eGospodarka.pl

Roboty sprzątające - bezpieczeństwo i ekologia

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkania na wynajem i najem instytucjonalny: jak nam daleko do Europy?

Mieszkania na wynajem i najem instytucjonalny: jak nam daleko do Europy?

2021-06-24 09:40

Mieszkania na wynajem i najem instytucjonalny: jak nam daleko do Europy?

Sektor mieszkań na wynajem nad Wisłą wciąż jest mały © Stepan Bormotov - Fotolia.com

Inwestycje w nieruchomości mieszkaniowe popularnością cieszą się nie od dziś, więc jej wzrost w Europie nie jest w zasadzie żadnym zaskoczeniem. Jak dowodzi opracowany przez CBRE „European Multifamily Housing Report”, na przestrzeni ostatnich 10 lat odsetek Europejczyków zamieszkujących w wynajmowanych lokach podniósł się o 5 p.proc., osiągając poziom 31%. Od takiego wyniku Polaków dzieli przepaść. Równie daleko jest nam do europejskiej popularności najmu instytucjonalnego.

Przeczytaj także: Najem instytucjonalny: perspektywy rozwoju w Polsce

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Co sprzyja zainteresowaniu mieszkaniami na wynajem?
  • Który z regionalnych rynków mieszkaiowych jest najatrakcyjniejszy pod względem wynajmu?
  • Jakie procent całego rynku najmu stanowi najem instytucjonalny?


Mieszkania na wynajem to w Polsce wciąż rynek mały i zdominowany przez indywidualnych właścicieli. Zdaniem ekspertów CBRE, sytuację może zmienić rosnące zainteresowanie inwestorów rynkiem najmu mieszkaniowego oraz mniejsza skłonność młodszych pokoleń do długoterminowych zobowiązań, jakim jest np. kredyt mieszkaniowy.
Sektor mieszkań na wynajem w Europie oparł się pandemii i zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych tym rynkiem rośnie. Sprzyjają temu trendy demograficzne, obejmujące np. coraz większą urbanizację oraz ceny nieruchomości, których poziom ogranicza liczbę potencjalnych nabywców. W ciągu ostatnich 10 lat liczba gospodarstw domowych, które wynajmują urosła o 5 pp. i wynosi już 31%.

fot. Stepan Bormotov - Fotolia.com

Sektor mieszkań na wynajem nad Wisłą wciąż jest mały

Za wynajem mieszkania w Europie płaci już 31% gospodarstw domowych, w Polsce tylko 4%.


W Polsce ta skala jest zdecydowanie mniejsza. Przeważająca większość mieszkań na wynajem należy do prywatnych właścicieli, którzy mają jeden lub kilka obiektów, zazwyczaj w różnych lokalizacjach, a najemcy taką formę zamieszkiwania najczęściej postrzegają jako tymczasową opcję. Widać jednak, że na rynku pojawiają się zmiany. Inwestorzy krajowi i zagraniczni chętniej włączają do swoich portfeli mieszkaniówkę, a rosnące ceny sprawiają, że część osób stać na zakup coraz mniejszego mieszkania. Trend wspiera też większa mobilność młodszych pokoleń, dla których wynajem jest często lepszą opcją – mówi Marcin Jański, szef sektora inwestycji alternatywnych w CBRE.

Mieszkania na wynajem? Wciąż wolimy własność


Nad Wisłą 84% gospodarstw domowych zamieszkuje we własnych nieruchomościach. Od prywatnych i instytucjonalnych włascicieli wynajmuje 4%. Kolejne 4% rynku zajmują mieszkania socjalne, a 7% to inne formy zamieszkiwania, w tym bezpłatne. Najem instytucjonalny w Polsce to tylko niecały 1% całego rynku najmu, jednak wiele wskazuje na to, że ten udział będzie rósł. W ostatnim czasie na rynku mieszkaniowym miało miejsce kilka transakcji obejmujących inwestycje w mieszkania na wynajem, np. przejęcie przez Heimstaden Bostad trzech projektów deweloperskich od Marvipolu. Kolejne takie transakcje są już w planach.

Obiecujące rynki


Jak wynika z raportu CBRE, największych możliwości inwestorom zainteresowanym rynkiem mieszkaniowym w Polsce dostarcza Warszawa, jako miasto z największą liczbą ludności, wieloma ośrodkami akademickimi i wysokim odsetkiem imigrantów ze Wschodu. Pierwszy zakup nieruchomości mieszkaniowych przez zagranicznego inwestora miał miejsce w 2016 r. i od tego czasu ich przybywa. A kwoty zwrotu są obiecujące – przeciętny roczny czynsz za jeden metr kwadratowy mieszkania najwyższej klasy w stolicy wynosi 996 zł/mkw.

Na drugim miejscu, spośród największych polskich miast, pod względem wysokości opłat za mieszkania na wynajem w standardzie prime jest Wrocław, gdzie na rok trzeba zapłacić 876 zł/mkw. To miasto, które skutecznie przyciąga studentów i dynamicznie rozwija rynek pracy, szczególnie dla specjalistów IT. Ostatnie miejsce na podium najwyższych kwot za wynajem zajmuje Trójmiasto, z kwotą 804 zł/mkw. za rok, w którym liczba populacji szybko rośnie ze względu na znaczny napływ imigrantów i wysoką liczbę małżeństw.

Wśród miast z największym potencjałem dla rozwoju mieszkaniowego najmu instytucjonalnego znalazły się także Kraków, z czynszem 768 zł/mkw. za rok oraz Poznań, w którym za rok wynajmowania metra kwadratowego mieszkania o najwyższej jakości trzeba zapłacić 718 zł.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Mieszkania na wynajem i najem instytucjonalny: jak nam daleko do Europy?

    narinea / 2021-07-21 16:07:11

    Moim zdaniem najlepsze apartamenty inwestycyjne są w Trójmieście, Śląska 12 jest doskonale zlokalizowanym osiedlem z apartamentami pod wynajem odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: