2017-12-28 12:57
Apartament hotelowy © MrPhotoMania - Fotolia.com
Przeczytaj także: Inwestycja w condohotel. Lepsza niż zysk z lokaty, ale...
Condohotel to koncepcja, której początki przypadają na połowę XX wieku. Jego kolebką są Stany Zjednoczone. Nad Wisłą pierwsze tego rodzaju obiekty pojawiły się około 2007-2008 roku. Ich formuła opiera się o rozproszenie własności apartamentów pomiędzy wielu indywidualnych inwestorów, którzy mogą liczyć na określoną - przeważnie odpowiednimi zapisami umowy - stopę zwrotu z wynajmu nieruchomości.– Formuła condohoteli wydaje się dość prosta i atrakcyjna, ale realny zwrot z inwestycji, podawany przez firmy oferujące takie formy lokowania kapitału może być w rzeczywistości niższy. Właściciel apartamentu w condohotelu ponosi koszty związane z funkcjonowaniem lokalu, podobnie jak w przypadku tradycyjnych mieszkań. Oznacza to, że musi uiszczać opłaty za czynsz, ubezpieczenie oraz płacić podatek od nieruchomości. Analizując ofertę inwestycji w condohotel warto pamiętać o dodatkowych kosztach i nie ulegać magii liczb podawanych w ofercie dewelopera – podkreśla Dariusz Książak, Prezes Zarządu Emmerson Evaluation.
fot. MrPhotoMania - Fotolia.com
Apartament hotelowy
Z raportu "Rynek hotelowy w Polsce", przygotowanego przez Emmerson Evaluation wynika, że stopy zwrotu z inwestycji w condohotel wynoszą od ok. 4,5 do nawet 9% rocznie.
– Umowa najmu w inwestycji typu condo jest zwykle zawierana na okres od 5 do 10 lat, obecnie rzadko zdarzają się umowy na dłuższy okres. Po jej wygaśnięciu nie mamy gwarancji zysku, który skłonił nas do inwestycji. Polski rynek condohoteli jest bardzo młody, nie mieliśmy tak na prawdę okazji sprawdzić, jak funkcjonuje w dłuższej perspektywie. Pamiętajmy bowiem, że są to zwykle inwestycje premium, które aby utrzymać swój standard potrzebują ciągłych nakładów inwestycyjnych. Jednocześnie krajowy rynek hoteli intensywnie się rozwija, pojawiają się nowe obiekty, które będą nowocześniejsze i atrakcyjniejsze w stosunku do starszych nieruchomości. To potencjalny problem condohoteli, z którym inwestorzy będą musieli się zmierzyć w przyszłości – dodaje ekspert Emmerson Evaluation.
- Nie bez znaczenia jest także wielkość inwestycji, kategoria obiektu oraz standard wykończenia i wyposażenia apartamentów. Jednak kluczowe znaczenie ma nadal lokalizacja, w tym znaczenie miejscowości na turystycznej mapie Polski, dostępność atrakcji jak. np. wyciąg narciarski czy plaża oraz widoki, jakie oferuje apartament – dodaje Dariusz Książak.
- Przewiduję, że w dalszym ciągu będzie się on silnie rozwiał, ale zarówno podaż jak i popyt zintensyfikuje się w segmencie luksusowych apartamentów, głownie w dużych miastach. Condohotel może zwłaszcza przyciągnąć uwagę indywidualnych inwestorów, którzy skoncentrowani byli do tej pory głównie na inwestycjach w mieszkania pod wynajem. Wciąż jednak rynek ten jest w fazie rozwoju i w najbliższej perspektywie sądzę, że nie będzie on w stanie zastąpić tradycyjnego segmentu hotelowego – podsumowuje Dariusz Książak z Emmerson Evaluation.
oprac. : eGospodarka.pl
Rynek hoteli w CEE: 4 polskie miasta w czołówce
Inwestowanie w nieruchomości na wynajem. Jak nie stracić?
Condohotel, czyli zamrożona inwestycja i wątpliwe zyski?
Aparthotele i condohotele rosną także w dużych miastach
Condohotel i apartamenty wypoczynkowe ciągle na topie
Jak inwestować w condohotele i aparthotele
Condohotel - coraz silniejszy gracz
Inwestowanie w nieruchomości: hotel, zamek, spa, a może kontener?
Inwestowanie w nieruchomości: aparthotel - tak czy nie?
Witam, chciałbym zająć się budowaniem niezależności finansowej przez inwestowanie w nieruchomości. Czy mogę kupować, remontować i ...
Planuję długotrwałą inwestycję. Obserwując rynek stwierdziłem, że lokowanie pieniędzy w banku nie jest zbyt atrakcyjne. Oprocentowanie lokat ...
Dziś Światowy Dzień Mediów Społecznościowych. Jakie błędy popełniamy?
Od lipca wyższe wypłaty rent i emerytur
Polacy wolą Disney+ od Netflixa
Branża eventowa ruszyła z impetem, ale ma 360 mln zł zaległości
Ceny ubezpieczenia OC zaskakują
Przemysł motoryzacyjny: trwają zmagania z rzeczywistością
Jak bardzo opłaca się praca w gamedev? Wynagrodzenia od 6 tys. brutto