje. Sytuacja wygląda gorzej z perspektywy inwestorów i ich potencjalnie niższych zysków, jednak nadal mieszkania pozostają bardzo dobrym sposobem na ulokowanie kapitału – mówi Agnieszka Mikulska, ekspert w dziale mieszkaniowym, CBRE.

fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com

Wynajem mieszkania

Jest szansa na niższe ceny wynajmu mieszkań. Najtaniej w Bydgoszczy, Warszawa najdroższa.


W maju najwięcej ofert mieszkań na wynajem mieli poszukujący lokum w Warszawie – pojawiło się tam 9,5 tys. takich ogłoszeń. Daleko za stolicą znajduje się Kraków, z dwa razy mniejszą liczbą pozycji, wynoszącą 4,8 tys. Podium domyka Trójmiasto, z 2,9 tys. ofert mieszkań na wynajem. Ponad tysiąc (1,4 tys.) mieli do wyboru poszukujący w Poznaniu. Natomiast w Łodzi, Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie, Białymstoku i Katowicach było ich mniej niż 1 tys.

Mieszkanie na wynajem? Popularne dwadzieścia kilka metrów


Kawalerka pozostaje najbardziej interesującym formatem dla inwestorów. Nieduża, ale na tyle popularna, że o najemców nie trzeba się martwić. Szczególnie w dużych miastach. Najwięcej za 21-30 mkw. muszą zapłacić mieszkańcy Warszawy – prawie 1,9 tys. zł. Na drugim miejscu jest Wrocław, z prawie 1,6 tys. miesięcznych kosztów, a kolejne drogie lokalizacje to Kraków i Trójmiasto, w których cena to ok. 1,5 tys. zł. Nieco więcej niż 1,4 tys. zł trzeba zapłacić w Lublinie, co może być związane z rosnącym zainteresowaniem studentów tym miastem. Ok. 1,3 tys. zł wydamy na miesiąc zamieszkiwania w kawalerce w Szczecinie i Katowicach, a jeszcze mniej – ok. 1,2 tys. zł zapłacimy w Łodzi, Poznaniu, Bydgoszczy i Białymstoku.

Ile dołożyć do drugiego pokoju?


Kolejną popularną opcją mieszkaniową w dużych miastach są dwa pokoje, czyli mniej więcej 41-50 mkw. przestrzeni. Za wynajem mieszkania z tej półki najwięcej zapłacimy w Warszawie - średnia miesięczna oferta wynosiła prawie 2,7 tys. zł. Wciąż drogo w skali kraju, ale mniej niż w stolicy, trzeba zapłacić we Wrocławiu, Trójmieście i Krakowie - mniej więcej 2 tys. zł. Nieco ponad 1,8 tys. zł będzie kosztowało nas takie lokum w Katowicach, a niewiele więcej niż 1,7 tys. zł w Lublinie, Łodzi i Poznaniu. Najtańsze dwa pokoje znajdziemy w Bydgoszczy i Białymstoku, gdzie ceny oscylują wokół 1,4 tys. zł.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • Nieruchomości

  pborek / 2020-07-29 09:50:14

  Ceny nieruchomości w całej Polsce tylko wzrastają z roku na rok.
  Polecam zajrzeć
  https://teoriabiznesu.pl/pieniadze/ceny-mieszkan-na-poczatku-lata-2020/ odpowiedz ] [ cytuj ]

 • janusz.z / 2020-07-29 12:05:22

  Kupiłem mieszkanie w Warszawie pod wynajem w dobrej lokalizacji, w pobliżu jest szkoła wyższa więc zainteresowanie zwłaszcza wśród studentów jest duże. Niczym sie nie martwie, sprawami bieżącymi na osiedlu zajmuje się administrator Altiplano. Kasa się zwraca, to była dobra inwestycja. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: