eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny mieszkań w XI 2019 spadły tylko w jednym mieście

Ceny mieszkań w XI 2019 spadły tylko w jednym mieście

2019-12-11 12:54

Ceny mieszkań w XI 2019 spadły tylko w jednym mieście

Gdzie ceny mieszkań spadły? © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy ceny mieszkań spadły o 7% - donosi ostatnia odsłona raportu Expandera i Rentier.io. Z jednym, dość istotnym zastrzeżeniem - spadki dotyczą wyłącznie Gdyni. W pozostałych z analizowanych miast stawki są wyższe aniżeli przed rokiem, a w zdecydowanej większości przypadków wzrosty są dwucyfrowe. Rekordzistą jest Kraków z podwyżką rzędu 25% rdr. Rosną jednak nie tylko stawki za metr kwadratowy, w ślad za nimi podąża oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Przeczytaj także: Ceny mieszkań X 2019

Wspomniane 25% w Krakowie, 22% w Gdańsku, 19% w Toruniu i Wrocławiu. Z listopadowej odsłony raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w ciągu dwunastu miesięcy ceny mieszkań istotnie podskoczyły. Przeciętna podwyżka dla 15 analizowanych miast sięga 13%. Wyjątkiem jest tylko Gdynia, gdzie stawki są o 7% niższe aniżeli przed rokiem. Nieznaczne wzrosty odnotowano również w Łodzi i Poznaniu, odpowiednio 3 i 2%.

Rosnące ceny mieszkań pociągają za sobą wzrosty wartości zaciąganych kredytów hipotecznych. Jak wynika z najnowszych danych BIK, wartość kredytów pozyskanych przez Polaków w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku osiągnęła 54,6 mld zł, co w ujęciu rocznym oznacza wzrost o 14%. Przeciętna kwota kredytu wzrosła z 263 tys. w styczniu do 278 tys. w październiku. Zdecydowanie wolniej rośnie natomiast liczba zadłużających się osób. W omawianym okresie wypłacono 201 tys. kredytów, czyli tylko o 3% więcej niż przed rokiem. Należy jednak dodać, że w ostatnich miesiącach tempo było zdecydowanie wyższe i wynosiło ok. 7% rocznie.

fot. mat. prasowe

Ceny mieszkań

Jedynym z analizowanych miast, w którym ceny mieszkań zanotowały spadki, okazała się Gdynia.


Pomimo utrzymujących się na rekordowo niskim poziomie stóp procentowych, w zdecydowanej większości banków kredyty hipoteczne są droższe niż rok temu. Największe podwyżki dotyczą tych z najniższym (10%) wkładem własnym. Ich średnie oprocentowanie wzrosło od grudnia ubiegłego roku z 4,08% do 4,21%. Najbardziej przyczynił się do tego mBank, w którym oprocentowanie wzrosło aż o 0,65 pkt. proc. Podwyżki przekładają się nie tylko na wzrost kosztu, ale też na spadek dostępnej kwoty kredytu. W przypadku 3-osobowej rodziny z dochodem wynoszącym 8000 zł netto zdolność kredytowa spadła w tym roku o prawie 50 000 zł (z 684 607 zł do 635 043 zł). Nie przeszkodziło to jednak w zwiększaniu wartości wypłacanych kredytów, gdyż jednocześnie wyraźnie rosły pensje Polaków.

fot. mat. prasowe

Ranking kredytów

Marża Alior Banku przy kredycie z wkładem 20% to aż 3,0%.


W raporcie czytamy również, że na rynek trafia coraz więcej nowych mieszkań. Według GUS od stycznia do października oddano do użytkowania 164 tys. mieszkań, czyli prawie o 11% więcej niż przed rokiem. Należy jednak dodać, że w największych miastach sprzedaż była zbliżona do poziomu sprzed roku. Według JLL od stycznia do września w 6 największych aglomeracjach sprzedano 47,7 tys. mieszkań, czyli o 1% mniej niż przed rokiem. Częściowo wynika to z faktu, że boom na rynku przenosi się do mniejszych miast.

Co nas czeka w najbliższym czasie


Koniec roku to specyficzny okres. Pomimo okresu świątecznego, wiele osób chce „domknąć” sprzedaż mieszkania i jest skłonna do większych upustów cenowych. Jeśli chodzi o kredyty, to w tym roku małe są szanse na promocyjne oferty z banków, które nie zrealizowały jeszcze założonych planów sprzedażowych. Wartość udzielonych kredytów jest bowiem wyższa niż zakładały banki, więc nie muszą zabiegać o klientów. Niektóre wręcz starają się ograniczyć sprzedaż, aby uniknąć problemów w okresie świąteczno-noworocznym, kiedy wielu ich pracowników korzysta z urlopów.

Metodologia raportu
Podane ceny mieszkań to mediany, które wyliczono na podstawie analizy 37 129 ogłoszeń sprzedaży dostępnych w internecie w listopadzie 2019 r. Wartości są publikowane tylko dla rynków, na których liczba ogłoszeń przekracza 100.oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: