eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Czy polski rynek najmu dogoni Zachód?

Czy polski rynek najmu dogoni Zachód?

2018-09-19 12:08

Czy polski rynek najmu dogoni Zachód?

Popyt na mieszkania na wynajem rośnie © wichayada - Fotolia.com

Dziś komercyjny rynek najmu w Polsce stanowi zaledwie około 5 proc. ogólnej liczby mieszkań. Tymczasem, jak pokazują dane Eurostatu, już w 2015 r. blisko co piąty mieszkaniec UE wynajmował mieszkanie po cenach rynkowych. Za naszą zachodnią granicą prym wiedzie Szwajcaria, w której prawie połowa mieszkańców (49,2 proc.) wybiera takie lokale. Wysokie wskaźniki odnotowano także w Niemczech (39,9 proc.) i Danii (37,3 proc.). Wynajem mieszkań jest równie popularny wśród blisko trzech dziesiątych ludności Niderlandów (31,7 proc.), Austrii (29,6 proc.) i Szwecji (29,1 proc.).
Mimo, że Polska dopiero rozwija ten sektor, dostrzegamy w nim duży potencjał. Jeżeli wprowadzimy sprawdzone rozwiązania z zachodnich krajów, możemy wznieść krajowy rynek najmu nieruchomości na nowy poziom. Tym bardziej, że zapotrzebowanie na wynajem mieszkań jest w naszym kraju coraz większe. Zgodnie z danymi Stowarzyszenia Mieszkanicznik liczba umów najmu od kilku lat stale rośnie. Od 2008 roku odnotowano ich ponad trzykrotny wzrost.

Rosnący popyt najmu jest efektem wielu czynników. Przede wszystkim Polacy są coraz bardziej mobilni na rynku pracy. Według danych GUS, w 2017 roku odnotowano ponad 400 tys. migracji wewnętrznych . Na rozwój sektora najmu wpływa także styl życia młodych Polaków, dla których potrzeba zakupu własnego mieszkania przegrywa z potrzebą mobilności i płynności finansowej. Niechęć młodego pokolenia do zaciągania wieloletnich zobowiązań wiąże się także z rosnącymi kosztami kredytów i wymaganiami banków odnośnie wkładu własnego, który wynosi już 20 proc., a także z ryzykiem wzrostu stóp procentowych NBP. Wystarczy wzrost o niewiele ponad 2-3 pkt. proc., aby to najem mógł się okazać rozwiązaniem bardziej opłacalnym.

Popyt na mieszkania na wynajem będzie nakręcać także wzrost liczby pracowników z zagranicy napływających do największych miast Polski. Dlatego ważnym odbiorcą najmu są duże korporacje zatrudniające profesjonalistów na kontrakty, które wynajmują długoterminowo całe portfele mieszkań dla swoich pracowników, jako alternatywę dla pobytów hotelowych.

fot. wichayada - Fotolia.com

Popyt na mieszkania na wynajem rośnie

Czy w Polsce mieszkania na wynajem będą tak popularne, jak na zachodzie?


Widzimy także potencjał po stronie podaży. Inwestorzy wierzą w zwiększającą się popularność mieszkań na wynajem w Polsce. To dobra informacja dla deweloperów, ponieważ sprzedaż inwestorowi instytucjonalnemu całego pakietu mieszkań w ramach inwestycji, stanowi korzystną alternatywę dla sprzedaży klientom indywidualnym. Ponadto nieruchomości mieszkaniowe na wynajem są postrzegane przez rynek, jako aktywa niskiego ryzyka, w które chętnie inwestują towarzystwa ubezpieczeniowe oraz fundusze emerytalne.

Jednak obecnie zdecydowana większość mieszkań na wynajem skupiona jest w rękach prywatnych, co nie zawsze zabezpiecza interesy wynajmujących. Ponadto jakość oferty jest bardzo zróżnicowana i rozdrobniona, co wpływa na często negatywne postrzeganie rynku przez najemców. Alternatywą dla wynajmu od właścicieli indywidualnych jest najem instytucjonalny, który oferuje bezpieczne i stabilne warunki najmu, a także przejrzysty system rozliczeń. Jednak w Polsce taki najem raczkuje. My jako Fundusz Mieszkań na Wynajem chcemy dać impuls dla rynku i pokazać, że taki najem ma sens i faktycznie jest potrzebny.

Oferta najmu instytucjonalnego realizowana przez Fundusz Mieszkań na Wynajem jest skierowana zarówno do osób prywatnych, jak i biznesu. Ci pierwsi doceniają gwarancję bezpieczeństwa oraz bezpieczny system najmu. Natomiast pracodawców zachęca oferta, nowych mieszkań w największych miastach w Polsce oraz elastyczne warunki najmu. Korzystając ze współpracy z profesjonalnym partnerem, znającym oczekiwania klienta biznesowego, który zapewnia bezpieczeństwo i transparentność transakcji, firmy coraz częściej decydują się na skorzystanie z takich rozwiązań.

Mimo, że krajowy rynek najmu cały czas się rozwija, to przed nami jeszcze daleka droga. Myślę, że powinniśmy się uczyć od naszych zachodnio-europejskich sąsiadów – podglądać i szukać podobnych rozwiązań, które mogłyby z powodzeniem sprawdzić się na naszym rynku i pomóc go rozwijać.

Rafał Malik, Dyrektor Biura Zarządzania Najmem,

oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: