eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Zapomnij o ustnej umowie najmu

Zapomnij o ustnej umowie najmu

2018-10-15 10:46

Zapomnij o ustnej umowie najmu

Umowa najmu © Alexander Raths - Fotolia.com

Jesień to okres, w którym rynek najmu tradycyjnie przeżywa duże ożywienie. Poszukiwaniu lokum często towarzyszą duże emocje, które mogą sprawić, że kwestie związane z bezpieczeństwem najzwyczajniej umkną naszej uwadze. Do takiej sytuacji lepiej jest nie dopuścić. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o tym, że podstawowym zabezpieczeniem najemcy mieszkania jest dobrze skonstruowana umowa najmu.

Przeczytaj także: Umowa najmu bez niespodzianek

Powiedz „nie” umowom ustnym


Obowiązujące przepisy pozwalają, aby umowa najmu na okres krótszy niż rok była zawierana ustnie. Nie jest to jednak najbezpieczniejsza forma, dlatego też dokument najlepiej jest sporządzić na piśmie. To pozwoli uniknąć ewentualnych nieporozumień.

Określ przedmiot umowy


W treści umowy należy dokładnie określić jej zakres. Przedmiotem umowy może być zarówno mieszkanie, jak i lokal użytkowy, wynajmowany na cele prowadzonej działalności gospodarczej. W dokumencie nie powinno zabraknąć zapisów odnośnie powierzchni wynajmowanego lokum, adresu, jak i położenia lokalu w budynku (numer piętra). Jeśli wynajem obejmuje również wyposażenie, to wówczas warto wskazać, jakie meble i urządzenia wchodzą w jego skład.

Licz się z czynszem


W umowie trzeba wskazać wysokość czynszu oraz sposób i termin płatności. Warto mieć na uwadze, że właściciel ma prawo do podwyższenia czynszu lub innych opłat za używanie lokalu w trakcie trwania umowy. Może to zrobić wypowiadając dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminu wypowiedzenia, który wynosi 3 miesiące, chyba że obie strony ustalą dłuższy termin. Dzięki ustaleniu szczegółów płatności z wynajmującym można uniknąć niepotrzebnych nieporozumień oraz niechcianych zmian.

fot. Alexander Raths - Fotolia.com

Umowa najmu

Umowę najmu najlepiej sporządzić na piśmie.


Pamiętaj o kaucji


Formą zabezpieczenia interesu wynajmującego jest ustanowienie w umowie najmu tzw. kaucji, która pozwoli pokryć koszty związane z wystąpieniem ewentualnych szkód, tzn. zniszczeń i uszkodzeń lokalu. Należy pamiętać, że w razie wykorzystania przez wynajmującego części kaucji, najemca ma obowiązek uzupełnić ją do pełnej wysokości w terminie określonym w umowie.

Uważaj na „kruczki”


W umowie mogą pojawić się klauzule niedozwolone, tzw. abuzywne. Jeżeli zapisy naruszają w sposób rażący interesy najemcy – nie wiążą go, chyba że były wcześniej uzgodnione przez obie strony. Należy uważać m.in. na takie zapisy:
  • klauzule ograniczające prawo do sądu,
  • wyłączające odpowiedzialność wynajmującego szkody na osobie,
  • przewidujące postanowienia, z którymi najemca nie mógł zapoznać się przed zawarciem umowy,
  • przewidujące wygórowane kary umowne, rażąco wyższe niż odsetki ustawowe,
  • uprawniające do jednostronnej zmiany umowy bez podania przyczyny.

Omijaj „podejrzanych” pośredników


Na rynku mieszkań na nieświadomego konsumenta czyha wiele niebezpieczeństw. Jednym z nich jest współpraca z nieuczciwymi pośrednikami, którzy mają na celu wyłudzenie pieniędzy od najemcy. Nie należy podpisywać żadnych „uzupełniających” umów, szczególnie tych, które są proponowane jeszcze przed obejrzeniem mieszkania. Co prawda, wielu pośredników działa uczciwie, ale zdarzają się wyjątki.
– Wynajmowanie mieszkania, szczególnie gdy szukamy lokalu w dużym mieście, bywa stresujące. Możemy paść ofiarą oszustw, małych „kruczków”, czy też zwyczajnie zapominamy o ustaleniu ważnych elementów umowy z wynajmującym. Możemy uniknąć nieprzyjemności, dokładnie i spokojnie zapoznając się z treścią dokumentu. Niektórzy lekceważą tę ważną część procesu wynajmu. Tymczasem warto się upewnić, czy umowa zawiera wymagane zapisy oraz czy zostały w niej zawarte wszystkie uzgodnienia z wynajmującym – doradza Rafał Malik, dyrektor Biura Zarządzania Najmem w Funduszu Mieszkań na Wynajem. – Ostrożność należy zachować również korzystając z usług pośredników nieruchomości, którzy mogą zażądać prowizji za pokazanie mieszkania, udostępnienie baz kontaktów, czy „pomoc” przy zawieraniu umowy. Warto zwrócić uwagę na coraz popularniejszą ofertę wynajmu instytucjonalnego, gdzie najemca może być spokojny o warunki umowy i jakiekolwiek opłaty związane z jej zawarciem – dodaje Rafał Malik.

Poznaj najem instytucjonalny – bezpieczny i bez niespodzianek


Szukając bezpiecznych rozwiązań, warto przyjrzeć się ofercie popularnego na zachodzie najmu instytucjonalnego. Proces zawierania umowy najmu jest rozbudowany w porównaniu do umów funkcjonujących na rynku najmu prywatnego. Warto jednak poświęcić swój czas i zyskać pewność warunków najmu. Dzięki wnikliwej weryfikacji dokumentów, w tym zdolności czynszowej, najemca ma pewność, że po zapłaceniu czynszu i rachunków, pozostaną mu środki na utrzymanie rodziny. Osoby wynajmujące otrzymują także gwarancję długoterminowego najmu bez niespodzianek. Klienci wynajmują je od wiarygodnego źródła, nie martwiąc się o pośredników czy „kruczki” w umowie.

W Polsce najem instytucjonalny dopiero się rozwija. Taką formę oferuje Fundusz Mieszkań na Wynajem, który udostępnia ponad 1700 nowoczesnych mieszkań wykończonych „pod klucz”, w największych miastach w Polsce.
– Wynajem instytucjonalny jest stale rozwijającą się alternatywą na rynku, skierowaną do osób, które chcą bezpiecznie wynająć mieszkanie – podkreśla Rafał Malik.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: